واکسن بیماری کرونا – آسترازنکا

بویایی
حس بویایی و سلامت ما
آوریل 4, 2021
اضطراب سلامتی در دوران کرونا
اضطراب سلامتی در دوران کرونا
می 3, 2021

اطلاعات واکسن کووید-19 AstraZeneca (S-ChAdOx1) یا آسترازنکا

کرونا و واکسن آسترازنکا

چرا مهم است که واکسن کووید-19 بگیرم؟

ابتلا به کووید-19 می‌تواند جدی باشد و ممکن است منجر به مرگ، بیماری که نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کند و یا پیچیدگی‌های درازمدت شود، بخصوص برای افراد مسن یا کسانی که مشکلات سلامتی نهفته دارند.

شما می‌توانید بدون هیچ نشانه‌ای کووید-19 داشته باشید و آن را به خانواده، دوستان و همکاران بدهید، که خیلی از آنها ممکن است در خطر آسیب‌پذیری باشند. سالم بودن شما خطر گرفتن یا پخش کردن کووید-19 را در شما کم نمی‌کند.

آیا واکسن مرا محافظت خواهد کرد؟

زدن واکسن کووید-19بطور قابل ملاحظه‌ای شانس اینکه شما کووید-19 بگیرید را کاهش می‌دهد. مثل تمام داروهای دیگر، هیچ واکسنی کامل مؤثر نیست. چند هفته‌ای طول می‌کشد تا بدن شما از واکسن محافظت را بسازد. بعضی از افراد علیرغم اینکه واکسن زده‌اند، هنوز ممکن است کووید-19 را بگیرند، ولی آنها باید بیماری خفیف‌تری بگیرند.

آیا واکسن ایمن است؟

در مطالعات بالینی گسترده ده‌ها هزار نفر نشان داده است که واکسن کووید-19آسترازنکا ایمن است. این واکسن همچنین بعد از اینکه به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان زده شده است، از نظر مشکلات ایمنی تحت نظارت قرار گرفته است. آنافیلاکسی یک نوع واکنش حساسیتی شدید است که ممکن است خیلی سریع پس از واکسن زدن بروز کند. آنافیلاکسی پس از واکسیناسیون با واکسن کووید-19 آسترازنکا نادر است. نرخ گزارش شده آنافیلاکسی مربوط به واکسن کووید-19 آسترازنکا در برنامه ایمن‌سازی بریتانیا در ژانویه 2021 یک نفر در یک میلیون موردی بوده است که واکسن زده‌اند.

گزارش‌های جدیدی از سایر کشورها وجود دارد که حاکی از یک نوع اختلال لختگی غیرعادی مشخص (لخته شدن حفره وریدی مغزی، CVST) پس از واکسیناسیون کووید-19آسترازنکا بوده است. هنوز مشخص نیست که آیا این مشکل به واکسیناسیون ربط دارد یا نه. بیشتر مواردی از CVST که در کشورهای خارج گزارش شده است 4 تا 14 روز پس از واکسن کووید-19 آسترازنکا اتفاق افتاده است و نادر بوده است (تا 8 مورد در هر میلیون دز واکسن زده‌شده). مطالعات بعدی روی این بیماران در حال انجام است تا متوجه بشوند آیا ارتباط بالقوه‌ای با واکسیناسیون وجود دارد. در استرالیا تا بحال هیچ موردی از CVST دیده نشده است.

در مجموع، بنظر می‌رسد که مزایای واکسن کووید-19 از ریسک بالقوه آن بیشتر است.

آیا واکسن افرادی را که به آنها نزدیک هستم محافظت می‌کند؟

شواهدی که نشان دهد واکسن کووید-19 چقدر پخش ویروس را کاهش می‌دهد کمتر روشن است. احتمال می‌رود که هر عفونتی که شخص واکسن‌زده بگیرد با شدت کمتری همراه باشد و افراد واکسن‌زده با احتمال کمتر عفونت را به خانواده، دوستان و افراد آسیب‌پذیری که از آنها مراقبت می‌کنند منتقل کنند. در عین حال، برخی از افراد واکسن‌زده هنوز ممکن است بیماری خفیف بگیرند یا عفونتی بدون علائم، و قادر باشند که ویروس را پخش کنند.

چه عوارض جانبی را من باید انتظار داشته باشم؟

مثل هر دارویی، واکسن ها می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند. عوارض جانبی واکسن آسترازنکا معمولاً خفیف تا متوسط و کوتاه‌مدت است، و همه افراد این عوارض را نخواهد داشت. عوارض جانبی می‌توانند باعث احساس ناخوشی در برخی افراد بشوند ولی این نشانه این است که احتمال سیستم دفاعی دارد واکنش نشان می‌دهد. عوارض جانبی از واکسن بعد از نوبت دوم کمتر احتمال دارد اتفاق بیفتد و در بین جوانان متداول‌تر خواهد بود. عوارض جانبی معمولی که در 1 تا 2 روز پس از واکسن مشاهده می‌شود عبارتند از:

 • درد، حساس بودن یا تورم موضعی در بازویی که تزریق صورت گرفته است
 • احساس خستگی
 • احساس ناخوشی عمومی
 • سر درد
 • درد های عمومی ماهیچه
 • تب
 • لرز
 • درد مفصل
 • حالت تهوع

 این عوارض به طور طبیعی در ظرف چند روز از بین می‌روند. اگر پس از واکسن عوارضی را مشاهده کردید، شما می‌توانید یک دز معمولی استامینوفن یا ایبوپروفین بخورید و استراحت کنید تا کمک کند بهتر شوید. این داروها را نباید قبل از دریافت واکسن مصرف کنید. اگر نگرانی دارید، یا اگر تب به سرعت از بین نرود می‌توانید با پزشک مشورت کنید، چون ممکن است دلیل تب چیز دیگری باشد.

مثل هر واکسن دیگر، اگر نشانه‌های ماندگاری دارید که بیش از چند روز طول کشیده، نشانه‌هایتان بدتر می‌شود، یا نگرانی دارید، با متخصصین واکسیناسیون صحبت کنید.

حتی اگر هم شما بعد از نوبت اول چند علائم متداول را داشته باشید، هنوز باید نوبت دوم را دریافت کنید. هرچند شما مقداری محافظت از نوبت اول کسب می‌کنید، این محافظت ادامه نخواهد یافت مگر اینکه نوبت دوم را دریافت کنید. نوبت دوم لازم است تا محافظت قویتر و بادوام‌تری را به شما بدهد.

چه کسی نباید واکسن بزند؟

تعداد بسیار کمی از افراد نمی‌توانند واکسن کووید-19 آسترازنکا را دریافت کنند – این شامل افراد زیر است:

 • کسانی که پس از نوبت قبلی یک واکسن آنافیلاکسی (نوعی از واکنش حساسیت شدید به واکسن) داشته‌اند
 • کسانی که به یک ماده واکسن آنافیلاکسی داشته‌اند (از جمله به پلی اتیلین گلیکول(polysorbate 80) که یکی از مواد Comirnaty است، که یک حساسیت خیلی نادر است).
 • کسانی که یک سابقه پزشکی نوع بخصوصی از لخته‌شدن خون در رگ‌های مغزشان را دارند که به آن لخته‌شدن حفره وریدی مغزی، (CVST) می‌گویند، یا سابقه ترومبوسیتوپینی تحریک هپارین یاHIT (یک پیچیدگی مربوط به ایمنی درمان با هپارین است که روی عملکرد پلاکت خون اثر می‌گذارد) دارند.

آیا کسانی که حساسیت‌های دیگر دارند می‌توانند واکسن کووید-19 آسترازنکا را بگیرند؟

تقریبا همه کسانی که حساسیت دارند می‌توانند واکسن کووید-19 را بزنند. این شامل افرادی که حساسیت غذایی، آسم یا آلرژی فصلی دارند نیز می‌شود. کسانی که به یک واکسن بخصوص کووید-19، یا ماده‌ای از واکسن کووید-19 آنافیلاکسی (یک نوع واکنش حساسیتی شدید( داشته‌اند، نباید نوبت دیگری از آن واکسن را بزنند. آنها ممکن است بتوانند گونه دیگری از واکسن کووید-19 را بزنند.

برای برخی از افراد، قبل از واکسن زدن ممکن است اقدامات احتیاطی الزم باشد، مثل مشاوره با یک متخصص آلرژی یا در مکانی واکسن زده شوند که کارکنان پزشکی در آن حضور دارند و بتوانند حداقل تا 30 دقیقه پس از تزریق واکسن زیر نظر گرفته شوند.

این موضوع در مورد افراد زیر صدق می‌کند:

 • افرادی که پس از زدن یک واکسن کووید-19 واکنش حساسیتی مشکوکی داشته‌اند.
 • افرادی که یک واکنش حساسیت (ولی نه آنافیلاکسی) به ماده‌ای از واکسن کووید-19 نشان داده‌اند.
 • کسانی که آنافیلاکسی به سایر واکسن‌ها یا به داروهایی (از جمله داروهای تزریقی یا دهانی) که موادی مشترک با مواد واکسن کووید-19 )مثل پلی‌اتیلن گلیکول که یکی از موادComirnaty است، یا 80  polysorbateکه یکی از مواد واکسن کووید-19 آسترازنکا است) داشته‌اند.
 • کسانی که اختلال سلولی حساسیت‌زا دارند.

اگر سابقه لخته شدن خون دارم چه کنم؟

هیچ شواهدی مبنی بر افزایش عمومی خطر لخته‌شدن خون پس از واکسن کووید-19 در افرادی که سابقه مشکلات لخته شدن دارند وجود ندارد. واکسن کووید-19 آسترازنکا هنوز برای افراد با مشکلات لخته‌شدن توصیه می‌شود، بجز برای آنهایی که مشکلات بخصوص CVST و HIT دارند که در بالا توضیح داده شد. این یک اقدام احتیاطی است، تا زمانی که محققین از نتیجه تحقیقات موارد CVST که در برخی موارد گزارش شده است بیشتر بدانند.

افرادی که سابقه لخته‌شدگی وریدی عمیق یا بسته شدن رگ ریوی دارند، افرادی که عوامل خطری لخته‌شدگی خون دارند (مثل آنهایی که قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند یا سیگار می‌کشند)، کسانی که ترومبوسیتوپنی (پلاکت‌های خون پایین که می‌تواند با لخته‌شدگی خون همراه شود) دارند، افراد با سایر اختلالات شناخته شده لختگی خون، کسانی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند (مثل وارفارین) و افرادی که سابقه بیماری قلب و عروقی دارند (مثل حمله قلبی یا سکته) همگی می‌توانند واکسن بزنند.

برای افرادی که مشکلات پزشکی دیگر دارند چه می‌شود؟

اشخاص با شرایط پزشکی خاص یا موقعیت‌هایی که در زیر آمده است باید برای بهترین زمان گرفتن واکسن کووید-19 با متخصص مراقبت بهداشتی صحبت کنند. شما ممکن است بتوانید همین حالا واکسن را دریافت کنید، یا به شما پیشنهاد شود، یا خودتان انتخاب کنید که در زمانی دیرتر واکسن را بزنید. این در شرایطی خواهد بود مثل:

 • حالتان خوش نیست یا قبل از قرارتان تب دارید
 • حامله هستید
 • اختلال خونریزی دارید یا یک داروی ضد انعقاد (رقیق‌کننده خون) مصرف می‌کنید
 • سیستم دفاعی ضعیف دارید (نقض ایمنی) یا داروهایی مصرف می‌کنید که سیستم دفاعی‌تان را ضعیف می‌کند.
 • قبلاً تشخیص داده شده است که کووید-19 دارید.

واکسن محتوی ویروسی که در بدن تکثیر شود نیست، بنابر این برای اشخاصی که ناهنجاری سیستم دفاعی دارند ایمن است، ولی ممکن است بخوبی اثر نکند.

لطفا شرایط پزشکی و داروهایتان را با مسئولین تزریق واکسن قبل از دیدار، یا وقتی برای اولین قرار واکسیناسیون آنجا هستید در میان بگذارید.

اگر حامله باشم یا فکر کنم ممکن است حامله باشم یا بچه شیر می‌دهم چه کنم؟

اگر بچه شیر می‌دهید، شما می‌توانید واکسن کووید-19 آسترازنکا را بزنید. نگرانی ایمنی خاصی در مورد این واکسن برای زنانی که بچه شیر می‌دهند، وجود ندارد.

اگر حامله هستید، شما باید این را با مسئولین تزریق واکسن در میان بگذارید. مثل بسیاری از واکسن و داروهای جدید، این واکسن هنوز روی زن‌های باردار به تعداد زیاد تست نشده است. این واکسن بطور معمول در طول بارداری توصیه نمی‌شود، ولی بعضی از زنان حامله وقتی که احتمال مزایای واکسینه شدن بیشتر از خطرات بالقوه آن باشد، ممکن است ترجیح دهند که واکسینه شوند.

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد زنانی که پس از واکسیناسیون کووید-19 حامله می‌شوند با خطر فزاینده‌ای از پیچیدگی هایی که روی بارداری یا روی سالمت کودکشان اثر بگذارد مواجه می‌شوند.

اگر بعد از اینکه واکسن زدید، متوجه شدید که حامله هستید، کار متفاوتی لازم نیست بکنید و می‌توانید به همان مراقبت معمولی حاملگی ادامه دهید. واکسن محتوی ویروسی که قادر باشد در بدن تکثیر شود نیست، بنابر این نمی‌تواند عفونتی در بدن شما یا کودک‌تان بوجود آورد. زنانی که بچه شیر می‌دهند یا قصد حامله شدن را دارند، می‌توانند با امنیت این واکسن را دریافت کنند.

کرونا و واکسن آسترازنکا

آیا می‌توانم بعد از زدن واکسن سر کار برگردم؟

بیشتر افراد پس از واکسن زدن باید قادر باشند سر کار بروند چون تنها عوارض خفیفی خواهند داشت. اگر احساس می‌کنید حالتان خوش نیست یا خیلی خسته‌اید باید در خانه بمانید و استراحت کنید تا حالتان خوب شود. بیشتر عوارض بعد از واکسیناسیون تنها 1 تا 2 روز طول می‌کشد.

عوارض دستگاه تنفسی مثل گلو درد، سرفه، آبریزش یا بسته شدن بینی، از دست دادن حس چشایی یا بویایی یا تنگی نفس احتمالاً نمی‌توانند بخاطر واکسن بوجود آیند. چنانچه هر یک از عوارض دستگاه تنفسی را داشته باشید، فوراً باید برای کووید-19آزمایش بدهید و تا گرفتن نتیجه منفی خود را در منزل قرنطینه کنید.

اگر بعد از واکسن عوارض دیگری مثل خستگی، سردرد، درد ماهیچه یا مفصل، لرز یا تب داشتید، ولی هیچ عارضه تنفسی نداشتید، و عوارض پس از واکسن بیشتر از 48 ساعت طول نکشید لازم نیست تست کووید-19 بدهید یا خودتان را قرنطینه کنید. اگر عوارض بدتر از حد انتظار باشند یا بعد از واکسن یا نوبت دوم بیش از 48 ساعت دوام آورند، باید برای کووید-19 آزمایش بدهید و تا گرفتن نتیجه منفی خود را در منزل قرنطینه کنید.

چه کنم اگر پس از واکسن زدن هر گونه از عوارض دستگاه تنفسی را پیدا کنم؟

چه باید بکنم؟

: نشانه‌های تنفسی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

• سرفه

• گلو درد

• آبریزش بینی یا بسته شدن بینی

• از دست دادن حس بویایی یا چشایی

• تنگی نفس

شما نمی‌توانید از این واکسن کووید- 19 بگیرید.

ولی، از آنجایی که این‌ها عوارضی هستند که ممکن است ناشی از کووید- 19 باشد، باید تست بدهید و تا نتیجه منفی خود را قرنطینه کنید، بدون توجه به اینکه در دو روز گذشته واکسن زده باشید یا نزده باشید.

اگر بعد از واکسیناسیون کووید- 19 هر یک از عوارض عمومی دیگر را داشته باشم چه؟

چه باید بکنم؟

نشانه‌های عمومی ممکن است خفیف یا متوسط باشد و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

• خستگی

• سردرد

• درد ماهیچه یا مفصل

• لرز یا تب

• حالت تهوع

برخی از افراد همچنین ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

• درد / ورم در محل تزریق

• سرخی در محل تزریق

اگر حالتان خوش نیست در منزل بمانید. اگر پس از واکسن عوارضی را مشاهده کردید، شما می‌توانید یک دز معمولی استامینوفن یا ایبوپروفین بخورید و استراحت کنید تا کمک کند بهتر شوید. این داروها را نباید قبل از دریافت واکسن مصرف کنید. شما لازم نیست تست کووید- 19 بدهید مگر اینکه:

• یکی از عوارض دستگاه تنفسی را دارید، مثل سرفه یا گلو درد، یا

• عوارض عمومی بعد از نوبت اول یا دوم که بیشتر از 48 ساعت طول بکشد، یا

• عوارض عمومی‌تان جدی‌تر از آن هستند که انتظارش را داشتید، یا

• به شما گفته شده است که در تماس با یک مورد کووید- 19 بوده‌اید.

آیا بعد از واکسیناسیون هنوز می‌توانم کووید-19 بگیرم؟

هیچ واکسنی بطور کامل مؤثر نیست، بنابر این حتی اگر شما واکسن کووید-19 را بزنید، هنوز احتمال آن هست که شما کووید-19 بگیرید. اگر هر یک از عوارض عمومی کووید-19 را در خود مشاهده کنید، بجز در ظرف 48 ساعت پس از زدن نوبت اول یا دوم واکسن، برای کووید-19 تست بدهید و تا گرفتن نتیجه منفی در منزل بمانید. اگر هر یک از عوارض دستگاه تنفسی را در هر زمانی مشاهده کنید، باید تست بدهید و فوراً خود را قرنطینه کنید.

آیا ممکن است از واکسن آنفلوانزا یا کووید-19 بگیرم؟

شما نمی‌توانید از واکسن آنفلوانزا یا کوید-19 بگیرید، ولی ممکن است عوارض خفیفی مثل خستگی، لرزه و درد ماهیچه را در چند روز اول پس از واکسن مشاهده کنید.

چه وقتی نباید به وقت قبلی برای واکسیناسیون کووید-19 بروم؟

شما نباید به وقت ملاقات برای واکسیناسیون کووید-19 خود بروید اگر:

 • در حال حاضر باردارید و هنوز با پزشکتان در مورد واکسیناسیون صحبت نکرده‌اید
 • در 14 روز قبل از وقت ملاقاتتان، واکسن دیگری مثل واکسن آنفلوانزا زده‌اید
 • ناخوش هستید یا تب دارید
 • هر عوارضی که ممکن است از کووید-19 باشد را دارید، هر چند خفیف باشد
 • در 14 روز گذشته از یکی از اماکن پخش کووید-19 دیدن کرده‌اید، با شخصی که کووید-19 دارد در تماس نزدیک بوده اید یا منتظر نتیجه تست کووید-19 تان هستید.

بعد از واکسیناسیون اول چه باید بکنم؟

برای نوبت دوم برنامه‌ریزی کنید، که باید در حدود 12 هفته پس از واکسن اول باشد. مهم است که نوبت دوم واکسن را برای بهترین شانس ایجاد محافظت مستحکم و درازمدت در این زمان بگیرید. مطمئن شوید که قرار بعدی برای دریافت نوبت دوم را حفظ می‌کنید تا مطمئن شوید که بخوبی محافظت می‌شوید.

چه کنم اگر در روز قرار حالم خوش نباشد؟

اگر در روز قرار یا کمی قبل از آن حالتان خوش نیست یا تب دارید، بهتر است برای واکسیناسیون منتظر بمانید تا حالتان خوب شود. اگر وقتی برای نوبت دوم قرار دارید حالتان خوش نیست، باید قرارتان را هر چه زودتر به زمانی دیگر تغییر دهید. اگر در ایزوله هستید یا منتظر جواب آزمایش کووید-19 هستید، نباید به قرارتان بروید.

بعد از اینکه واکسن را بزنم، آیا هنوز باید از رهنمودهای پیشگیری از کووید-19 پیروی کنم؟

دو نوبت واکسن شانس مریض شدن جدی شما از کووید-19 را کاهش می‌دهد. هیچ واکسنی بطور کامل مؤثر نیست. چند هفته طول خواهد کشید تا بدن شما محافظت را ایجاد کند. شما هنوز باید رهنمودهای محیط کارتان و رهنمودهای کلی بهداشت عمومی را، از جمله پوشیدن وسایل محافظت شخصی و مشارکت در غربالگری محل کار را ادامه دهید. برای ادامه حفاظت خود، خانواده، دوستان و همکارانتان شما باید اقدامات محافظت‌کننده کووید-19 را در محل کار، خانه و وقتی بیرون هستید رعایت کنید.

آیا اگر واکسن آنفلوانزا زده باشم، به واکسن کووید-19 نیاز دارم؟

بله. شما باید واکسن کووید-19 را دریافت کنید حتی اگر واکسن آنفلوانزا را زده باشید، چون واکسن آنفلوانزا شما را در برابر کووید-19 محافظت نمی‌کند. واکسن آنفلوانزا معمولاً باید دو هفته قبل یا بعد از واکسن کووید-19 زده شود.

منبع:

https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/factsheets/Factsheets/covid-19-az-info-sheet-farsi.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره