ریه فرد سیگاری و اثرات دود سیگار بر آن

آلرژی-فوق تخصص ریه د رتهران
آلرژی چیست و نشانه های آلرژی چه هستند؟
آگوست 23, 2019
دستگاه تنفس
دستگاه تنفس و مکانیزم عملکرد آن
آگوست 30, 2019

ریه فرد سیگاری و اثرات دود سیگار بر آن

ریه افراد سیگاری

سیگار عامل سرطان

 

ریه سیگاری

درواقع ریه سیگاری موقع مصرف سیگار دود توتون حاوی بیش از ۷۰۰۰ نوع ماده شیمیایی مضر است که بسیاری از آنها سمی هستند.  وقتی این مواد به اعماق بافت­ های بدن می­رسند، ایجاد آسیب می­کنند و بدن ما برای بازیابی سلامتی باید با هر بار سیگار کشیدن با عوارض آن مبارزه کند. در طی زمان، این آسیب­ ها می­تواند به بیماری منجر شود. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار به سرعت به شش ها رسیده و سپس به تمامی قسمت­ های بدن می­رسد. این مواد به سرعت از ریه­ ها به خون منتقل می­گردند و خون از طریق سرخرگ ها آنها را به تمام بدن می­رساند. ریهها، رگ ها و بافت­ های نرم ملتهب شده و سپس آسیب می­بینند.

مواد شیمیایی در دود سیگار باعث التهاب و صدمه به سلول می­گردد و وقتی به صورت مداوم این کار ادامه یابد سلول­ ها دیگر نمی­توانند خود را ترمیم کنند.

اثرات سیگار

 از اثرات سیگار کشیدن این است که باعث می­شود تا سیستم ایمنی ما بیش از حد کار کند. بدن گلبول­ های سفید را برای عکس­ العمل به جراحت­ ها، عفونت­ ها و حتی سرطان ایجاد می­کند. آزمایش خون نشان می­دهد که سطح گلبول­ های سفید خون با استعمال سیگار بالا می­مان. این افزایش به این معنی است که بدن ما به طور مداوم در حال مبارزه با صدمه ­ها ناشی از دود سیگار می­باشد. این فشار مداوم در سیستم دفاعی بدن ایجاد اختلال می­کند.

اثرات دیگر دود سیگار

سموم دود سیگار می­تواند بلافاصله صدمه ایجاد کند. لخته شدن خون و حمله و ایست قلبی می­تواند با دود سیگار آغاز گردد. سموم موجود در دود سیگار سیستم بازیابی سلامت بدن را مختل می­کند. حتی کشیدن یک سیگار می­تواند اثرخود را بگزارد و به بدن ما لطمه بزند. نشستن در یک فضار آلوده به دود سیگار نیز می­تواند احتمال حمله قلبی را افزایش دهد.   

هرچه مدت زمان استعمال دخانیات بیشتر باشد صدمه بیشتری به بدن وارد می­کند و پس از ۲۰ سال ریسک بیماری­ ها به شدت افزایش می­یابد. تحقیقات نشان داده است که چنانچه یش از ۳۰ سالگی موفق به ترک سیگار شویم، سلامتی بدن می­تواند تا حدودی مانند یک غیرسیگاری گردد. در هر سنی هر چه زودتر سیگار را ترک کنیم بدن می­تواند روند بهبود را آغاز کند.

تأثیر مخرب سیگار بر ریه - فوق تخصص ریه در تهران دکتر انیس فرد موسوی

تفاوت ریه فرد سیگاری (پس از چندین سال) و عیر سیگاری

چگونه اعتیاد به سیگار شکل میگیرد؟

نیکوتین به شدت اعتیاد آور است. این اعتیاد باعث می­شود که حتی فرد سیگاری نتواند آن را ترک کند. این ترک اعتیاد برای برخی سخت­تر است. نیکوتین همانند هروئین و کوکائین عملکرد مغز را به نحوی تغییر می­دهد که باعث شود تمایل بیشتر و بیشتری به آن پیدا شود. سیگار کشیدن می­تواند هم به صورت جسمی و هم مغزی ایجاد اعتیاد کند.

تأثیر نیکوتین بر بخش های مختلفی از مغز

نیکوتین بر بخش های مختلفی از مغز اثر می گذارد

تومور سرطانی ریه - فوق تخصص ریه در تهران دکتر انیس فرد موسوی

تومور سرطانی ریه بر اثر سیگار کشیدن

تومور سرطانی در ریه

سیگار کشیدن می­تواند در هر جای بدن ایجاد سرطان کند. ۹ نفر از هر ۱۰ نفر آدمی که از سرطان ریه می­میرند سیگار می­کشند و حدود ۳۰۰۰ نفر در سال نیز به دلیل استنشاق دود سیگار دیگران در معرض آن هستند.

ده سال پس از ترک سیگار ریسک فوت بر اثر سرطان به نصف تقلیل می­یابد و ترک آن در هر سنی مفید است. پس از ۵ سال از ترک سیگار احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو، نای و مثانه به نصف کاهش می­یابد. پس از ترک سیگار سرفه و خس­ خس کمتری می­کنیم و پس از چند ماه راحتتر نفس می­کشیم.

درباره ی سرطان ریه چه می دانید ؟

هر سیگاری که کشیده می­شود به سیستم تنفسی لطمه می­زند. مطالعات نشان داده است که سموم دود سیگار از لحظه ­ای که وارد دهان می­شود به بدن صدمه می­زند. این سموم به بافت­ های داخلی نیز صدمه می­زند. مژک­ هایی که در راه­ های تنفسی هستند و وظیفه انتقال مخاط به بیرون از دستگاه تنفسی را دارند صدمه دیده و نابود می­شوند. بنابر این بیشتر سرفه می­کنیم زیرا بدن مخاط بیشتری تولید می­کند و مژک­ ها نیز نمی­توانند ریه ­ها را تمیز کنند. لذا مخاط با سرفه از بدن خارج می­شود.

درباره ی دستگاه تنفس چه میدانید؟

دود سیگار عامل سرطان

استعمال دخانیات می­تواند هزینه ­هایی برای آینده نیز ایجاد کند. وقتی توتون به سلول­ ها صدمه می­زند می­تواند به رشد آنها به عنوان سلول سرطانی کمک کند. این امر ناشی از صدمه­ ای است که به DNA سلول وارد می­شود. DNA عملکرد و رشد عادی سلول را کنترل می­کند. وقتی DNA صدمه ببیند می­تواند رشد سلول را غیر عادی و خارج از کنترل کرده و تومور سرطانی ایجاد کند. سم موجود در توتون می­تواند ساختار سلولی را نیز تخریب کند.

به صورت معمول، سیستم ایمنی بدن به مابرای مقابله با سرطان کمک می­کند. تحقیقات نشان داده است که سموم موجود در سیگار مبارزه بدن با سرطان را مختل می­کند. در نتیجه سلول­ های سرطانی بدون وقفه رشد می­کنند. بنابراین سیگار کشیدن نه تنها می­تواند عامل بروز سرطان باشد بلکه مبارزه بدن با آن را نیز مختل می­کند.

تنفس دود سیگار در حالی که فرد به سرطان مبتلا است خطرات بیشتری به همراه دارد. تحقیقات نشان می­دهد که دود سیگار به رشد تومورهای سرطانی کمک کرده و به بهبودی ناشی از شیمی درمانی لطمه بزند.

سیگار سبک کشیدن

سیگارهای امروزی دارای نیکوتین بیشتری هستند که شرکت­های تولیدکننده به منظور ایجاد اعتیاد بیشتر به آن اضافه می­کنند. مواد اضافی و شیمیایی که شرکت­ های تولید سیگار به آن اضافه می­کنند اعتیاد به سیگار را تشدید می­کند. ممکن است فکر کنیم که سیگارهای فیلتردار یا با جرم کمتر (Low-tar) یا سبک (Light)  خطر کمتری دارند ولی مطالعات نشان داده است که این نوع سیگارها هم معتادکننده هستند سالم­تر از بقیه سیگارها نیستند.

نوجوانان نسبت به نیکوتین حساستر هستند. متأسفانه هر روز ۴۰۰۰ نوجوان برای اولین بار سیگار می­کشند که حدود یک و نیم میلیون نفر در سال می­شود. این نوجوانان نمی­دانند که به چه راحتی به آن معتاد می­شوند. اعتیاد به نیکوتین آنقدر زیاد است که هر روز ۱۰۰۰ نوجوان استعمال روزانه سیگار را شروع می­کنند. بیشتر معتادان به سیگار از دوران نوجوانی به آن معتاد شده ­اند.

به صورت معمول، سیستم ایمنی بدن به مابرای مقابله با سرطان کمک می­کند. تحقیقات نشان داده است که سموم موجود در سیگار مبارزه بدن با سرطان را مختل می­کند. در نتیجه سلول­های سرطانی بدون وقفه رشد می­کنند. بنابراین سیگار کشیدن نه تنها می­تواند عامل بروز سرطان باشد بلکه مبارزه بدن با آن را نیز مختل می­کند.

مژک ها و سلول های کلارا - فوق تخصص ریه در تهران دکتر انیس فرد موسوی

مژک ها (Cilia) و سلول های کلارا (Clara Cells)

ریه­ ها مثل یک بادکنک کشسان هستند. آنها با دم، باد کرده و با بازدم تخلیه می­شوند. سموم موجود در دود توتون بافت نرم شش­ها را ملتهب می­کند. بعد از سال­های متمادی از استنشاق دود سیگار این حالت کشسانی و تبادل هوا به سختی انجام می­شود.

همچنین افراد سیگاری می­توانند به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) مبتلا شوند که درمانی ندارد. بیماران COPD به آهستگی از کمبود اکسیژن می­میرند. به همین دلیل این دسته از بیماران باید با مخزن اکسیژن زندگی کنند.

درباره ی بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) چه میدانید ؟ 

 

عاقبت سیگار کشیدن - فوق تخصص ریه در تهران دکتر انیس فرد موسوی

خطر نارسایی تنفسی بر اثر سیگار

آیا می دانید دود سیگار بر ابتلا به سینوزیت نیز مؤثر است؟

خطرات سیگار بر دستگاه تنفس

عفونت ریوی و مشکلات تنفسی نیز در سیگاری­ ها شایع است. برای بیماران مبتلا به آسم، حتی سیگار کشیدن فرد دیگری در محاورت وی می­تواند به حمله شدید آسم منجر شود.

افراد غیر سیگاری در معرض دود سیگار (Second Hand Smokers) نیز از دود سیگار صدمه خواهند دید. برای همین لازم است تا سایر افراد از دود سیگار مصون بمانند. بنابر این افراد سیگاری باید سیگار را در فضای آزاد کشیده و به هیچ وجه از فضای بسته و از جمله داخل خودرو استفاده نکنند. مقادیر کم دود سیگار نیز بی­ ضرر نیست. مراکز نگهداری کودکان نظیر مهد کودک ­ها و مدارس باید از دود سیگار دور باشند. از فضاهای عمومی نظیر رستوران­ ها و کافی شاپ­ هایی که کشیدن سیگار در آن­ها ممنوع است استفاده کنید. نسشتن در قسمت غیرسیگاری­ ها کافی نیست.

از دیگر خطرات سیگار که در این مقاله به آنها نپرداختیم می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صدمه فوری به سیستم عروق خونی
  •  تغییر شیمیایی خون
  •  حمله و ایست قلبی
  •  لطمه به سیستم تولید مثل و سلامت جنین و کودک
  •  کنترل سخت­تر دیابت
  •  ......
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره