آلرژی و اختلال (آپنه) خواب

آمار خواب و اختلالات خواب
آمار جهانی خواب و اختلالات خواب
آوریل 30, 2023
لارنزیت، علت، تشخیص و درمان
لارنژیت، علت، تشخیص و درمان
می 9, 2023

چگونه با آلرژی بخوابیم؟

هر کسی که آلرژی دارد می‌داند که آلرژی می‌تواند او را در شب بیدار نگه دارد یا خواب بسیار بدی داشته باشد. علائم ناراحت‌کننده، مانند گرفتگی بینی و خارش چشم، می‌تواند باعث ایجاد مشکل در به خواب رفتن و در خواب ماندن شود. در واقع، 40 درصد از بزرگسالان و کودکان مبتلا به آلرژی شکایت دارند که خوب نمی‌خوابند و این فقط منحصر به آلرژی‌های فصلی رایج نیست که می‌تواند خواب را خراب کند. هر نوع آلرژی مزمن که بینی، دستگاه تنفسی یا پوست را تحریک کند می‌تواند باعث مشکلات خواب شود. به عنوان مثال، حیوانات خانگی در خانه و گرد و غبار موجود در گوشه و کنار خانه می‌توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند. در این مطلب به این موضوع که آلرژی چگونه می‌تواند بر خواب تأثیر بگذارد و چه کاری می‌توان انجام داد تا خواب بهتری داشت پرداخته می‌شود.

 

آلرژی در شب چگونه بر خواب تأثیر می‌گذارد؟

رینیت آلرژیک، که معمولاً به عنوان آلرژی شناخته می‌شود، می‌تواند خواب را دشوار کند. هنگامی که ماده‌ای که به آن حساسیت دارید تنفس می‌کنید که به آن آلرژن می‌گویند، مجرای بینی تحریک و ملتهب می‌شود. که باعث بروز علائم آلرژی می‌شود که ممکن است مزاحم خواب شده و شما را در شب بیدار نگه دارد.

حدود 90 درصد از افراد مبتلا به آلرژی احتقان بینی را گزارش می‌کنند و اعتقاد بر این است که گرفتگی بینی شبانه علت اصلی اختلال خواب در افراد مبتلا به آلرژی است. احتقان بینی می‌تواند تنفس را در طول خواب دشوار کند و باعث خروپف و مکث یا وقفه در تنفس به نام آپنه انسدادی در خواب شود.

سایر علائم آزاردهنده آلرژی که ممکن است خواب شما را به هم بریزد عبارتند از:

 • خارش و آبریزش چشم
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • خس‌خس سینه
 • سردرد
 • تحریک پوست

این علائم می‌توانند به طرق مختلف بر خواب تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، عطسه می‌تواند از به خواب رفتن افراد جلوگیری کند و همچنین می‌تواند افراد را از خواب بیدار کند. بسیاری از افراد مبتلا یه آلرژی پس از بیدار شدن به دلیل علائم گفته شده، به سختی دوباره به خواب می‌روند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه علائم شدیدتر باشد، اختلال خواب بیشتر است.

علائم آلرژی در شب و در ساعات اولیه صبح بدتر می‌شود. کارشناسان گمان می‌کنند که این امر به این دلیل است که واکنش‌های آلرژیک ممکن است تابع ساعت داخلی بدن (سیرکادین ریتم) باشد که بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیکی را به صورت 24 ساعته کنترل می‌کند. بنابراین این فقط این نیست که دراز کشیدن می‌تواند احتقان را بدتر کند - ساعت بدن شما در واقع علائم را هنگام خواب بدتر می‌کند.

علاوه بر این، هیستامین به عنوان عامل التهابی هم در پاسخ آلرژیک به عامل حساسیت‌زا و هم در چرخه خواب و بیداری نقش دارد. سطوح بالای هیستامین که هنگام قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها وجود دارد می‌تواند منجر به بیداری در شب شود.

در حالی که به نظر می‌رسد آلرژی بر خواب تأثیر می‌گذارد، در ظاهر این رابطه دو طرفه هم هست. برخی از کارشناسان این نظریه را مطرح می‌کنند که مدت خواب می‌تواند بر پاسخ ایمنی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است افرادی که خواب کافی ندارند ممکن است نسبت به برخی آلرژن‌ها حساس‌تر شوند.

انواع آلرژی

آلرژی‌ها به دو دسته فصلی یا چند ساله (دائمی) طبقه‌بندی می‌شوند. افراد مبتلا به آلرژی فصلی که تب یونجه نیز نامیده می‌شود، به گرده گل‌ها و درختان، علف‌ها و کپک‌های موجود در هوا واکنش نشان می‌دهند. این آلرژن‌ها به‌ویژه در فصول اوج گرده گل‌ها و درختان می‌توانند خواب شبانه را دشوار کنند.

 

برخی از انواع گرده گل‌ها و گیاهان می‌توانند باعث بروز آلرژی در افراد مستعد شوند.

برخی از انواع گرده گل‌ها و گیاهان می‌توانند باعث بروز آلرژی در افراد مستعد شوند.

 

همچنین آلرژن‌های بسیار متفاوتی وجود دارند که گاهی در تمام طول سال در اطراف ما هستند که در صورت داشتن آلرژی دائمی، سیستم ایمنی بدن ممکن است به آنها پاسخ دهد. موادی مانند کپک، شوره حیوانات خانگی و گرد و غبار اغلب در داخل خانه یافت می‌شوند و ممکن است باعث ایجاد علائم در شب و هنگام خواب شوند. علائم ممکن است در ماه‌های زمستان که زمان بیشتری در داخل خانه سپری می‌شود، شایع‌تر باشد.

آلرژی‌های فصلی و چند ساله ممکن است علائم مختلفی ایجاد کنند. افراد مبتلا به آلرژی فصلی معمولاً آبریزش بینی، عطسه و آبریزش چشم دارند، در حالی که آلرژی‌های دائمی بیشتر با علائمی مانند احتقان و  انسداد بینی و ترشحات پشت بینی دیده می‌شوند.

 مشکلات رایج خواب ناشی از آلرژی

آلرژی‌ها می‌توانند باعث انواع مشکلات خواب شوند، از خواب نامنظم شبانه که باعث خستگی در طول روز می‌شود تا اختلال خواب. برای افراد مبتلا به آلرژی، کم‌خوابی می‌تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. آنها اغلب در صبح احساس شادابی نمی‌کنند و ممکن است در طول روز احساس خستگی کنند. برخی از افراد به دلیل کمبود خواب احساس اضطراب یا افسردگی می‌کنند. آنها همچنین ممکن است با وظایف و فعالیت‌های روزمره، به ویژه در محل کار، مشکل داشته باشند.

آلرژی در کودکان نیز بسیار شایع است و درست مانند بزرگسالان، کودکان مبتلا به آلرژی اغلب در به خواب رفتن و در خواب ماندن مشکل دارند. آنها همچنین احتمالاً به دلیل آلرژی خود دچار خستگی در طول روز و بی‌خوابی می‌شوند. در نتیجه ممکن است در ساعات مدرسه چرت بزنند یا در یادگیری و توجه در طول روز دچار مشکل شوند.

برای برخی از افراد مبتلا به رینیت آلرژیک شدیدتر، علائم می‌تواند منجر به مشکلات خواب جدی‌تری شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به آلرژی بیشتر در معرض ابتلا به اختلال بی‌خوابی هستند. اگر آلرژی درمان نشود، همچنین می‌تواند باعث اختلالات تنفسی در خواب شود و افراد مبتلا به آلرژی بیشتر در معرض ابتلا به آپنه انسدادی در خواب هستند.

آلرژی و آپنه انسدادی در خواب

آلرژی می‌تواند شانس ابتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) را افزایش دهد. شما هنگام خواب از طریق بینی نفس می‌کشید، بنابراین زمانی که بینی دچار  گرفتگی شود، ممکن است دچار انسداد بینی شوید. این می‌تواند منجر به انسداد راه هوایی فوقانی شود و ممکن است به ایجاد آپنه انسدادی در خواب کمک کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به آلرژی نیز در معرض افزایش خطر ابتلا به اختلالات تنفسی در خواب، از جمله آپنه در خواب هستند. آپنه خواب در کودکان با مشکلات رفتاری و چالش‌های یادگیری همراه است. در موارد جدی‌ ممکن است در رشد کودکان اختلال ایجاد کند.

خبر خوب این است که وقتی علائم آلرژی درمان می‌شوند، تعداد دوره‌های آپنه انسدادی خواب کاهش می‌یابد (چنانچه آپنه خواب ناشی از علائم آلرژی باشد).

 

التهاب راه‌های تنفسی بر اثر آلرژی می‌تواند به آپنه انسدادی در خواب منجر شود یا آن را بدتر کند

التهاب راه‌های تنفسی بر اثر آلرژی می‌تواند به آپنه انسدادی در خواب منجر شود یا آن را بدتر کند

 

خواب بهتر با وجود داشتن آلرژی

اگرچه آلرژی می‌تواند خواب و کیفیت زندگی را مختل کند، مطمئناً می‌توان علائم آن را به حداقل رساند. گرده‌های معلق در هوا یکی از دلایل اصلی علائم آلرژی هستند و بنابراین ممکن است در برخی فصول سال باعث بروز مشکلات خواب باشند. اگر به گرده‌های فصلی حساس هستید، کارشناسان توصیه می‌کنند قرار گرفتن در معرض درختان، علف‌ها و گل‌ها را که به آنها حساسیت دارید، کاهش دهید. متخصصان چندین راهکار مفید را پیشنهاد می‌کنند:

 • تا حد امکان در خانه بمانید
 • از کوتاه کردن چمن و باغبانی خودداری کنید
 • با پنجره‌های بسته رانندگی کنید
 • با پنجره‌های بسته بخوابید

همچنین اقداماتی وجود دارد که می‌توانید در داخل خانه خود برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های مزمن داخلی که می‌توانند مجرای بینی شما را تحریک کرده و در نتیجه خواب شما را مختل کنند، انجام دهید.

 • هوای اتاق را فیلتر کنید: از جاروبرقی‌ها و فیلترهای ذرات هوای با راندمان بالا (High-Efficiency Particulate Air: HEPA) استفاده کنید و تا حد امکان مواد حساسیت‌زا را از هوا حذف کنید.
 • رختخواب خود را تمیز نگه دارید: به طور مکرر ملافه‌های خود را در آب داغ بشویید تا مطمئن شوید در حین خواب، هیچ ماده حساسیت‌زا در میان ملافه‌ها و روبالشی وجود ندارد.
 • از تشک خود پاکیزه نگاه دارید: تشک خود را از گرد و غبار و مایت و سایر مواد حساسیت‌زا دور نگه دارید.
 • فرش‌ها و موکت‌ها را تمیز کنید: برای از بین بردن مواد حساسیت‌زا اغلب جاروبرقی بکشید یا به طور کلی فرش و موکت را از زندگی خود حذف کنید.
 • محیط زندگی خود را خشک نگه دارید: از یک رطوبت‌گیر استفاده کنید تا محیط داخلی خانه خود را خشک نگه دارید و تا محیط برای رشد انواع کپک مناسب نباشد.
 • حیوانات خانگی را دور نگه دارید: اجازه ندهید حیوانات خانگی در اتاق خواب شما و به خصوص در تخت شما بخوابند.

 

برخی از انواع پتو، ملافه و تشک و یا پاکیزه نبودن آنها می‌تواند عامل افزایش علائم آلرژی باشد. همچنین حضور حیوانات خانگی در رختخواب می‌تواند باعث ایجاد آلرژی یا تشدید علائم آن شود.

برخی از انواع پتو، ملافه و تشک و یا پاکیزه نبودن آنها و همچنین حضور حیوانات خانگی در رختخواب می‌تواند باعث ایجاد آلرژی یا تشدید علائم آن شود.

 

بهترین وضعیت برای خواب با آلرژی

نحوه خوابیدن شما نیز می‌تواند در کیفیت خواب شما تفاوت ایجاد کند، زیرا وضعیت‌های خواب خاص می‌تواند ناراحتی آلرژی را تسکین یا بدتر کنند. دراز کشیدن به پشت می‌تواند احتقان را تشدید کند، شاید بالا بردن سر خود با چند بالش اضافی وضعیت بهتری برای شما باشد. همچنین، خوابیدن به پهلو ممکن است به باز نگه داشتن راه هوایی در هنگام خواب کمک کند.

با پزشک خود در مورد درمان‌های آلرژی مشورت کنید

اگر علائم آلرژی ادامه یافت و خواب و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داد، ممکن است نیاز باشد تا با پزشک مشورت کنید. پزشک ممکن است بتواند آلرژن یا آلرژن‌هایی را که باعث نگرانی شما می‌شوند شناسایی کند. همچنین می‌توانید گزینه‌های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. گاهی اوقات، شستشوی بینی و سینوس‌ها با محلول سرم نمکی و آب گرم به رفع مخاط و مواد حساسیت‌زا کمک می‌کند. همچنین داروهایی برای درمان احتقان بینی و کمک به خواب بهتر وجود دارد.

 

سوالات متداول در مورد آلرژی

آیا آلرژی شایع است؟

آلرژی بسیار رایج است. تقریباً 10 تا 30 درصد از بزرگسالان و 40 درصد از کودکان به رینیت آلرژیک مبتلا هستند.

آیا ملاتونین می‌تواند به من در خواب بهتر با آلرژی کمک کند؟

ملاتونین اثراتی در بهبود التهاب و خواب در افراد مبتلا به آلرژی دارد، اما همیشه باید قبل از شروع هر درمان جدید با پزشک خود مشورت کنید.

اگر آلرژی داشته باشم چه نوع تشکی بهتر است؟

تشک‌های مختلفی در بازار وجود دارد که ممکن است برای افراد مبتلا به آلرژی مفید باشد. به دنبال مواد با کیفیت بالا و ضد حساسیت باشید. تشک‌هایی که حاوی لایه‌هایی از فوم یا لاتکس هستند به طور کلی در مقابل مایت‌ها یا شپشک‌های گرد و غبار و کپک مقاوم هستند.

آیا پتو و ملافه‌هایی وجود دارد که در صورت داشتن آلرژی باید از آنها اجتناب کنیم؟

همچنین حتماً از پتو و ملافه‌های قابل شستشو با ماشین لباسشویی استفاده کنید. شستن هفتگی ملافه‌ها و روبالشی‌ها و گاه و بیگاه پتوها می‌تواند از ایجاد آلرژن‌ها جلوگیری کند.

 

منبع

https://thesleepdoctor.com/allergies

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره