ویروس کرونای فوق‌جهش‌یافته هندی

واکسن ویروس سارس-کووید-2
واکسن‌های بیماری کووید-19 یا کرونا
مارس 12, 2021
ویروس کرونا
نکاتی که در مورد کرونا فهمیده‌ایم!
مارس 28, 2021

خطرات ویروس کرونای فوق‌جهش‌یافته هندی چیست؟

یک گونه تازه از ویروس کرونا با "جهشی دوگانه" در هند یافت شده است. سرپرست فنی سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با کرونا می‌گوید: جهش مضاعف جدید در ویروس SARS-CoV-2 که در هند پدیدار شده است، می‌تواند «افزایش انتقال» یا حتی «کاهش خنثی سازی» را ایجاد کند.

 درباره بیماری کرونا بیشتر بدانیم.

'جهش دوگانه' چیست؟

مثل بقیه ویروس‌ها،‌ ویروس کرونا هم هنگامی که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود دچار تغییرات محدودی می‌شود. البته بیشتر این تغییرات در رفتار ویروس اثری نمی‌گذارند.

ولی بعضی از جهش ها،‌ به تغییراتی در پروتئین شاخکی (اسپایک) سطح ویروس منجر می‌شوند. این پروتئین وسیله نفوذ ویروس در سلول‌های بدن انسان است. این گونه‌های تازه به طور بالقوه می‌توانند عفونی‌تر باشند و نشانه‌های شدیدتری از بیماری را سبب شوند،‌ یا اینکه واکسن نسبت به آنها بی‌اثر شود.

ولی بعضی از جهش‌ها،‌ به تغییراتی در پروتئین شاخکی (اسپایک) سطح ویروس منجر می‌شوند. این پروتئین وسیله نفوذ ویروس در سلول‌های بدن انسان است. این گونه‌های تازه به طور بالقوه می‌توانند عفونی‌تر باشند و نشانه‌های شدیدتری از بیماری را سبب شوند،‌ یا اینکه واکسن نسبت به آنها بی‌اثر شود.

اکنون متخصصان ژنوم در هند یک گونه به اصلاح "جهش‌یافته‌دوگانه"‌ از ویروس کرونا را در آن کشور کشف کرده‌اند، هر چند مقامات این کشور در ابتدا می‌گفتند که این گونه جدید ارتباطی با افزایش اخیر شمار مبتلایان به کرونا در هند ندارد. اما روند افزایشی آمار مبتلایان این ادعای قبلی مقامات دولتی را تأیید نمی‌کند.

آمار مبتلایان به بیماری کرونا در هند

روند افزایشی شدید مبتلایان به بیماری کرونا در هند

آیا باید به خاطر گونه جدید ویروس نگران باشیم؟

جهش یافتن ویروس و تغییرات در ژن‌های شاخک آن، می‌تواند قدرت ویروس را به صورت ذاتی در آلوده کردن انسان‌های با سیستم ایمنی قوی‌تر کند یا اینکه به ویروس امکان دهد تا از تأثیر پادتن‌ها فرار کند. این یعنی تغییرات ویروس می‌تواند کسی را که قبلا کووید-۱۹ گرفته دوباره آلوده سازد.

هر چند محققان می‌گویند ابتلای مجدد به کرونا در کسانی که به‌ تازگی خوب شده‌اند – در مقایسه با کسانی که واکسن کرونا زده‌اند یا خیلی وقت پیش کرونا گرفته‌اند - نسبت به بار اول با نشانه‌های ضعیف بیماری همراه خواهد بود.

در مورد واکسن کرونا بیشتر بدانیم.

به گفته دکتر جرمی کامیل، ویروس‌شناس در آمریکا، اگر ویروس از طریق ابتلای مجدد افراد منتشر شود،‌ می‌تواند در فرایند ایمنی جمعی "نفوذ کند" (ایمنی جمعی حالتی است که تعداد زیادی از مردم جامعه از طریق تزریق واکسن یا ابتلای به یک بیماری نسبت به آن بیماری، مقاوم می‌شوند.) این موضوع افرادی که به لحاظ وضعیت سلامت آسیب‌پذیر هستند را در معرض ابتلا به بیماری شدید قرار می‌دهد.

 

گونه جدید دلیل موج دوم کرونا در هند است؟

روز یکشنبه 18 آوریل، گزارش شد که در هند 280 هزار مورد ابتلای جدید به کروناکه این بیشترین افزایش روزانه در آمار کرونا در سال جاری است.

گفته می‌شود که گونه جهش‌یافته که ابتدا در کنت در انگلیس پیدا شد، سبب آغاز موجود دوم کرونا در هند است. این گونه طبق پژوهش‌های انجام شده بیش از ۵۰ درصد سریعتر انتقال می‌یابد و ۶۰ درصد کشنده‌تر است. در برخی نقاط ایلت مهاراشترا بیش از 60% به وسیله این نوع از ویروس به بیماری مبتلا شده‌اند. این ویروس تا اواسط ماه آوریل در استرالیا، بلژیک، آلمان، ایرلند، نامیبیا، نیوزیلند، سنگاپور، بریتانیا و آمریکا مشاهده شده است.

منبع:

https://www.bbc.com/persian/world-56510997

https://www.aljazeera.com/news/2021/4/19/is-a-double-mutant-covid-variant-behind-indias-record-surge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره