خروپف یا خرخر در خواب

وقفه تنفسی انسدادی در خواب
دسامبر 14, 2019
تأثیر آلودگی ناشی از ذرات معلق در هوا بر سیستم تنفسی
ژانویه 16, 2020

خروپف یا خرخر در خواب

خرخر یا خروپف

خروپف یا خرخر

خروپف یا خرخر معمولاً هنگامی شنیده می شود كه بافت نرم حلق به هنگام تنفس حین خواب، دچار ارتعاش گردد. هنگامی كه انسان می خـوابد  عضلات بدن شل می شوند و با شل شدن عضلات باز نگه دارنده حلق، راه هوایی در این ناحیه  تنگ شده، عبور هوا به سختی و همراه با صدای خروپف صورت می گیرد. معمولاً در چنین افرادی انسداد نسبی راه هوایی ثانویه به چاقی، آسیب یا ساختار نا مناسب حلق وجود دارد. 

نشان دادن باز بودن راه هوایی فوقانی

تنفس طبیعی در هنگام خواب

انسداد محدود راه تنفسی فوقانی که منجر به خروپف می گردد

برای شناخت بیشتر دستگاه تنفس اینجا را کلیک کنید.

با بیدار شدن هر چند مختصر آن عضلات به حالت طبیعی برگشته و خروپف قطع می شود. لذا فرد بیدار خروپف نمی کند و چون فقط در خواب خروپف رخ می دهد خود فرد از خروپف  اطلاعی ندارد و فقط اطرافیان متوجه خروپف وی می شوند. خروپف در حالت خوابیده به پشت به مراتب شدیدتر از خوابیدن به پهلوها رخ می دهد.

حدود 40% مردان بالغ و در حدود 24% زنان بالغ خروپف می کنند. این علامت در افراد چاق به مراتب بیشتر از افراد لاغر است. خروپف نه تنها باعث مزاحمت برای فرد دیگری كه در همان اتاق خوابیده می شود بلكه ناآگاهانه سبب بیدار شدن مكرر خود فرد نیز می گردد كه ممكن است به صدها بار در طـول یك شب هم برسد و نتیجه آن نیز خواب آلـودگی روزانه و اشكـال در تمركز فكر است.

خروپف می تواند باعث آزار همسر گردد

خروپف در افراد ذیل شیوع بیشتری دارد:

-مردان بالای 40 سال

-زنان بالای 50 سال 

-افراد چاق

 -کسانی که گردن کوتاه دارند

- مردانی که دور گردن ببش از 43 سانتی متر دارند

-زنانی که دور گردن بیش از 40 سانتی متردارند

-کسانی که داروهای خواب آور و الکل مصرف می کنند

در افراد فوق الذکر خطر قطع تنفس حین خواب نیز افزایش می یابد (سندرم وقفه ی تنفسی حین خواب).

انسداد کامل راه هوایی که منجر به وقفه تنفسی می گردد

 زمانی كه خروپف با آپنه خـواب (توقف تنفس حین خواب) توأم باشد، خطر آن جـدی تر از زمـانی است كه به تنهایی وجـود داشته باشد. اگر شما عـلاوه بر خروپف از خستگی روزانـه، خواب آلودگی روزانه، فشار خـون بالا، بیماری قلبی- عروقی رنج می برید، حتماً بایـد در آزمـایشگاه خـواب تحت بررسی قرار گیرید و در صورت وجـود آپنه خـواب تحـت درمان مـناسب قرار گیرید، زیرا عدم تشخیص و درمان به موقـع و منـاسـب این بیماری می تواند سلامت و حتی زندگی شما را به مخـاطره اندازد.

اگر کسی همراه خروپف علائم زیر را داشته باشد، خطر ابتلا به بیماری خطرناک وقفه تنفسی حین خواب در وی بسیار بالاست:

  1. فشار خون بالا
  2. احساس خواب آلودگی طی روز
  3. مشاهده قطع تنفس در طی خواب
  4. سردرد صبحگاهی
  5. به سختی تمرکز کردن
  6. تغییر خلق، تحریک پذیری یا افسردگی
  7. نیاز مکرر به تخلیه ادرار در طول شب

خروپف درمان دارد اما نوع درمان آن با توجه به دیگر علائم همراه آن متفاوت خواهد بود. برای تشخیص بیماری و تصمیم‌گیری برای درمان مناسب حتما باید تست پلی سومنوگرافی (تست خواب) برای فرد انجام شود و بر اساس نتایج آن اقدام درمانی مناسب انتخاب شود. در افراد چاق کاهش وزن می تواند باعث بهبود و یا کاهش شدت خروپف شود. کسانی که در حالت خوابیده به پشت (طاق باز) خروپف می کنند خوابیدن به پهلو ها توصیه می­ شود و می تواند مشکل را بهبود بخشد.

خوشبختانه امروزه برای درمان خروپف روشهای جراحی و غیر جراحی متعددی وجـود دارد كه با توجـه به صـلاحدید پزشكتان می توان از این روشهای درمانی بـهره برد. اما عمل جراحی تنها زمانی برای درمان خروپف توصیه می شود که بیماریهای همراه به ویژه ابتلا به وقفه تنفسی حین خواب نیز با تست خواب بررسی شده و انجام جراحی توسط تیمی از پزشکان متخصص توصیه شده باشد. 

برگرفته از سایت انجمن خواب ایران با انجام اصلاحات لازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره