تغذیه و سلامت دستگاه تنفس (بخش دوم)

تغزیه و سلامت
اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس (مقدمه)
جولای 3, 2019
سرطان ریه
سرطان ریه و انواع آن
آگوست 9, 2019
تغذیه و سلامت دستگاه تنفس

تغذیه و سلامت دستگاه تنفس

 

آنتی اکسیدان ها و استرس اکسیدکنندگی

آنتی اکسیدان های رژیم غذایی عامل مهمی در پیشگیری از اثرات تخریبی استرس اکسیدکنندگی در راه های هوایی می باشند. استرس اکسیدکنندگی  به وسیله عوامل مختلفی مثل، آلودگی هوا، محرک­های هوایی و واکنش سلولی به التهاب راه­های هوایی ایجاد می­شود. آنتی اکسیدان­ها که شامل ویتامین C، ویتامین E، فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها می­باشند در میوه ها و سبزیجات، مغزجات (گردو، بادام، فندق و ...)، روغن­های گیاهی، کاکائو و چای سبز به وفور وجود دارد. آنتی اکسیدان­ها اثرات مفیدی بر سلامت دستگاه تنفس دارند که از مرحله جنینی شروع شده و در کودکی تا بزرگسالی و دوره بارداری زنان ادامه دارد.

آنتی اکسیدان ها همچنین برای آسم در دوران بارداری مهم هستند به ویژه آنکه استرس های اکسیدکنندگی در طی دوره حاملگی افزایش می­ یابند. در طی دوران حاملگی در زنان مبتلا به آسم نسبت به زنان حامله غیر مبتلا نیاز بیشتری به افزایش آنتی اکسیدان در خون در جریان و جفت جنین وجود دارد.

همچنین دریافت آنتی اکسیدان در زنان مبتلا به آسم برای رشد جنین مؤثر است. تحقیقات نشان می­دهد  که مقادیر کم آنتی اکسیدان در رژیم غذایی این زنان به کاهش رشد جنین منجر می شود. دریافت ویتامین E، ویتامین D، شیر، پنیر و کلسیم در دوران حاملگی بر کاهش خس خس در طفولیت اثر مثبت دارد، در حالی که ویتامین C با احتمال افزایش خس خس در دوران طفولیت همراه است. آنتی اکسیدان ها و از جمله لیکوپن اثرات مثبتی بر شرایط و دستگاه تنفس دارند.

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان

علیرغم اثرات مثبت ویتامین C بر سلامت دستگاه تنفس، مصرف مکمل های ویتامین C این خاصیت را در کاهش ریسک آسم نشان نمی دهند. که احتمالاً به دلیل وجود سایر مواد مغذی در مواد طبیعی و عدم وجود آنها در مکمل ها می باشد. همچنین ویتامین C بر ابتلا و درمان COPD نیز اثر مثبت دارد.

ویتامین E نیز به صورت هم افزایی با ویتامین C در خنثی ساختن استرس اکسیدکنندگی عمل می کند.

درباره ی دستگاه تنفس چه میدانید ؟

فلاونوئیدها

منابع سرشار فلاونوئید

منابع سرشار فلاونوئید

فلاونوئیدها آنتی اکسیدان های بالقوه بوده و اثرات ضد التهابی و ضد آلرژی و همچنین اثرات مثبت بر جلوگیری از پیشرفت آسم نیز دارند. مشاهده شده است که مصرف مواد غذایی سرشار از فلاونوئیدها مثل سیب با کاهش ابتلا به آسم یا کاهش شدت آن در ارتباط است. همچنین در یک مطالعه نشان داده شده است که مصرف سیب در دوران بارداری اثرات مثبتی بر کاهش ابتلا به آسم در 5 سال اول بعد از تولد دارد و به نظر می رسد که این مسئله به دلیل وجود فلاونوئید فراوان در سیب است.

درباره ی آلرژی و نشانه های آن چه میدانید ؟

ویتامین D

هرچند مکانیزم عمل ویتامین D بر سلامت دستگاه تنفس به درستی شناخته نشده است اما این اثر مثبت وجود دارد. گرچه تابش آفتاب منبع اصلی ویتامین D است ولی از طریق رژیم غذایی و مکمل­ها نیز قابل دریافت است. تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین D با آغاز، پیشرفت و تشدید عفونت دستگاه تنفس، آسم و COPD ارتباط دارد. در کودکان نیز مقادیر پایین ویتامین D با تشدید آسم مرتبط است. همچنین مطالعات نشان می دهد که کاهش مصرف ویتامین D به مدت 18 هفته با کاهش عملکرد ریه و خس خس کودکان زیر 6 سال همراه بوده و ریسک آسم را در پسرها افزایش می­ دهد.

منابع مؤثر ویتامین D

منابع مؤثر ویتامین D

سطح ویتامین D خون با عملکرد ریه در بیماران COPD مرتبط است. از آنجایی که ویتامین D اثر مثبتی بر کاهش عفونت های ریوی دارد بنابر این نقش مهمی در تشدید COPD ناشی از عفونت های ویروسی یا باکتریال دارد.

مواد معدنی (Minerals)

برخی مواد معدنی نیز اثرات محافظتی بر دستگاه تنفس دارند. در کودکان افزایش مصرف منیزیم، کلسیم و پتاسیم با شیوع آسم رابطه معکوس دارد. همچنین تأثیر مثبتی بر اتساع برونش در آسم دارد. رژیم غذایی با منیزیم پایین با اثرات منفی بر ماهیچه های صاف بونشی در آسم شدید همراه است. مطالعات جسته و گریخته ای نیز بر اثرات وجود سایر مواد معدنی مثل سلنیم، کلسیم یا آهن رژیم غذایی انجام پذیرفته است لیکن مصرف آنها بیشتر به صورت غذایی توصیه می شود  و نه مکمل.

 

برگرفته از مجله علم تغذیه ISSN 2072-6643 انتشار مارس 2015 و www.european-lung-foundation.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره