آلرژی چیست و نشانه های آلرژی چه هستند؟

سرطان ریه
سرطان ریه و انواع آن
آگوست 9, 2019
ریه افراد سیگاری
ریه فرد سیگاری و اثرات دود سیگار بر آن
آگوست 27, 2019

آلرژی چیست و نشانه های آلرژی چه هستند؟

آلرژی-فوق تخصص ریه د رتهران

 

آلرژی چیست ؟

آلرژی یکی از بیماری­ های شایع در دنیای مدرن است و بیش از ۲۵٪ از مردم کشورهای صنعتی درگیر آن هستند. سیستم ایمنی بدن هرکسی ویژگی­ های خاص خودش را دارد و هر چه این سیستم قوی ­تر باشد فرد سالم ­تر است. آلرژی­ ها که به نوعی واکنش­ های خیلی حساس بدن شناخته می­شوند وقتی اتفاق می­افتند که سیستم ایمنی به موادی که سایرین به آن واکنش شدید نشان نمی­دهند واکنش شدید نشان می­دهد. این مواد که الرژن یا حساسیت ­زا نامیده می­شوند می­توانند گرده گیاهان، بافت مرده پوست (شوره)حیوانات، مواد شیمیایی، قارچ­ ها، مایت­ ها (موجودات ذره­ بینی که مانند غبار در میان قالی و کفپوش ­ها، بالش، رختخواب، پتو و ملافه زندگی می­کنند)، برخی مواد غذایی مثل مغزجات، تخم مرغ، صدف، ماهی و شیر باشد.

درباره ی رینیت آلرژیک چه میدانید ؟ 

نشانه­ ها و پرهیز از آلرژی

افراد مختلف نشانه ­های مختلفی از آلرژی از خود نشان می­دهند که می­تواند ملایم (مثل آبریزش بینی) تا شدید (شوک آنافیلاکسی) باشد. معمولاً نشانه­ ها بستگی به جایی از بدن که در معرض عوامل حساسیت ­زا (آلرژن) قرار می­گیرند دارند. برای مثال، گرده­ های گیاهان از هوا و از طریق بینی وارد مسیر تنفس شده و علائم تنفسی مثل سرفه، خارش، گرفتگی و آبریزش بینی، عطسه و خس­ خس، خارش و آبریزش از چشم می ­نماید.

نشانه های آلرژی - دکتر انیس فرد موسوی

نشانه های آلرژی

آلرژی غذایی شامل خارش گلو، آبریزش بینی، تهوع، استفراغ، شکم درد و اسهال می­شود. آلرژی پوستی نیز شامل ضایعات پوستی، خارش، کهیر، جوش، تاول، سرخی پوست و ... می­شود.

مجموعه مقالات تغذیه و سلامت دستگاه تنفس را مطالعه کنید. 

آلرژن­ها (عوامل حساسیت­ زا)

برخی از آلرژن­های معمول عبارتند از:

غذا:

حساسیت غذایی بیشتر در نوزادان مشاهده می­شود و اغلب با بزرگ شدن از بین می­رود. گرچه برخی حساسیت­ های غذایی می­تواند جدی باشد، برخی از آنها تنها علائم آزاردهنده مثل خارش، آبریزش بینی یا اسهال به همراه دارند. غذاهایی که حساسیت به آنها بیشتر مشاهده می­شود اغلب، شیر یا سایر محصولات لبنی، تخم مرغ، گندم، سویا، بادام زمینی و چیزهایی مثل گردو و بادام زمینی و غذاهای دریایی و برخی میوه ­ها مثل خیار، خربزه و کیوی و ... می­باشد.

ذرات معلق در هوا:

که اغلب به آلرژن­ های محیطی شناخته­ می­شوند. نمونه­ هایی از این آلرژن­ ها عبارتند از: مایت­ها (جانداران بسیار کوچک ذره­ بینی که در خانه و به ویژه در جاهایی مثل قالی، موکت، رختخواب و ... زندگی می­کنند)، هاگ قارچ­ ها، ذرات پوستی حیوانات خانگی که مانند شوره رها می­شوند. گرده گل­ ها، چمن و درختان.

داروها:

آنتی­بیوتیک ­ها مشهورترین داروهایی هستند که واکنش آلرژیک ایجاد می­کنند. سایر داروها نظیر داروهای بدون نیاز به نسخه (Over-The-Counter).

آلرژی مواد غذایی و مواد شیمیایی

تماس با موادشیمیایی

مواد شیمیایی:

برخی لوازم آرایشی یا مواد شوینده می­تواد ایجاد واکنش آلرژیک نظیر کهیر، جوش­ های پوستی و خارش نماید. زیرا ممکن است فرد به یک یا چند ماده از مواد سازنده این محصولات حساسیت داشته باشد. رنگ موها، شوینده­ ها، حشره­ کش­ ها نیز می­توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

پرهیز از مواد آلرژن

حساسیت زایی مواد غدایی- فوق تخصص ریه دکتر انیس فرد موسوی

برخی مواد غذایی مانند بادام زمینی میتواند حساسیت زا باشد

برخی مواد غذایی و از جمله خوراکی­ هایی مثل گردو و بادام زمینی می­توانند ایجاد حساسیت کنند.

ولی پرهیز از  برخی آلرژن های دیگر مثل آلرژی به ذرات معلق در هوا مشکل ­تر می­باشد. پرهیز از تماس با مواد شیمیایی آلرژن نیز می­تواند مؤثر واقع شود. در حقیقت برای برخی افراد اجتناب از تماس با یک ماده آلرژن برای پیشگیری از علائم آلرژن کافی می­باشد و نیاز به مصرف دارو و درمان آلرژی نیست.

برخی از مواردی که می­تواند برای پرهیز از آلرژن­ ها مؤثر باشد عبارتند از:
  • دور نگهداشتن حیوانات خانگی از محیط اتاق­ ها و رختخواب و حمام دادن آنها در صورت نیاز.

  •  جمع کردن قالی و کفپوش­ها از اتاق ­ها.

  •  عدم استفاده از پرده ­های ضخیم که می­تواند گردوغبار و مات در خود جمع­ آوری کند.

  • استفاده از روکش­ های ضد حساسیت بر روی بالش و پتو.

  • بسته نگه داشتن در و پنجره­ ها و کاهش فعالیت در خارج از خانه در فصول گرده افشانی گیاهان.

  •  استفاده از سرم برای شستشوی بینی.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره