بهداشت روان در مقابله با ویروس جدید کرونا

تمرین تنفس
تمرین‌های تنفسی
سپتامبر 1, 2020
تنگی نفس
اکتبر 15, 2020

بهداشت روان در مقابله با ویروس جدید کرونا

یکی از مسائلی که در دوران همه‌‎گیری ویروس جدید کرونا اهمیت خود را نشان می‌دهد توجه به بهداشت روان در این دوران است. از آنجایی که زمان اتمام این همه‌گیری نیز نامشخص است و احتمال طولانی شدن آن وجود دارد لذا توجه به بهداشت روان اهمیت دوچندان می‌یابد. استقامت، رعایت اصول بهداشتی، همیاری و بردباری، درک متقابل و انجام اقدامات لازم با پرهیز از هیجانات و رفتارهای تنش‌زا و .... همگی از الزامات گذر موفق از این دوران هستند. یادمان باشد تجربه این دوره تلخ می‌تواند سرمایه‌ای برای بررسی بیشتر رفتارهای فردی و اجتماعی و اصلاح آنها و نمادی از همبستگی انسانی برای عبور از این بحران و بحران‌های دیگر باشد.

در مورد بیماری کرونا دقیق‌تر بدانیم.

الف- بهداشت روان در خانواده

بهداشت روان در خانواده در دوران کرونا

 1. درک عینی از این بیماری ایجاد کنید، اطلاعات دقیق همه‌گیری را از طریق رسانه‌های رسمی پیگیری کنید و اطلاعات نادرست و ناقص را از کانال‌های غیر رسمی منتشر نکنید و به آنها اعتماد نکنید تا از خوش‌بینی یا ترس بی‌مورد جلوگیری کنید.
 2. در طی این همه‌گیری، از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنید، در مورد پیشگیری و کنترل بیماری با اعضای خانواده آموزش ببینید، به سلامت جسمی و روانی اعضای خانواده توجه کنید و فضای خوبی در خانه ایجاد کنید.
 3. وضعیت عاطفی خوبی داشته باشید و با خانواده خود تعامل کنید. بازی‌هایی مانند شطرنج و بازی‌های کارتی انجام دهید، با بستگان و دوستان خود از طریق تلفن‌، اینترنت و غیره ارتباط برقرار کنید و یک سیستم حمایتی از محبت و دوستی متقابل تشکیل دهید.در دوران قرنطینه با هم گفتگو کنیم.
 4. برنامه زندگی سالم جدیدی برای خود تهیه کنید، برنامه منظم داشته باشید و ورزش روزانه را در خانه مانند یوگا و غیره امتحان کنید.
 5. در خانه به صورت دسته جمعی به شنیدن یا تماشای برنامه‌های مورد علاقه و شاد رادیو و تلویزیون بپردازید. پخش موسیقی شاد و ملایم در خانه می‌تواند به کاهش خستگی روحی ناشی از قرنطینه کمک کند.
 6. اگر متوجه شدید که عواطف منفی مثل ترس و اضطراب دارید، سعی کنید ابتدا احساسات خود را بپذیرید و سپس با گفتن به خانواده و آموزش آسان آنها را حل کنید.
 7. اگر حالت عاطفی منفی شما ادامه دارد، کمک روانشناسی بگیرید و در صورت لزوم به موقع به بیمارستان بروید.
 8. به عادت‌های بهداشت فردی توجه کنید و در زمان بیرون رفتن، اقدامات احتیاطی شخصی را انجام دهید. اگر علائم مشکوک مانند تب و خستگی، سرفه خشک، مشکلات تنفسی، از دست دادن حس بویایی یا چشایی احساس می‌کنید، باید با حفظ آرامش و برای تشخیص و درمان به یک درمانگاه بروید.
علائم اولیه کرونا

علائم اولیه کرونا

 

ب- بهداشت روان کودکان

 1. کودکان باید بازی و استراحت، نظم زندگی، برنامه‌ریزی منظم برای یادگیری، سرگرمی و ورزش در خانه داشته باشند، اما حتی‌الامکان از محصولات الکترونیکی استفاده نکنند.
 2. والدین باید از کودکان در برابر اطلاعات بیش از حد منفی محافظت کنند. با توجه به سن و ویژگی‌های شناختی کودکان، اطلاعات ساده، روشن و ضروری را اعلام کرده و اطمینان حاصل کنید که آنها بر این همه‌گیری غلبه خواهند کرد.
 3. والدین باید ثبات عاطفی خود را حفظ کنند و به اقدامات حفاظتی کودکان توجه کنند، اما بیش از حد مضطرب و عصبی نباشند. یک جو خانوادگی ایمن و شاداب ایجاد کنید و امنیت داخلی کودک را حفظ کنید.
  بهداشت روانی کودک در دوران کرونا

  احساس آرامش را به کودکانمان بازگردانیم.

 4. والدین باید زمان بیشتری را با کودکان سپری کنند، کتاب‌های بیشتری برای آنها بخوانند، داستان بگویند و بازی‌های والد-فرزند انجام دهند. برای کودکانی که حالت احساسی غیرعادی مثل تحریک‌پذیری، اضطراب و ترس دارند توصیه می‌شود که آنها را لمس کنید، بغل کنید و با آنها بخوابید و غیره. رابطه والد-کودک را تقویت کنید تا حس امنیت را به آنها بازگردانید.
 5. برای سوالات مختلفی که توسط کودکان مطرح می‌شود، از جمله بیماری‌های همه‌گیر، بیماری‌ها، مرگ و سایر مسایل، والدین باید رفتار ملایم و صبورانه خود را حفظ کنند. دست‌پاچه نشوید، کودک را بابت سوالش سرزنش یا خجالت‌زده نکنید، چیزی نگویید که احساس گناه کند. متناسب با سن و درک کودک پاسخ ساده‌ای بدهید.
بهداشت روانی کودکان

برای صحبت با فرزندانمان وقت بگذاریم.

 

پ- بهداشت روان سالمندان

 1. از آنجایی که سالمندان به دلیل ضعیف‌ شدن سیستم ایمنی در مقابل این بیماری در معرض خطرات بیشتری هستند لذا به مراقبت بیشتری در این دوران نیاز دارند. برای آنها وقت بگذارید و با آنها گفتگو کنید.
  بهداشت روان سالمندان

  با افراد سالمند بیشتر گفتگو کنیم.

 2. از سالمندان در برابر اطلاعات بیش از حد منفی محافظت کنید. اطلاعات لازم را یه سادگی، روشن و بدون ایجاد استرس به آنها برسانید. به آنها اطمینان دهید که آنها نیز می‌توانند بر این همه‌گیری غلبه کنند.
 3. چنانچه فرد یا افراد سالمندی در خانه با شما زندگی می‌کند سعی کنید تا از نظم ساعات خواب و بیداری آنان مطمئن شوید و برنامه غذایی و ورزشی متناسبی برای آنان فراهم نمایید. امکان پیاده‌روی در محیط‌های خلوت و بدور از افراد دیگر و با رعایت مراقبت‌های لازم و یا فعالیت ورزشی در داخل خانه را برای آنان فراهم نمایید. اجازه ندهید آنها احساس حبس شدن در خانه پیدا کنند.
 4. در صورت امکان و با حفظ اصول بهداشتی و رعایت فاصله فیزیکی امکان دیدار با بستگان و دوستان و بویژه سایر فرزندان و نوادگان را هر چند از راه دور برای آنان فراهم نمایید.
 5. چنانچه امکان ملاقات سایر فرزندان، نوادگان و بستگان برای آنها وجود ندارد از طریق برقراری تماس‌های صوتی و تصویری امکان دیدار را برای آنها فراهم نمایید.
  بهداشت روانی سالمندان در دوران کرونا

  امکان دیدار نزدیکان را برای افراد سالمند فراهم کنیم.

 6. از برنامه‌های سرگرم‌کننده و شاد رادیو و تلویزیونی و موسیقی برای کاستن از حس تنهایی آنها استفاده کنید.
 7. به یاد داشته باشیم که آنان نیز در دوره‌های سختی آسایش ما را فراهم کرده‌اند، لذا تلاش برای ایجاد آرامش در این دوران پاسخی است به زحمات آنان.

 

ت- بهداشت روان جوانان

 1. از نظر عاطفی قوی بمانید. از خواندن متوالی مطالب منفی و یا بحث درباره آنها اجتناب کنید. طبیعی است که نوسانات خلقی را به خاطر اطلاعات منفی تشخیص دهیم. اگر برای مدت طولانی در حالت منفی هستید، باید به طور آگاهانه خود را تنظیم کنید، نظر خود را تغییر دهید و رفتار خود را تنظیم کنید.
 2. برنامه زمانی سالم داشته باشید. یک ریتم خواب سالم داشته باشید، زود بخوابید، زود بیدار شوید و در وسط شب به گوشی خود نگاه نکنید.
 3. رژیم غذایی سالم داشته باشید. حتی اگر نمی‌توانید بیرون بروید، به بهداشت فردی توجه کنید. هر روز ورزش کنید. روش‌های مناسب ورزشی مانند ژیمناستیک، هیپ‌هاپ، یوگا و غیره را تمرین کنید.
 4. به یادگیری درون و بیرون کلاس ادامه دهید. از انواع منابع اینترنتی برای یادگیری به روش برنامه‌ریزی‌شده استفاده کنید. مطابق با نیازهای تحصیلی، به طور جدی در دوره‌های آنلاین شرکت کرده و تکالیف را کامل کنید.
 5. قضاوت خود در مورد اطلاعات را بهبود ببخشید. شایعات را باور نکنید و پخش نکنید. تنها به سطح اطلاعات نگاه نکنید. در عوض، قضاوت را براساس اعتبار صادرکننده اطلاعات، شواهد و منطق پشتیبان اطلاعات، و اجتناب از شایعات گمراه‌کننده انجام دهید.
 6. حفظ حمایت بین فردی اهمیت دارد لذا با اعضای خانواده، دوستان، همکلاسی‌ها و غیره در تماس باشید. آنها که نمی‌توانند از راه دور یکدیگر را ملاقات کنند، نسبت به هم ابراز نگرانی می‌کنند. شما می‌توانید با بستگان و دوستان خود زمانی که دچار مشکلات عاطفی هستید صحبت کنید و از دوستان و آشنایان خود که تحت فشار هستند حمایت عاطفی کنید.

 

ث- بهداشت روان زنان باردار

بهداشت روانی خانمهای باردار

 1. یک محیط راحت ایجاد کنید. از محیط بد اجتناب کنید، سعی کنید بیرون نروید، در خانه استراحت کنید و یک محیط زندگی آرام، راحت و مرتب ایجاد کنید.
 2. زندگی خود را به درستی سازماندهی کنید. یک سبک زندگی منظم داشته باشید، برخی فعالیت‌های معنی‌دار را ترتیب دهید، دانش مربوط به دوران بارداری و زایمان را یاد بگیرید، تغییرات فیزیولوژیکی و روانی خود را درک کنید، کارهای خانه و ورزش مناسب انجام دهید و حس زندگی خود را افزایش دهید.
 3. از جمع‌آوری اطلاعات بیش از حد و متفرقه اجتناب کنید. اطلاعات معتبر، به صورت عینی و حقیقی مرتبط با وضعیت همه‌گیری را پیگیری کنید، حس درونی اعتماد به خود را بهبود ببخشید، و از ترس و تنش بیش از حد ناشی از وضعیت ایمنی اجتناب کنید.
 4. واکنش مثبت داشته باشید. مادر در دوره ویژه‌ای از نظر فیزیولوژی بدنی و وضعیت روانی قرار دارد. تحت تأثیر این همه‌گیری، بدیهی است که به طور غریزی احساس اضطراب، ترس و حتی اضطراب بکنید، یاد بگیرید که واکنش‌های احساسی خود را بپذیرید و پاسخ‌های منفی مانند سرزنش خود را کاهش دهید.
 5. به دنبال دریافت حمایت عاطفی باشید. زمانی که شما در حالت روحی بدی هستید، می‌توانید با منحرف کردن توجه خود، انجام کاری که دوست دارید، گپ زدن با خانواده و دوستان، مطالعه، برنامه‌های مورد علاقه و شاد رادیو و تلویزیونی، و حمایت گرفتن از مشاوره روانی مستقیم و به موقع احساسات بد را از خود دور کنید.
 6. معاینه جنین را طبق توصیه پزشک انجام دهید. با توجه به وضعیت خود، توصیه پزشک را برای داشتن معاینات دوره‌ای دنبال کنید. زمانی که به مرکز درمانی یا بیمارستان می‌روید، نباید بیش از حد عصبی باشید، کار خوبی برای حفاظت از خود و خانواده خود انجام دهید و از شرایط پیشگیری و کنترل بیمارستان پیروی کنید.

 

ج- بهداشت روان برای دوران دورکاری یا کسانی که کارشان تعطیل نشده

بهداشت روان در دوران دورکاری

 1. روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری را یاد بگیرید، کار محافظت شخصی را به دقت انجام دهید و از اضطراب بیش از حد اجتناب کنید.
 2. با روش‌های کاری جدید سازگاری فعال پیدا کنید. اگر به اداره، کارگاه یا کارخانه می‌روید شیوه‌های ایمن حضور در محیط کار را یاد بگیرید. فاصله فیزیکی از همکاران یا ارباب رجوع را یاد بگیرید و یاد بدهید تا استرس ناشی از تماس‌های نزدیک کاسته شود.
 3. اگر ناگزیرید دورکاری کنید وقت بگذارید تا همکاری از این طریق را یاد بگیرید تا تنش و اضطراب ناشی از تغییر سبک کار کاسته شود. کسانی که از خانه کار می‌کنند، مرز سالمی بین کار و زندگی روزمره تعریف کنند. سر وقت بیدار شوید، سر وقت کار را شروع و تمام کنید، یک محل خاص در خانه برای کار در نظر بگیرید، لباس کار و خانه مثل هم نباشد تا مرز مشخصی بین کار و زندگی داشته باشید.بهداشت روان کار از منزل در دوران قرنطینه
 4. به منظور حفظ بازدهی و کارآمدی سعی کنید از مطالب مایه حواس‌پرتی، یا موضوعات سرگرم‌کننده اجتناب کنید. هنگام انجام کارهای مهم، اطلاعات نامربوط را به طور کامل حذف کنید و مطمئن شوید که بر روی کار خود تمرکز می کنید.کار در منزل در دوران قرنطینه کرونا
 5. آگاهی از وضعیت جسمی و ذهنی خود را حفظ کنید. اگر بیش از حد خسته هستید و یا یک بیمار تأیید شده یا مشکوک به بیماری هستید، به موقع از مافوق و یا همکار خود درخواست کمک کنید و درخواست تغییر وضعیت کاری یا استراحت کنید. اگر علائم مشکوک دارید، حتماً در اسرع وقت به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

چ- سازگاری روانشناختی افرادی که در قرنطینه خانگی هستند

 قرنطینه در خانه باعث تغییرات بزرگی در عادات زندگی گذشته، عادت‌های کاری، عادات سفر و غیره شده است که فشار روانی را به همراه داشته است. ما باید خود را در اسرع وقت با محیط جدید وفق دهیم.

 1. یک برنامه بریزید. کارهایی را ترتیب دهید که هر روز انجام دهید به ویژه برای اطمینان از رژیم غذایی منظم و خواب.
 2. خود را سرگرم کنید. یک کتاب بخوانید، به موسیقی گوش دهید، بنویسید، یک مهارت جدید یاد بگیرید و از این کار لذت ببرید.
 3. یک پشتیبان پیدا کنید. کارهای روزمره را انجام دهید و با خانواده خود به طور جدی صحبت کنید. موضوعات گفتگو متنوع باشند. فقط در مورد این بیماری همه‌گیر صحبت نکنید. اگر با خانواده خود نیستید، می‌توانید از طریق تلفن، تماس تصویری و روش‌های دیگر با خانواده و دوستانتان در تماس باشید.
 4. ورزش کنید. به طور منظم ورزش کنید. به خصوص زمانی که ناراحت هستید، می‌توانید ورزش مورد علاقه خود را در فضای بسته انجام دهید. شما می‌توانید از برنامه‌های ورزشی یا تناسب اندام برای قرار ملاقات با دوستان برای تمرین از راه دور استفاده کنید.
 5. در مورد برخی تجربیات فکر کنید. به این فکر کنید که از این موقعیت چه تجربیات ارزشمندی در زندگی به دست می‌آورید.

 

ح- بهداشت روان بیماران مبتلا و خانواده‌هایشان

 1. وضعیت فعلی را بپذیرید. وضعیت‌هایی که به درمان و یا انزوا نیاز دارند را بپذیرید و از واکنش‌های فیزیکی و روانشناختی مختلف خود آگاه باشید، از جمله واکنش‌های عاطفی مانند ناراحتی، تنهایی، سرزنش خود، ترس و ناراحتی فیزیکی.
 2. به طور فعال با فرایند درمان همکاری کنید. حفظ نگرش مثبت و خوش‌بینانه، ایجاد تشویق و تایید خود، تقویت اعتماد به درمان و همکاری فعال با درمانگر داشته باشید.
 3. از اطرافیان کمک بگیرید. از روش‌های ارتباطی مدرن برای ارتباط با خویشاوندان، دوستان، همکاران و غیره استفاده کنید تا در مورد احساسات صحبت کنید، احساسات بد را از بین ببرید و حمایت و تشویق شوید.
 4. به دنبال کمک روانی حرفه‌ای باشید، مطالعه موضوعات محبوب، تماشای برنامه‌های شاد و مطلوب تلویزیونی و گوش دادن به موسیقی آرام و شاد اثرات مثبت فراوانی بر بهبود شرایط روانی بیماران و خانواده‌هایشان دارد.

 

خ- بهداشت روان بیماران مشکوک و خانواده‌هایشان

 1. اطلاعات و دانش واقعی و قابل اعتماد را به دست آورید. دریافت اطلاعات جامع از طریق کانال‌های رسمی و معتبر، توجه منطقی به اطلاعات فراگیر و کاهش بار روانی ناشی از این اطلاعات.
 2. واکنش‌های خود را بپذیرید. از تغییرات عاطفی خود و خانواده‌تان آگاه باشید. زمانی که اضطراب، ترس، سرزنش خود و احساسات دیگر ظاهر می‌شوند، به خود یا خانواده خود یادآوری کنید که این احساسات طبیعی هستند. سعی کنید این احساسات را بپذیرید و تاثیر آنها را بر زندگی خود به حداقل برسانید.
 3. زندگی منظم و استراحت، تمرینات تمدد اعصاب مناسب. زمانی که از منزل خود جدا شدید، سعی کنید برنامه روتین روزانه خود را حفظ کنید و استراحت مناسبی داشته باشید تا ثبات زندگی خود را حفظ کنید. به طور فعال به زمان حال توجه کنید، هر کاری را که می‌توانید در مقابل چشمان خود انجام دهید و راه دلخواه خود را برای استراحت پیدا کنید، مانند گوش دادن به موسیقی، ورزش و نوشتن یادداشت روزانه. همچنین می‌توانید یوگا، و یا تمرینات تن‌آرامی عضلانی یا تنفسی را یاد بگیرید.
 4. واقع‌بین ولی مثبت‌اندیش باشید. با واقع‌بینی و مثبت‌اندیشی هم‌زمان، از واقعیات و خطرات ویروس، راه‌های انتقال و راه‌های پیشگیری اطلاع دقیق کسب کنید، و اقدام عاجل انجام دهید.
 5. به دنبال حمایت از همدیگر باشید. ارتباط با بستگان و دوستان را تقویت کنید و احوالپرسی، انتقال حس خوب، حمایت، یا کمک روانی به یکدیگر را فراموش نکنید.

 

د- بهداشت روان بستگان افرادی که از این بیماری فوت کرده‌اند

 1. احساسات خود را بروز دهید. به خودتان و خانواده‌تان اجازه دهید احساس ناراحتی، گناه، سرزنش خود، اضطراب، افسردگی و غیره داشته باشید. اینها همه واکنش‌های طبیعی غم و اندوه و هم چنین فرآیند طبیعی التیام خود هستند. از راه‌های نامتعارف برای متقاعد کردن خود و خانواده‌تان برای بهبود هرچه سریعتر استفاده نکنید. ریتم اندوه هر فرد متفاوت است، و زمان کافی برای هضم واکنش غم و اندوه الزم است. برای برخورد با ناراحتی به روش‌های زیان‌آوری چون قمار، اعتیاد به الکل، مواد روانگردان و مخدر، طلاق، تجاوز جنسی و غیره روی نیاورید.2
 2. خانواده‌ها را از مرگ عزیزانشان (از جمله کودکان) مطلع کنید. واقعیت داغدیدگی را بپذیرید و به دلیل تأخیر در اعلام خبر، از درگیری‌های خانوادگی اجتناب کنید. فرآیند کنترل غم را با اعضای خانواده (از جمله کودکان) انجام دهید، مانند حفظ فعالیت‌های سوگواری، به یاد آوردن سخنان و اعمال متوفی، سازماندهی و مدیریت صحیح آثار و یادگارهای فرد متوفی و به طور طبیعی اشاره به فرد متوفی در مکالمات روزمره. خانواده تا جایی که ممکن است با همدیگر بمانند، از همدیگر مراقبت کنند، یکدیگر را آرام کنند، استرس را کاهش دهند و نظم زندگی روزانه خانواده را دوباره برقرار کنند.
 3. خبر ناگوار را به صورت مختصر و روشن به عزیزان خود بگویید. اطمینان حاصل کنید که کودکان می‌توانند در تمام اوقات به پدر و مادر یا خواهر و برادر خود دسترسی داشته باشند. بزرگسالان با ثبات عاطفی از زندگی کودکان مراقبت کنند، و محیط‌های زندگی ثابت و زندگی منظم را برای کودکان ترتیب دهند. به کودکان اجازه دهید تا در فعالیت‌های خاکسپاری با خانواده‌هایشان شرکت کنند. هر روز زمان والد-فرزند خود را کنار بگذارید، گوش دهید، تأیید کنید و به کودکان پاسخ دهید، به آنها یاد دهید که احساسات خود را بیان کنند، استراحت کنند و با هم یک کار سرگرم‌کننده انجام دهند. از کودکان دعوت کنید که در بازسازی نظم زندگی خانواده شرکت کنند، اما به کودکان اجازه ندهید مسئولیت‌های خانوادگی را که با سن آنها مطابقت ندارد، بر عهده بگیرند.
 4. از سرزنش کودکان خودداری کنید. والدین در حالت روحی بدی هستند و می‌توانند از بزرگسالان درخواست کمک کنند، اما احساسات خود را بر روی کودکان بروز ندهند تا از ایجاد آسیب بیشتر جلوگیری کنند. در صورت نیاز از اقوام و دوستان خود و یا یک متخصص روانشناسی کمک بگیرید.

 

ذ- چه کنیم اگر خوب نمی‌خوابیم؟

 در مورد اهمیت خواب خوب چه می‌دانید؟
 1. یک محیط خواب خوب ایجاد کنید. محیط اتاق خواب باید ساکت، راحت و مناسب نور و دما باشد. سعی کنید ساعت زنگ‌دار را در کنار تخت خود قرار ندهید و از تماشای مرتب ساعت زنگ‌دار برای به خواب رفتن خودداری کنید.
 2. عادات خواب خوبی ایجاد کنید. برنامه منظم داشته باشید، هر روز در ساعت مشخص بیدار شوید، از بازی با تلفن همراه در هنگام خوابیدن اجتناب کنید، چراغ‌ها را خاموش کنید تا بخوابید، نوشیدنی‌های آرامش‌بخش بنوشید تا به خواب کمک کنید و سعی کنید در طول روز بدون خوابیدن استراحت کنید.
 3. فعالیت‌هایتان را به درستی برنامه‌ریزی کنید. به طور منظم ورزش کنید. در عرض یک ساعت قبل از رفتن به خواب به مطالعه کتاب‌ها و مشاهده فیلم‌های هیجان‌زا مشغول نشوید. شما می‌توانید گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش را انتخاب کنید و آن را با تنفس مناسب و یا ماساژ عضلانی ترکیب کنید.
 4. توجه کافی به شیوع بیماری داشته باشید. سعی کنید از چک کردن اطلاعات مربوط به همه‌گیری یک ساعت قبل از خواب اجتناب کنید تا از بی‌خوابی ناشی از احساسات بد مانند تنش و ترس قبل از خواب اجتناب کنید.
 5. در صورت ضرورت از یک پزشک کمک بگیرید. زمانی که مشکل خواب جدی است، می‌توانید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید و در صورت تشخیص پزشک از دارو برای درمان بیخوابی استفاده کنید. سرخود از داروهای خواب‌آور استفاده نکنید.
راهکارهای بهبود کیفیت خواب

ر- چگونه بر اضطراب غلبه کنیم؟

 1. از توجه بیش از حد اجتناب کنید. با اقدامات احتیاطی اولیه، شما نباید توجه زیادی به احساسات فیزیکی و ذهنی و اطلاعات بیرونی خود بکنید. شما باید توجه خود را بر روی چیزهای مثبت‌تر و با معنی‌تر متمرکز کنید.
 2. روابط اجتماعی را حفظ کنید. از طریق پیام‌رسان، اینترنت و تلفن با دوستان و آشنایان در تماس باشید. با تعامل با خویشاوندان و دوستان، می‌توانید زیبایی زندگی را ببینید و توجه خود را از وضعیت همه‌گیر منحرف کنید.
 3. قوانین زندگی مثل همیشه است. حفظ قوانین طبیعی زندگی، حتی اگر در خانه زندگی می‌کنید، منجر به مقاومت در مقابل سختی‌های این دوره می‌شود.
 4. فعال باشید. به طور فعال در کار مهمی که در دست دارید سرمایه‌گذاری کنید، حتی اگر سرگرمی باشد، شما باید خودتان را وقف آن بکنید. از کار لذت ببرید، معنا را کشف کنید و قدرت و انرژی را ببینید.
 5. به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. اگر حال بد شما ادامه داشت، احساس ناراحتی و اضطراب داشتید، می‌توانید با کارشناسان روانشناسی خبره تماس بگیرید و از آنان کمک بخواهید.

 

ز- چگونه بر وحشت غلبه کنیم؟

 1. شایعات را باور نکنید، درک منطقی کلید کار است. اطلاعات گوناگونی در مورد ویروس در در فضای مجازی می‌چرخد که برخی‌اش سطحی و بخشی‌اش گمراه‌کننده است. برای دریافت اطلاعات واقعی به منابع رسمی و معتبر مراجعه کنید و به شایعات اعتنایی نکنید.
 2. هوشیاری و پیشگیری فعال نشانه ترس و وحشت نیست: اقدامات پیشگیرانه را قاطعانه انجام دهید، دائم آنجا که لازم است را ضدعفونی کنید و شانس ابتلا و انتقال را کاهش دهید.
 3. ایمان داشته باشید که دانشمندان راه درمان را پیدا می‌کنند. تاريخ نشان داده که علم پزشکی درمان بسیاری بیماری‌ها را یافتهاست.
 4. خودتان را بشناسید. از این شرایط دشوار بعنوان آینه‌ای برای خودشناسی، و بازبینی عادات و خلق‌وخوها استفاده کنید. به زندگی بیاندیشید و شخصیت آرام، صبور، شجاع، خوشبین و مصمم در خودتان پرورش دهید.

 

س- اگر نگران عفونت هستید چه باید بکنید؟

 1. اقدامات احتیاطی انجام دهید. حفاظت موثر باید مطابق با روش‌های علمی انجام شود. در هنگام بیرون رفتن ماسک را بپوشید. به بهداشت فردی توجه کنید و از اجتماعات گروهی اجتناب کنید.
 2. هشیار باشید. در طی گسترش این همه‌گیری، مراقب عفونت‌های احتمالی باشید، دمای بدن را کنترل کنید، علائم را تشخیص دهید و به درستی علائم جسمانی خود را درک کنید. در صورت بروز شرایط غیرعادی، شما باید به موقع به دنبال حمایت حرفه‌ای پزشکی باشید.
 3. به طور مناسب آرام باشید. با گوش دادن به موسیقی، نفس عمیق کشیدن و تمرین مدیتیشن می‌توانید ذهن و بدن خود را آرام کنید، ذهن خود را آرام کنید و اضطراب و نگرانی غیر ضروری را کاهش دهید.
 4. زندگی را منظم کنید. یک برنامه کاری و زندگی در طول این همه‌گیری طراحی کنید و به طور منظم زندگی خود را غنی کنید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.
 5. دانش بیشتر در زمینه علوم بهداشتی کسب کنید، بیشتر یاد بگیرید و رابطه بین انسان و طبیعت را بررسی کنید، دانش خود را بهبود بخشید و انرژی مثبت بیشتری به دست آورید.

برگرفته شده با اعمال برخی اصلاحات لازم از دفتر ملی پیشگیری و کنترل بیماریها و سلامت تهیه شده توسط خانه انتشارات پزشکی خلق چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره