شپشک‌های گرد و غبار چه هستند؟

آسم حاد
اکتبر 2, 2021
سرطان ریه
باورهای غلط در مورد سرطان ریه
نوامبر 15, 2021

شپشک‌های گرد و غبار چه هستند؟

شپشک‌های گرد و غبار آفات میکروسکوپی و بندپایی هستند که از رایج‌ترین محرک‌های -یا آلرژن‌ها- موجود در محل زندگی ما هستند و می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و آسم را در بسیاری از افراد ایجاد کنند. تشخیص شپشک‌های گرد و غبار به دلیل اندازه کوچک آنها دشوار است. این بندپایان میکروسکوپی تنها 4/1 تا 3/1 میلیمتر طول دارند. شما فقط می‌توانید آنها را زیر یک میکروسکوپ مشاهده کنید، و حتی در آن صورت، آنها فقط شبیه موجودات کوچک شبیه عنکبوت سفید هستند. صدها هزار شپشک گرد و غبار می‌توانند در تختخواب، تشک، مبلمان روکش‌دار، فرش یا پرده‌ی خانه شما زندگی کنند.

شپشک‌های گرد و غبار یا mites

شپشک‌های گرد و غبار یا mites

شپشک‌های گرد و غبار نر می‌توانند بیش از یک ماه زندگی کنند، در حالی که شپشک‌های گرد و غبار ماده می‌توانند تا 90 روز زندگی کنند.

دلیل اینکه شپشک‌های گرد و غبار در خانه‌های مردم بسیار شایع هستند این است که از سلول‌های مرده پوست انسان موجود در محیط تغذیه می‌کنند. به طور متوسط​​، یک نفر ممکن است 1.5 گرم سلول‌های مرده پوست را دفع کند، که می‌تواند تا یک میلیون شپشک گرد و غبار را در یک زمان تغذیه کند.

شپشک‌های گرد و غبار خانه‌های خود را در مکان‌هایی که احتمال تجمع سلول‌های مرده پوست وجود دارد مانند ملافه، مبلمان و فرش، ایجاد می‌کنند. فرش‌ها و حیوانات شکم نیز خانه‌های خوبی برای شپشک‌های گرد و غبار هستند.

شپشک‌های گرد و غبار انگل نیستند. آنها بدن ما را گاز نمی‌گیرند، نیش نمی‌زنند یا وارد بدن نمی‌شوند. آلرژن مضری که آنها ایجاد می‌کنند از مدفوع و قطعات بدن آنها ناشی می‌شود. شپشک‌های گرد و غبار تقریباً همه جا هستند.

در حالی که می‌توانید شپشک‌های گرد و غبار را در سراسر جهان پیدا کنید، این موجودات تمایل به آب و هوای گرم و مرطوب دارند. از آنجا که آنها می‌توانند خود را در الیاف پارچه فرو کنند، می‌توانند هنگام حرکت یا تعطیلات یا سفر کاری نیز با شما سفر کنند.

شپشک‌های گرد و غبار خود حساسیت‌زا هستند، به این معنی که می‌توانند حساسیت ایجاد کنند. آنها همچنین پوست و مواد مدفوع را پشت سر می‌گذارند که ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود.

  با آسم بیشتر آشنا شویم!

تفاوت بین شپشک گرد و غبار و ساس چیست؟

ساس‌ها بزرگتر از شپشک‌های گرد و غبار هستند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. گاهی اوقات آنها با شپشک‌های گرد و غبار اشتباه گرفته می‌شوند زیرا در ملافه، فرش و پرده زندگی می‌کنند و مانند شپشک‌های گرد و غبار، آنها همچنین می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند. تفاوت اصلی این است که ساس‌ها به معنای واقعی کلمه انسان‌ها را گاز می‌گیرند و از خون آنها تغذیه می‌کنند. شپشک‌های گرد و غبار می‌توانند پوست شما را تحریک کنند، اما شما را گاز نمی‌گیرند.

 

شپشک‌های گرد و غبار چگونه بر سلامت تأثیر می‌گذارند؟

شپشک‌ها یکی از محرک‌های اصلی برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم هستند. واکنش‌های آلرژیک به شپشک‌های گرد و غبار شایع هستند و معمولاً در اثر استنشاق پوست شپشک‌ها و مواد مدفوع ایجاد می‌شوند. در حالی که ممکن است حشرات دیگری که با آنها برخورد می‌کنید گاز بگیرند، اما شپشک‌های گرد و غبار در واقع پوست شما را گاز نمی‌گیرند. با این حال، واکنش آلرژیک به این موجودات مزاحم ممکن است باعث بثورات پوستی شود که اغلب قرمز و خارش‌دار هستند.

قرار گرفتن مداوم در معرض شپشک‌های گرد و غبار در خانه می‌تواند به طور چشمگیری بر سلامت افراد مبتلا به آسم هستند و کسانی که به آن حساسیت دارند، تأثیر بگذارد. بسته به شدت حساسیت به شپشک گرد و غبار، این بیماری ممکن است باعث آسم نیز شود. این مواد حساسیت‌زا باعث ایجاد واکنش سیستم ایمنی می‌شوند که به آن رینیت آلرژیک می‌گویند. حساسیت به شپشک گرد و غبار می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. مورد خفیف ممکن است گاهی باعث آبریزش بینی، آبریزش چشم و عطسه شود. در موارد شدید، این بیماری مداوم یا مزمن است و منجر به عطسه مداوم، سرفه، احتقان، احساس فشار بر صورت یا حمله شدید آسمی می‌شود. افراد مبتلا به آسم که به شپشک‌ها حساس هستند با افزایش خطر حملات آسمی مواجه هستند.

اگر به شپشک حساسیت دارید، ممکن است علائم را در طول سال تجربه کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که علائم شما در ماه‌های گرم و مرطوب تابستان به اوج خود می‌رسد. علائم رایج حساسیت به شپشک گرد و غبار عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • سرفه
 • قطره بعد از بینی
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • خارش و آبریزی چشم
 • قرمزی و خارش پوست
 • خارش گلو
 • خس‌خس سینه

علائم شما ممکن است در شب هنگام دراز کشیدن بدتر شوند. هرچه بیشتر در خانه بمانید، بیشتر مستعد عوارض شپشک گرد و غبار خواهید بود.

 

 شپشک‌های گرد و غبار از کجا می‌آیند؟

شپشک‌های گرد و غبار به طور طبیعی در اطراف ما زندگی می‌کنند و تقریباً در همه خانه‌ها ظاهر می‌شوند. رطوبت مهمترین عامل در تعیین میزان غلظت شپشک‌های گرد و غبار در خانه است. شپشک‌های گرد و غبار مانند ما آب نمی‌نوشند. آنها رطوبت هوا را جذب می‌کنند. در مناطق با رطوبت کم، مانند بیابان‌ها، شپشک‌های گرد و غبار نمی‌توانند زنده بمانند.

شپشک گرد و غبار

شپشک گرد و غبار

چه کسی باید نگران گرد و غبار باشد؟

افراد مبتلا به آلرژی به شپشک‌های گرد و غبار یا مبتلا به آسم ناشی از حساسیت به شپشک گرد و غبار باید شپشک‌های گرد و غبار را در خانه خود کاهش دهند. خانه‌های قدیمی، خانه‌هایی که در مناطق دارای آب و هوای مرطوب واقع شده‌اند، اماکن مسکونی کم درآمد و خانه‌هایی که بوی کپک یا کپک در آنها وجود دارد، دارای غلظت بالایی از شپشک‌های گرد و غبار هستند.

مواد حساسیت‌زا گرد و غبار، بر خلاف آلرژن‌های حیوان خانگی، معمولاً در هوا باقی نمی‌مانند. آنها به ذرات بسیار سنگین چسبیده‌اند که نمی‌توانند به مدت طولانی در هوا بمانند. مواد حساسیت‌زا گرد و غبار در عرض چند دقیقه در گرد و غبار یا پارچه‌هایی مانند بالش، ملافه یا مبلمان روکش دار قرار می‌گیرند که به عنوان لانه عمل می‌کنند. بیشتر قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت‌زا گرد و غبار هنگام خواب و هنگامی که گرد و غبار هنگام خوابیدن یا سایر حرکات مختل می‌شود رخ می‌دهد.

چگونه حساسیت به شپشک را درمان می‌کنند؟

بهترین راه درمان آلرژی، خلاص شدن از شر عامل اصلی است. بسته به شدت علائم، ممکن است نیاز به تسکین فوری داشته باشید. در مورد گزینه‌های درمانی زیر برای حساسیت به گرد و غبار با پزشک خود مشورت کنید:

 • آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه (OTC). اینها با مسدود کردن هیستامین، که هنگام برخورد سیستم ایمنی بدن شما با یک ماده حساسیت‌زا آزاد می‌شود، عمل می‌کنند. 
 • ضد احتقان‌ها. اگر آلرژی شما به طور مداوم باعث گرفتگی بینی، آبریزش بینی و سردردهای سینوسی می‌شود، ممکن است از داروهای ضد احتقان OTC یا تجویز برای درمان استفاده گردد.
 • تجویز داروهای حساسیت. امکانات شامل آنتاگونیست‌های گیرنده‌های لوکوترین خوراکی و کورتیکواستروئیدهای بینی است.
 • تزریق مواد حساسیت‌زا. این روش با تزریق مقادیر کمی از یک آلرژن خاص به سیستم شما عمل می‌کند، بنابراین با گذشت زمان ایمنی را تقویت می‌کنید. تزریقات آلرژیک بصورت هفتگی در طول چند ماه یا حتی سال انجام می‌شود و برای حساسیت‌های شدیدی که با داروها تسکین نمی‌یابد بهترین است. قبل از تزریق واکسن آلرژی، باید آزمایش آلرژی را انجام دهید.

 

  آلرژی و نشانه‌های آن چه هستند؟

 

چگونه می‌توان شپشک‌های گرد و غبار را از بین برد؟

به سختی می‌توان شپشک‌های گرد و غبار را از بین برد، اما حذف آنها تا حد ممکن از خانه می‌تواند از واکنش‌های آلرژیک جلوگیری کند. می‌توانید برای کاهش یا از بین بردن شپشک‌های گرد و غبار در خانه اقدام کنید.

 • کاهش رطوبت. برای به حداقل رساندن رشد شپشک‌های گرد و غبار، رطوبت خانه خود را زیر 50 درصد نگه دارید. در مناطق مرطوب، استفاده از دستگاه تهویه مطبوع و رطوبت‌گیر می‌تواند کمک‌کننده باشد. در روزهای خشک، پنجره‌های خود را به مدت یک ساعت در روز باز کنید تا رطوبت خانه از بین برود.
 • مکان‌های رشد شپشک گرد و غبار را کاهش دهید. مقداری از مبلمان را بردارید یا از مبلمان با سطوح صاف استفاده کنید، نوع پرده‌ها را عوض کنید و تشک‌ها و بالش‌ها را برای کاهش شپشک گرد و غبار بپوشانید. ملافه‌ها را هفته‌ای یکبار در آب گرم بشویید.
 • فرش‌ها را تعویض کنید. فرش باید از خانه خارج شود، به خصوص اگر ساکنان خانه به شپشک گرد و غبار حساسیت دارند. اگر باید فرش را نگه دارید، از جاروبرقی با فیلتر با کارایی بالا یا جاروبرقی مرکزی استفاده کنید. 
 • مرتباً گردگیری کنید. افزودن گردگیری به روال عادی نظافت خود می‌تواند میزان شپشک‌ها را کاهش داده و کیفیت کلی هوای داخلی خانه را بهبود بخشد. هنگام گردگیری، از دستمال مرطوب، پارچه مرطوب یا غبارگیر استفاده کنید که بتواند گرد و غبار را به دام بیندازد و از بین ببرد. 

بهترین راه برای از بین بردن شپشک‌های گرد و غبار، هدف قرار دادن مناطقی است که تمایل به زندگی و رشد دارند. این شامل:

 • ملافه
 • بالش
 • فرش
 • فرش
 • ملافه و مبلمان حیوان خانگی
 • مبلمان
 • پرده و پرده
 • اسباب بازی‌های پارچه‌ای و پشمی

جاروبرقی مکرر، پاک کردن مرطوب، گردگیری و شستشو همه می‌تواند شپشک‌های گرد و غبار را درمان کند. شما نیازی به محصولات تخصصی ندارید. فقط باید ملافه‌ها را با آب داغ بشویید و از پارچه‌های مرطوب استفاده کنید که هنگام تمیز کردن، گرد و غبار را به درستی پاک کنند.

 

چگونه می‌توانید از بازگشت شپشک‌های گرد و غبار جلوگیری کنید؟

پیشگیری کلید اصلی برای جلوگیری از آلرژی، از جمله شپشک‌های گرد و غبار است. ممکن است جلوگیری از آنها کاملاً چالش برانگیز باشد، اما می‌توانید اقدامات زیر را برای کنترل جمعیت شپشک گرد و غبار در خانه خود انجام دهید:

 • تا حد امکان از استفاده از فرش در منزل خود خودداری کنید.
 • تا جایی که می‌توانید تمام فرش‌ها و کفپوش‌ها را با جارو برقی تمیز کنید.
 • مرتباً گردگیری کنید، به پرده‌ها، شکاف مبلمان و دیگر مناطق کوچک که ممکن است شپشک‌های گرد و غبار در آن جمع شوند توجه بیشتری داشته باشید.
 • رطوبت خانه را زیر 50 درصد نگه دارید تا از شرایط رشد شپشک‌های گرد و غبار جلوگیری شود.
 • در همه واحدهای تهویه مطبوع و جاروبرقی از فیلترهای مخصوص استفاده کنید تا مطمئن شوید شپشک‌های گرد و غبار و مواد مدفوع آنها به طور کامل جذب شده‌اند.
 • همه ملافه‌ها را هفتگی با آب گرم بشویید.
 • برای جلوگیری از ورود شپشک‌های گرد و غبار به ملافه خود، از تشک و روکش بالش استفاده کنید.

توجه به این نکته ضروری است که سموم حشرات، شپشک‌های گرد و غبار را از بین نمی‌برند.

 

خلاصه

اگرچه شپشک‌های گرد و غبار انسان را گاز نمی‌گیرند، اما وجود گسترده آنها در خانه می‌تواند منجر به علائم آلرژی ناراحت‌کننده از جمله بثورات پوستی شود.

شپشک‌های گرد و غبار در بیشتر خانه‌ها شایع هستند، بنابراین نظافت منظم و سایر اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تعداد زیاد آنها و در عین حال کاهش آلرژی شما کلیدی است.

اگر علیرغم پیشگیری از شپشک گرد و غبار همچنان آلرژی دارید، برای کمک به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

منبع:

https://www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/dust-mites

https://www.healthline.com/health/dust-mites-bites

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره