اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس (مقدمه)

تناسب رژیم غذایی سالم- دکتر انیس فرد موسوی
اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس (بخش اول)
ژوئن 10, 2019
تغذیه و سلامت دستگاه تنفس
تغذیه و سلامت دستگاه تنفس (بخش دوم)
آگوست 6, 2019

اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس (مقدمه)

تغزیه و سلامت

الگوهای غذایی مختلف با ریسک بیماریهای تنفسی مرتبط هستند

 

اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس (مقدمه) 

الگوهای غذایی مختلف با ریسک بیماری های تنفسی مرتبط هستند. یافته ­های مطالعات، مؤید اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس بوده و اثرات مثبت پیشگیرانه رژیم غذایی مدیترانه ­ای بر بیماری های آلرژیک دستگاه تنفسی را تأیید می کند. این رژیم بر مصرف زیاد غذاهای گیاهی (با حداقل فراوری) نظیر میو­ه­ ها، سبزیجات، نان، غلات، حبوبات، ……. و مغزجات، مصرف کم تا متوسط لبنیات، ماهی، مرغ و مصرف کم گوشت قرمز می ­باشد. جایگزینی روغن زیتون در ترکیب غذایی رژیم غذایی باعث می ­شود تا علاوه بر چربی­ های اشباع شده (در اصطلاح، چربی از نوع بد) چربی کلی خون را نیز کاهش دهد.

درباره ی دستگاه تنفس چه میدانید ؟

 

هرم رزیم غذایی

هرم رژیم غدایی

رژیم های غذایی

مطالعات مختلفی که در مورد رژیم غذایی مدیترانه­ ای انجام شده نشان داده است که این رژیم با افزایش واکنش آلرژیک رابطه عکس دارد. همچنین این نوع رژیم برای دوره بارداری نیز مناسب می­ باشد. یک مطالعه در اسپانیا نشان داده است که رژیم مدیترانه­ ای در دوره بارداری بر پیشگیری از خس­ خس مداوم و فزاینده همراه با واکنش آلرژیک در کودکان زیر 6.5 سال تأثیر مثبت دارد.

مطالعه دیگری در ژاپن نیز نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ­ای بر کنترل آسم در کودکان تأثیر مثبت دارد. البته شواهد کمتری در این خصوص برای بزرگسالان وجود دارد.

رژیم غذایی غربی که در کشورهای غربی رایج است، با مشخصه غلات فراوری شده، گوشت قرمز، دسر و شیرینی، سیب زمینی سرخ کرده و محصولات لبنی پرچرب شناخته می ­شود.

رژیم غذایی غربی - دکتر انیس فرد موسوی

رژیم غذایی غربی

خطرات مصرف فست فود 

علاوه بر آن، در کودکان، افزایش مصرف فست فودها نظیر همبرگر و عادات غذایی دیگر مثل مصرف اسنک­ های پرنمک با آسم و خس خس و تحریک­ پذیری راه­ های هوایی ارتباط دارد. همچنین نشان داده شده است که در بزرگسالان رژیم غذایی غربی باعث افزایش تناوب حملات آسمی می­ گردد. ولی با ریسک ابتلا به آسم ارتباطی ندارد. علاوه بر آن، غذاهای فست فود چرب التهاب راه ­های هوایی را بدتر می­ کند.
در حالی که این رژیم غذایی آسم در کودکان و بزرگسالان را بدتر می­ کند ولی ارتباطی بین رژیم غذایی غربی در دوران حاملگی و ریسک آسم در نوزادان مشاهده نشده است.
مطالعات دیگر نشان داده است که این رژیم با افزایش ریسک ابتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) همراه است.
 
مصرف فست فود به ویژه در کودکان بسیار آسیب رسان است

منع مصرف فست فود

 

 به طور خلاصه، رژیم غذایی مدیترانه ­ای برای کودکان اثر محافظتی دارد درحالی که ادله کمتری برای منافع آن در رژیم غذایی دوران بارداری مشاهده گردیده است. شواهد بیان می کند که رژیم غذایی غربی ریسک آسم در کودکان را افزایش می­ دهد و پیامدهای بدی برای بزرگسالان مبتلا به آسم دارد و همچنین با ریسک بیماری انسداد مزمن ریوی مرتبط است.

مصرف میوه و سبزیجات خوب است ؟

مصرف میوه و سبزیجات می ­تواند بر شرایط دستگاه تنفس اثر مثبت بگذارد. این امر به وجود مواد مغذی نظیر آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و … مرتیط می ­باشد. مکانیزمی که اثر مثبت این مواد مغذی بر دستگاه تنفس را نشان می­ دهد در ادامه بیان می ­گردد. مطالعات نشان داده است که مصرف میوه بر کاهش شیوع خس خس و مصرف سبزیجات پخته بر کاهش شیوع خس خس و آسم در کودکان مدرسه ای بین 8 تا 12 سال اثر مثبت دارد.

سبزیجات و آسم 

علاوه بر آن مصرف کم سبزیجات با آسم در کودکان مرتبط می­ باشد. مطالعاتی که انجام شده است نشان می ­دهد که مصرف زیاد میوه و سبزیجات برای ۳ ماه یا بیشتر ریسک وخیم­تر شدن آسم را کاهش می­ دهد. همچنین مصرف بالای میوه و سبزیجات ریسک خس خس در کودکان را کاهش می­ دهد. به عبارتی دیگر مصرف میوه و سبزیجات بر کاهش ریسک آسم در کودکان و بزرگسالان تأثیر دارد.

همچنین افزایش مصرف میوه و سبزیجات می­تواند اثر محافظتی بر پیشگیری از گسترش COPD  و کاهش عملکرد ریه داشته باشد. تحقیقات نشان می ­دهد که برای مشاهده تأثیر مثبت افزایش مصرف میوه و سبزیجات، باید دوره زمانی کافی (حدوداً ۲-۳ سال) از تغییر رژیم گذشته باشد.

مصرف متناسب و متنوع میوه و سبزیجات

مصرف متناسب میوه و سبزیجات

اسیدهای چرب امگا۳ (Omega 3 Fatty Acids)  و ماهی

اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 که از منابع دریایی یا مکمل های غذایی به دست می آیند دارای خواص ضد التهابی هستند. مشاهدات متناقضی در مورد ارتباط بین مصرف امگا 3 یا ماهی و شرایط تنفسی در کودکان گزارش شده است. همچنین برخی مطالعات دیگر نشان می ­دهد که مصرف ماهی های چرب تاثیر منفی بر AHR و آسم می ­گذارد.

تاثیر امگا 3 بر ریه

در برخی مطالعات نشان داده شده است که مصرف امگا 3 یا ماهی در بزرگسالان به بهبود عملکرد ریه ها کمک می­ کند و ریسک ابتلا به آسم، AHR  و خس خس را کاهش می ­دهد اما این مطلب در همه گزارشات تأیید نشده است و شواهد کافی برای تجویز امگا 3 به بیماران مبتلا به آسم وجود ندارد. همچنین مصرف امگا 3 در مادران باردار باعث می­ گردد تا ریسک ابتلا به آسم در کودکان زیر 5 سال کاهش یابد. امگا 3 بر کاهش ریسک گسترش COPD اثر مثبت دارد.

 

برگرفته از Nutrition and Respiratory Health, Nutrients 2015, 7, 1618-1643

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره