سرطان ریه و انواع آن

تناسب رژیم غذایی سالم- دکتر انیس فرد موسوی
اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس
ژوئن 10, 2019
آلرژی-فوق تخصص ریه د رتهران
آلرژی چیست و نشانه‌های آن چه هستند؟
آگوست 23, 2019
 

سرطان ریه

سرطان ریه دومین سرطان شایع در میان زنان و مردان است که عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان و مردان آمریکایی است. در ایران آمار دقیقی از میزان مبتلایان به سرطان ریه در دست نیست ولی روند کلی افزایش مصرف سیگار به عنوان مهمترین عامل بروز سرطان ریه حاکی از افزایش ابتلا به این بیماری در آینده می­‌باشد. در حالی که در غرب در حدود ۷۰ سالگی به این بیماری مبتلا می­‌شوند در کشور ما سن ابتلا در حدود ۶۰ سالگی است.

 بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) چیست ؟

 

وجود تومور سرطانی در هر دو قسمت ریه چپ و راست

وجود تومور سرطانی در هر دو قسمت ریه چپ و راست

این سرطان در ریه‌­ها آغاز می­‌گردد و در طول سال‌های متمادی شکل گرفته و گسترش می‌­یابد. ریه‌­ها عامل دریافت اکسیژن از هوا و هدایت آن به خون برای انتقال به بافت‌های بدن و همچنین خارج نمودن دی­‌اکسیدکربن تولید شده در بافت‌های بدن می‌­باشد. بنابر این ابتلای به این بیماری می­‌تواند یکی از مهمترین مکانیزم­‌های حیاتی بدن، و کل حیات فرد مبتلا را به خطر اندازد. سرطان می­‌تواند از هر نقاط ریه آغاز گردد.

اجزا ریه - دکتر انیس فرد موسوی

ریه و اجزای مرتبط با دستگاه تنفس

دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد:

    •  سرطان ریه‌ی سلول‌های کوچک                  (Small Cell Lung Cancer (SCLS
    •  سرطان ریه‌ی سلول‌های غیرکوچک    (Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC

۹۰- ۸۵ درصد از سرطان‌های ریه از نوع NSCLC هستند. سرطان‌هایی که مشخصات هر دو را داشته باشند رایج نیستند.

عوامل ریسک (Risk Factors) ابتلا به سرطان

به هر چیزی که می­­‌تواند احتمال ابتلای فرد به بیماری را افزایش یا کاهش دهد عامل ریسک می‌­گویند. عوامل ریسک زیادی برای سرطان گرفتن ریه شناخته شده‌اند که برخی از آن­ها قابل تغییر نیستند ولی بسیاری از آنها قابل اجتناب هستند.

استعمال دخانیات

دود سیگار عامل اصلی ابتلا به انواع سرطان ریه محسوب می‌­شود. ۸۰٪ از مرگ و میر ناشی از سرطان با کشیدن سیگار ارتباط دارد. بخش بزرگی از بقیه ۲۰٪ باقیمانده نیز ناشی از استنشاق غیر مستقیم (secondhand) دود سیگار می­‌باشد. دلایل دیگری هم برای ابتلا به این بیماری وجود دارد ولی از شیوع کمتری برخوردار هستند.

اثر دود سیگار بر ریه -فوق تخصص ریه

دود سیگار تمام اجزای دستگاه تنفس را تحت‌الشعاع ابتلا به سرطان قرار می‌­دهد.

باز تأکید می­‌گردد که استعمال دخانیات اعم از سیگار، پیپ و قلیان و سایر انواع دخانیات عامل اصلی افزایش ریسک ابتلا به این سرطان است.

درباره‌ی اثرات سیگار چه می‌دانید؟

توجه به دو نکته زیرضروری است:

    • حتی اگر خودتان سیگار نمی­‌کشید استنشاق غیر مستقیم آن نیز می‌­تواند عامل ابتلا به سرطان باشد.
    •  اثرات مخرب استنشاق دود سیگار منحصر به ریه نیست و با انتشار مواد شیمیایی مضر دود سیگار به سایر نقاط بدن می‌­تواند عامل بروز انواع بیماری و از جمله ابتلا به سرطان در سایر نقاط بدن گردد.

گاز رادون

رادون یک گاز رادیواکتیو بوده و در معادن اورانیوم وجود دارد. این گاز بو و مزه خاصی نداشته و قابل دیدن نیست. رادن عامل دوم ابتلا به این سرطان و عامل اصلی این سرطان در غیر سیگاری‌ها در آمریکا است.

آزبست

استنشاق فیبر آزبست می­‌تواند عامل مهم ابتلا به این سرطان در کارکنان واحدهای کارگاهی که این ماده را تولید کرده یا مورد استفاده قرار می­‌دهند باشد.

آرسنیک

مقدار بالای آرسنیک در آب خوراکی خطر ابتلا به سرطان و به ویژه در افراد سیگاری را افزایش می­‌دهد.

مواد شیمیایی

استنشاق مواد شیمیایی مثل مشتقات ذغال سنگ، کلرومتیل اتر، گاز خردل، بریلیوم، کادمیم، ترکیبات نیکل، سیلیکا، ترکیبات کرم، ونیل‌کلراید و دود گازوئیل می­‌تواند عامل بروز سرطان ریه باشند.

زمینه خانوادگی

ابتلای یکی از افراد نزدیک خانواده به این سرطان می‌­تواند عامل ریسک را افزایش دهد.

آلودگی هوا

استنشاق هوای آلوده به خصوص در خیابان‌های پرترافیک شهری

چه کاری می‌­توان برای پیشگیری از سرطان ریه انجام داد؟

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری ۱۰۰٪ از این سرطان وجود ندارد. ولی راه‌هایی وجود دارد که هرکس می­‌تواند برای کاهش ریسک ابتلا به هر دو نوع انجام دهد. بهترین راه نکشیدن سیگار یا اجتناب از استنشاق غیرمستقیم آن است. در معرض گاز رادن، گازهای شیمیایی سرطان‌زا قرار نگیریم و رژیم غذایی سالم داشته باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره