ترشحات (خلط) پشت حلق و درمان آن

سرطان ریه
باورهای اشتباه در مورد سرطان ریه
نوامبر 15, 2021
فیبروز ریوی
فیبروز ریوی، علل، تشخیص و درمان
دسامبر 7, 2021

ترشح یا خلط در پشت حلق و گلو 

ترشحات (خلط) پشت حلق، مخاط اضافی است که غدد بینی و گلو ترشح می‌کنند. یک فرد ممکن است احساس کند که این مخاط از گلو ترشح می‌شود و باید گلوی خود را بیش از حد معمول پاک کند.

بینی، گلو و سینوس‌ها به طور مداوم مخاط تولید می‌کنند، ماده‌ای غلیظ و لغزنده که به جلوگیری از خشک شدن راه‌های هوایی کمک می‌کند. مخاط از بدن در برابر میکروب‌ها، گرده گل‌ها و گیاهان و سایر آلاینده‌های محیطی موجود در هوا محافظت می‌کند. این ذرات اگر در هنگام تنفس فرد فیلتر نشوند، می‌توانند مشکلاتی در بدن ایجاد کنند. مخاط این اجسام خارجی را به دام می‌اندازد و به از بین بردن آنها کمک می‌کند.

مخاط معمولاً کار خود را بدون اختلال انجام می‌دهد. در طول شبانه‌روز با بزاق مخلوط می‌شود و فرد یا آن را می‌بلعد یا از بینی خارج می‌کند. با این حال، اگر بدن مخاط بیش از حد معمول یا بیش از حد غلیظ تولید کند، بیشتر جلب توجه می‌کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است فرد احساس کند که این ماده از پشت گلوی خود تولید می‌شود. پزشکان به این حالت ترشح پشت حلق می‌گویند.

چگونگی شکل‌گیری ترشحات پشت حلق

چگونگی شکل‌گیری ترشحات پشت حلق

این مخاط اضافی همچنین می‌تواند علائم دیگری مانند سرفه، حالت تهوع و بوی بد دهان را ایجاد کند. افراد همچنین ممکن است گلودرد، نیاز به صاف کردن گلو و صدای خراش‌دار را تجربه کنند. بسیاری از افراد می‌توانند ترشحات پشت حلق را با درمان‌های خانگی درمان کنند، اگرچه گاهی اوقات بهتر است برای مشاوره و درمان با پزشک مشورت کنید.

 

علل

ترشح پشت حلق معمولاً به دلیل تغییرات خاصی در محیط یا بدن است. یکی از شایع‌ترین علل ترشح پشت حلق، آلرژی است. آلرژی‌های فصلی به دلیل انتشار گرده‌ها توسط گیاهان ممکن است باعث ترشح پشت حلق شود، زیرا بدن برای از بین بردن هاگ‌های گرده مخاط اضافی تولید می‌کند.

 رینیت آلرژیک یا آلرژی فصلی چیست؟

آب و هوای سرد یا هوای خشک نیز می‌تواند باعث ترشح پشت حلق شود. تنفس هوای سرد یا خشک ممکن است بینی و گلوی فرد را تحریک کند، بنابراین بدن او مخاط ایجاد می‌کند تا راه‌ها را مرطوب و گرم کند و این سوزش را کاهش دهد.

هوای سرد با عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا، عفونت‌های سینوسی و سرماخوردگی نیز ارتباط دارد. این عفونت‌ها علائم بسیاری از جمله ترشح پشت حلق را ایجاد می‌کنند.

 در باره سینوزیت بیشتر بدانیم!

علاوه بر این، بدن به میکروب‌های مهاجم با ایجاد مخاط بیشتر برای دفع آنها واکنش نشان می‌دهد. ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما در واقع نشانه‌ای از تلاش بدن برای حفظ سلامت است.

علل دیگر ترشحات پشت حلق عبارتند از:

 • خوردن غذاهای بسیار تند
 • بارداری
 • رفلاکس
 • مواد شیمیایی تحریک‌کننده از جمله عطرها، محصولات پاک‌کننده، یا بخارهای مواد شیمیایی
 • دود
 • آدنوئیدهای بزرگ (لوزه سوم) یا آدنوئیدیت مزمن که بر غدد خاصی در گلو تأثیر می‌گذارد
 • داروها، از جمله داروهای کنترل بارداری و فشار خون
 • شرایط مزمن تنفسی، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه
 • انحراف تیغه بینی زمانی رخ می‌دهد که دیواره بین سوراخ‌های بینی کج یا آسیب دیده باشد. این عارضه می‌تواند تخلیه صحیح مخاط را برای بدن دشوار کند و باعث ترشح پشت حلق شود.

لوزه حلقی، لوله استاش و ترشحات پشت حلقی

لوزه حلقی، لوله استاش و ترشحات پشت حلقی

بسیاری از موارد ترشحات پشت حلق به خودی خود برطرف می‌شوند. با این حال، بسته به علت آن، عدم درمان در برخی اوقات می‌تواند به عوارض بیشتری منجر شود.

بهتر است برای جلوگیری از عوارض، ترشحات پشت حلق را زودتر درمان کنید، بنابر این افراد باید برای علائمی که بیش از 10 روز طول بکشد با پزشک مشورت کنند.

 

علائم

افراد مبتلا به ترشحات پشت حلق ممکن است احساس کنند که باید به طور مکرر گلوی خود را صاف کنند. همچنین، مخاط حاوی مولکول‌های سیستم ایمنی است که می‌تواند بافت‌ها را تحریک کرده و باعث گلودرد، سرفه و گرفتگی صدا شود. فرد حتی ممکن است در شب به وضوح متوجه تجمع ترشحات پشت حلق شود، به خصوص زمانی که دراز کشیده است.

سایر علائم ترشح پشت حلق عبارتند از:

 • گلو درد یا خراشیدگی
 • احساس تهوع به دلیل مخاط اضافی در معده
 • صاف کردن مکرر گلو
 • تف کردن یا بلع زیاد مخاط
 • بوی بد دهان
 • سرفه‌هایی که در شب بدتر می‌شود

علاوه بر این، افراد ممکن است دچار عوارضی شوند که منجر به علائم دیگری می‌شود. به عنوان مثال، مخاط اضافی می‌تواند لوله‌های اُستاش (Eustachian tube)، کانال‌هایی که گلو را به گوش میانی متصل می‌کنند، یا مجرای سینوسی را مسدود کند. سپس ممکن است باعث ایجاد عفونت‌های دردناک شود.

 

درمان‌های بدون نیاز به نسخه (OTC)

در بیشتر اوقات نیازی به درمان نیست و بهترین درمان پیشگیری و حذف عوامل زمینه‌ساز افزایش ترشحات پشت حلق آلرژی‌زا می‌باشد. اما در مواردی ترشحات پشت حلق با استفاده از برخی داروهای ساده یا درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. البته استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) را حتماٌ با راهنمایی پزشک یا داروساز انجام دهید.

با توجه به این که دلایل ایجاد ترشح پشت حلق متعدد است، لذا درمان آن می‌تواند به روش‌های متفاوتی انجام شود. به همین دلیل چنانچه ترشحات پشت حلق تداوم یافت یا به صورت دوره‌ای تکرار شد مراجعه به پزشک جهت درمان توصیه می‌گردد زیرا ممکن است نیاز به درمان‌های مؤثرتری و از جمله عمل جراحی باشد.

 

رقیق کردن مخاط

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای ترشحات پشت حلق شامل رقیق کردن مخاط است. داروهای OTC برای این کار هست، اما گزینه‌های غیر شیمیایی نیز وجود دارد.

افزایش رطوبت در هوا ممکن است به نازک‌تر شدن ضخامت ترشحات پشت حلق کمک کند و به آن اجازه ‌دهد تا به آرامی در مسیرهای عبوری حرکت کند. استفاده از مرطوب‌کننده‌های هوا یا بخارسازها ممکن است به کاهش ترشحات پشت حلق کمک کند، به خصوص در مواردی که این ترشحات ناشی از  گرفتگی سینوس‌ها باشد.

استفاده از اسپری بینی

اسپری‌های بینی یا شستشوی مجرای بینی با استفاده از آب نمک یا سرم فیزیولوژیک برای تخلیه مخاط مؤثر هستند. این گزینه‌ها ممکن است به پاکسازی راه‌های هوایی مسدود شده و کاهش محتوای کلی مخاط کمک کنند.

اسپری‌های بینی دارویی نیز می‌توانند به بهبود علائم فرد کمک کنند. بسته به علت ترشح پشت بینی، فرد می‌تواند موارد زیر را امتحان کند:

 • فلوناز (فلوتیکازون پروپیونات): برای درمان رینیت آلرژیک (آلرژی‌های فصلی)
 • ایپراتروپیوم بروماید: برای رفع گرفتگی بینی به دلیل سرماخوردگی، آلرژی‌های فصلی و آبریزش بینی.
 • آزلاستین: برای درمان آبریزش بینی، عطسه و آلرژی‌های فصلی.

 

درمان‌های خانگی

فرد همچنین می‌تواند از داروهای خانگی برای درمان ترشحات پشت حلق استفاده کند. از جمله این درمان‌ها موارد زیر است.

بالا بردن زیر سر در هنگام خواب

اگر تجمع مخاط در شب افزایش یابد، بالاتر بردن سر در هنگام خوابیدن می‌تواند تخلیه ترشح را آسان‌تر کند. این ممکن است میزان مخاطی را که فرد در گلوی خود احساس می‌کند نیز کاهش دهد.

نوشیدن مایعات

بدن آب را راه‌های مختلف و از جمله از طریق ترشحات پشت حلق از دست می‌دهد. نوشیدن مقدار زیادی مایعات می‌تواند به رقیق شدن مخاط، حفظ جریان روان آن و جلوگیری از کم آبی کمک کند. مایعات و سوپ گرم می‌توانند علائم دیگر مانند گلودرد را کاهش دهد. بخار نیز ممکن است به پاکسازی سینوس‌ها نیز کمک کند.

پرهیز از دود سیگار

دود می‌تواند مجاری بینی را تحریک کرده و باعث ایجاد مخاط شود. دود همچنین می‌تواند تأثیر منفی بر توانایی بدن در پاکسازی مجاری تنفسی داشته باشد.

 

آیا ترشح پشت حلق مسری است؟

خیر، ترشح پشت حلق به خودی خود مسری نیست. با این حال، ممکن است به علت تولید بیش از حد مخاط بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فردی به دلیل عفونت ویروسی دچار ترشح پشت حلق شود، می‌تواند ویروس را به فرد دیگری منتقل کند. سپس ممکن است دچار سرماخوردگی یا عفونت دیگری شوند.

 

ترشح پشت حلق در بارداری

ارتباطی بین بارداری و ترشح بعد از بینی وجود دارد - یک بررسی در سال 2017 نشان داد که %65 از افراد باردار علائم احتقان بینی را تجربه کرده‌اند. پزشکان به این رینیت بارداری می‌گویند، اما علت دقیق آن را نمی‌دانند.

افزایش حجم خون و نوسانات هورمونی در دوران بارداری ممکن است به افزایش تولید مخاطی کمک کند که بدن از طریق بینی دفع می‌کند. مخاط اضافی می‌تواند سینوس‌ها را مسدود کرده و از گلو خارج شود و باعث ترشح پشت حلق و علائم مرتبط با آن شود. افراد باردار معمولاً می‌توانند علائم خود را در خانه درمان کنند.

منبع

What it feels like to have postnasal drip (mucus in the back of the nose and throat) and how to remedy it

78 Comments

 1. مرسی کامل و جامع بود سپاس

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   ممنونم که پیام گذاشتید. سپاسگزار می‌شوم سایت را به دیگران هم معرفی کنید. سعی گردیده تا موضوعات به نحوی تهیه شوند که برای همه قابل استفاده و مفید باشد.

  • Shapour shabani گفت:

   سلام
   در رابطه با خلطها ویا ترشحات خونی مطلب گفته نشده
   با تشکر از اطلاعات سرکار خانم دکتر

   • دکتر فردموسوی گفت:

    سلام
    امیدوارم در آینده بتوانم مطلبی در این مورد بگذارم. از بازخورد نظر شما نیز سپاسگزارم.

 2. Mia گفت:

  سلام من کرونا گرفتم ولی الان خوب شدم فقط خلط گلو خیلی دارم و شربت گایول خوردم، وقتی شربتو میخوردم بهتر میشدم ولی الان که داروم تموم شده دوباره خلط گلوم زیاد شده چیکار کنم؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است عوارض ثانویه کرونا مثل ایجاد سینوزیت باشد. چون امیکرون قسمت فوقانی دستگاه تنفس مثل گلو و بینی و سینوسها را بیشتر درگیر می‌کند.

 3. احسان شمشیری گفت:

  آیا خلط پشت حلق باعث بوی بد دهان هم میشه ؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   بله. در متن هم به این موضوع اشاره شده است.

   • دختر مغرور گفت:

    سلام خانوم دکترمن ۳ روزه مریض شدم
    علائمم صرفه هست بعد هروقت چیزی میخورم آب زیادی تو دهنم جمع میشه بعد وقتی حالم بهم میخوره فقط تف و خلط بالا میارم بعد تب و لرز سرگیجه و بی حالیم جزوشه ممنون میشم جواب بدید ☺☺☺☺

 4. مرتضی گفت:

  سلام من چندین ساله که وقتی تحت اثر همزمان باد( سرد یا گرم) و تعریق( آب و گرما) قرار می گیرم سینوس هایم بهم می ریزند و باید مرتب گلوی خود را صاف کنم و اندکی سرفه هم دارم. راهکاری که تجربی بدست آوردم تزریق آب نمک با آمپول بدرون بینی هستش که خیلی خوب بوده. حضرتعالی آیا چرک خشک کن مثل اموکسی کلاو و .. به صلاح می دونید تا مخاط ها را بخشکونه؟ ضمنا دیفن هیدرامین برای کاهش صاف کردن گلو ضرر نداره؟ من فکر میکنم دیفن حساسیت ورودی ریه رو کم میکنه و اخلاط وارد ریه میشن که خطرناکه. لطفا تخصصی توضیح بفرمایید تشکر.

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   هر نوع سینوزیتی عفونی نیست و ممکن است شما سینوزیت آلرژیک داشته باشید. ضمن آنکه ممکن است ریه‌های شما هم تا حدودی حساس شده باشد. نیاز به معاینه جهت تشخیص و درمان وجود دارد.

 5. بهزاد گفت:

  سلام ،من سیگاری هستم و چند سال پیش به علت سرمای شدید دکتر گفت ریهام عفونت کرده و داروهایی مثل سفکسیم ۴۰۰ بهم داد که اون دوره درمان شدم اما از همان زمان تا به حال همیشه خلط پشت حلق دارم و یکسره باید گلوم رو صاف کنم و خصوصا صبحها اول بیداری این خلط انگار نیمی از راه تنفسیم رو میبنده که با صاف کردن شدید راحت میشم پارسال به دکتر ریه مراجعه کردم دو مدل اسپری داد و گفت ریهام سالم هستن اما همچنان این مشکل رو دارم

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   احتمالات متعددی می‌تواند مطرح باشد و از جمله ممکن است سینوزیت باشد یا مشکل دیگری که نیاز به بررسی و معاینه دارد. بهتر است در صورت امکان مراجعه نمایید.

 6. فاطمه گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من خلط پشت حلق خیلی دارم، چندین بار به دکتر مراجعه کردم و متاسفانه جواب نگرفتم، حتی دکتر طب سنتی هم رفتم و گفتن بخور انجام بده و یه سری دارو دادن ولی این بار هم بی فایده بود
  شب موقع خواب این ترشحات خیلی بیشتر میشن بطوری که انگار راه بینی‌ام بسته میشه و باعث خروپف میشه
  ضمن اینکه من تقریبا از دو سال پیش سینوزیت مزمن گرفتم و این ترشحات و تغییر صدا همزمان با سینوزیتم ایجاد شده
  ممنون میشم راهنماییم کنید درمانی داره یا نه، خیلی ناامید و خسته شدم از این حالت

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   اصولا سینوزیت بیماری قابل درمانی است. شاید لازم باشد داروها و روش درمان را تغییر دهید. در صورت امکان و تمایل جهت ویزیت مراجعه کنید چون بدون معاینه و بررسی سوابق مصرف دارو و درمانهای انجام پذیرفته امکان راهنمایی خاصی وجود ندارد.

  • مرضیه گفت:

   سلام من قبلا آلرژی فصلی داشتم هنوزم دارم ولی حدود یکسال شمال کشور ساکن شدم وبه هوای شرجی آلرژی نشون میدم خلط پشت گلوم زیاد میشه وسرفه وتنگی نفس پیدامیکنم بعضی وقتا سرفه هام شب بیشترمیشه وواقعا اذیت میشم وبه محض اینکه ازخونه بیرون میرم عطسه هام شروع میشن پیش متخصص ریه هم رفتم گفتن ازمعده هست دارو دادن تغییری ندیدم نظرشماچیه؟

   • دکتر فردموسوی گفت:

    سلام
    به هر صورت ممکن است شما به محیط اطراف و مواد آلرژنی که در محیط وجود دارد حساسیت داشته باشید. این مورد می‌تواند ناشی از محیط بیرون و یا درون خانه باشد. با توجه به وجود رطوبت بسیار در شمال کشور همه خانه را جهت وجود قارج یا کپک کنترل کنید. این به معنای اهانت تلقی نشود و دال بر کثیف بودن نیست. کپک‌ها می‌توانند در هر کجا وجود داشته باشید. نقاطی که ممکن است رطوبت داشته باشد را خشک و تمیز نگه دارید. اگر مساله رفع نگردید باید مراجعه نمایید تا با معاینه خودتان و بررسی بیشتر شرایط محیطی و شغلی شما تشخیص و درمان مناسب امکانپذیر گردد.

 7. کاظم گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتون .من صبح که از خواب پا میشم خلط زیادی پشت گلو جمع شده ودرطول روزهم تقریبا کمترولی این مشکل رو دارم البته فصلی است و مربوط به حساسیتم میشه اگرامکان دارد دارویی رو واسه کمترشدن این مخاط وبازشدن مسیر تنفسی معرفی کنید ممنون

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   ترشح پشت حلق معمولاً به دلیل تغییرات خاصی در محیط یا بدن است. یکی از شایع‌ترین علل ترشح پشت حلق، آلرژی است. بنابر این آلرژی فصلی محتمل است. به داروخانه مراجعه کنید و از داروهای معمول مثل انواع آنتی هیستامین با نظر داروساز استفاده کنید. در روزهای درگیری شستشوی مجرای بینی با محلول سالین نرمال دو بار در روز نیز توصیه می‌شود.

   • بهار گفت:

    نرمال سالین

   • محمد گفت:

    سلام خانم دکتر
    چندین سال پیش زمانی که در بیمارستان بقیه الله تشریف داشتید به دلیل سرفه های مکرر و عاجز کننده خدمتتون رسیدم.بنده رو برای آزمایشهای مختلف نظیر برونکوسکپی، اسپیرومتری، سی تی اسکن، رادیولوژی و…فرستادید و مشکل خاصی مشاهده نشد.تصمیم گرفتید به صورت رندوم تمامی داروهای که ممکن است درمان سرفه به دلایل مختلف نظیر رفلاکس، سینوزیت فصلی، آسم و…باشد را امتحان کنید پس از دو ماه به سبب این که مشکلم مرتفع شده بود جهت تشکر خدمت رسیدم.اما واقعیت این است که در طی این چند ساله بارها این مشکل برای من پیش آمده و بعضی اوقات آنقدر اذیت می شوم که از خدا مرگم را طلب می کنم.به سبب این سرفه های وحشتناک خانواده و بعضا همسایه ها هم خیلی آزار می بینند.از آنجا که حضرتعالی طبیب بسیار حاذق و دلسوزی هستید می خواستم ببینم هنوز درمانی برای مشکل من پیدا نشده.حقیقتا از هر چه طبیب و درمان نا امید شدم.ببخشید نگارش طولانی شد.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

    • دکتر فردموسوی گفت:

     سلام
     با عرض پوزش نمی‌توانم جزئیات بیماری شما را به خاطر بیاورم. تعداد بسیار زیاد بیماران به خصوص بعد از کرونا واقعا برای همه پزشکان مشکل زا شده است. اما توصیه می‌کنم با همه مدارک قبلی به مطب مراجعه نمایید. امکان دارد نیاز به تمدید برخی از داروها داشته باشید. برخی از انواع بیماری های ریوی بازگشت دارند. لذا نمی توان آنها را پیگیری نکرد.
     انشاالله به زودی این مشکل مرتفع شود.

 8. میثم اسدی گفت:

  سلام من بعد از بیدار شدن از خواب آب دهنم کاملا زرده و خیلی ترشح میکنم ، در طی روز هم خیلی اب دهن رو بیرون میریزم ، زیر نظر دکتر هم هستم تشخیص دکتر این بوده که بخاطر‌ رفلاکس معده ام بوده چون فک کنم که ترشحات به معده ام آسیب رسوندن اما تا الان که دو هفته است گذشته بعد از مصرف دارو حتی بهتر هم نشدم ، اما به نظر خودم به دلیل حساسیته ، تمام ترشحات من پشته حلقه و سینه ام و گلوم کاملا بدون خلط هستند . . . از دارو های گیاهی مثله اویشن ژنجبیل سیاه دانه هم استفاده کردم اما تاثیری نداشت ؟ امکانش هست که سینوزیت باشه ؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   امکانش هست ولی تا معاینه نشوید نمی‌توان پاسخ قاطع دارد. به هر صورت پیش از این تحت نظر پزشک بوده‌اید و علی‌القاعده نظر ایشان درست است مگر آنکه با دلایل کافی این نظر رد شود.

 9. سلام آقای دکتر من سرماخورده هیچ کدوم از علاعم سرماخوردگی را ندارم به جز خلت گلو ممنون میشم اگه بگین چه نوع دارویی مصرف زیاد هم سلفه نمیکنم

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   خلط گلو علتهای مختلفی دارد. ممکن است از سینوس‌ها باشد یا عوامل دیگری در کار باشند. حتی اگر از سینوسها باشد نیاز دارد تا بررسی شود که آیا سینوسها عفونی شده اند یا نه. بنابر این شاید شما با یک داروی ساده خوب شوید اما من نمیتوانم همه مواردی که گفتم را نادیده بگیرم. فعلا می‌توانید مایعات فراوان بنوشید. بینی خود را با محلول سرم نمکی شستشو دهید. از بخور برای مرطوب نگه داشتن هوای اتاق استفاده کنید. در صورتی که بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید.

 10. مصطفی گفت:

  من هم از دو سال پیش که کرونا گرفتم ترشح پشت حلق گرفتم خیلی هم اذیتم می‌کنه به خاطر این مشکل خونه نشین شدم همش باید تف کنم بیرون ، معده ام هم خراب شده ، روده هام هم در زمان کرونا دو بار عفونت کرده یه بار خفیف یه بار خیلی شدید ، خیلی این ترشحات پشت حلق اذیتم می‌کنه یکبار هم همون اوایل دکتر گوش و حلق و بینی رفتم قرص لوراتادین بهم داد که بدتر شد یعنی ترشحات غلیظ تر شد ،.دکتر عمومی رفتم یه قرصایی داد که ترشحات را رقیق می کرد موکولین و یه قرص جوشان خیلی بهتر شد ولی وقتی تموم شد قرص‌ها دوباره برگشت. حالا چکار باید بکنم من فکر کنم درمان نداشته باشه چون شاید از عوارض کرونا باشه

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   همانطور که در مطلب نیز اشاره شده است خلط گلو دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. بهترین کار مراجعه به یک متخصص ریه است. بدون معاینه و بررسی دقیق سوابق متعدد بیماری نمی‌توان پیشنهاد مؤثری داد.

 11. زهرا گفت:

  سلام ببخشید ایا مثرف مکرر مشروبات الکلی میتونه باعث ایجاد خلط کنه؟؟
  در ضمن شوهر بنده هفته ای دو سه بار مشروب مصرف میکنه و خلط بسیار زیادی داره،دکتر ریه هم رفته داروهای زیادی هم مصرف کرده،ولی فایده نداشته،احتمال داره بخاطر مصرف مشروب باشه.ممنون از پاسخگویی تون.

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   ارتباط مستقیمی را تا کنون در منابع علمی ندیده‌ام. شاید دلایل دیگری داشته باشد و یا اینکه مصرف مشروبات الکلی از طریق ایجاد مشکل گوارشی و ایجاد رفلاکس به صورت غیر مستقیم نقش داشته باشد. یا اینکه به دلیل کاهش مایعات بدن پس از مصرف مشروبات الکلی وجود خلط به دلیل کم آبی بیشتر مشاهده بشود. به هر صورت نمیتوان صرفا مصرف مشروبات الکلی را به عنوان تنها عامل مد نظر قرار داد و لازم است تا همه علل مورد بررسی قرار بگیرند.

 12. Hadi گفت:

  سلام من از 4 یا 5 سالگی خلط پشت حلق دارم و الان 18 سالمه، خیلی اذیت میکنه و هرچی میخورم از شور و شیرین تا تلخ و ترش گلوم تحریک میشه و مجبورم هی سینم رو صاف کنم پیش دکتر های زیادی رفتم اما جوابی نگرفتم، بعضی از دکتر ها میگن که باید انحراف بینی ات رو عمل کنی تا جلوی خلط پشت حلق گرفته بشه
  خواستم بدونم راه درمانی پیشنهادی شما چیه؟ چطور میتونم 100 درصد از شرش خلاص بشم

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   میدونم که این موضوع تو را آزار میدهد اما تا معاینه نشوی و مدارک قبلی تو بررسی نشود نمی‌توانم راجع به علت این مشکل کمکی بکنم. فعلا از راهکارهای ارائه شده در این مطلب استفاده کن تا زمانی که بتوانی به پزشک مورد اعتماد دسترسی داشته باشی. گرچه گاهی چاره‌ای جز عمل جراحی نیست اما جراحی اولین راه حل نیست.

   • Hadi گفت:

    ممنون از پاسختان
    متاسفانه پیش هرکسی که رفتم راه های درمان متفاوتی رو پیشنهاد دادند بعضی ها گفتند شاید مشکل از سینوس ها هست وباید سی تی اسکن سینوس انجام بدم و بعضی ها گفتند شاید از انحراف بینی هست و بعضی ها میگن اصلا من مشکلی ندارم😶و فقط طبق عادت رفتار میکنم، بعضی ها هم میگن از سردی مزاج هست بعضی ها هم میگن از خوردن چیز هایی که گلو رو تحریک میکنه باید پرهیز کنم اما من هرچقدر حساب میکنم میبینم من باید هیچی نخورم حتی شست و شوی بینی همراه اسپری هم انجام دادم یه مدتی اما باز هم فایده داشت. بعد امکان داره دلیل زود به زود پر شدن گوشم هم از انحراف بینی یا از خلط پشت حلق باشه؟ چون هر 6 ماه یکبار یا هرسال گوشم پر میشه و شروع میکنه گاهی اوقات به درد کردن من الان حدود سه یا چهارساله که دارم گوشم رو شست و شو میکنم با مَکش ، چون واقعا پر پر میشه و بیشتر اوقات هم گوش چپم اینطوری میشه

    • دکتر فردموسوی گفت:

     با سلام
     با این اطلاعات هیچ پزشکی نمیتواند به شما کمک کند. می‌دانم که تلاش زیادی کرده‌اید و پاسخ مناسب نگرفته‌اید اما من هم نمی‌توانم بدون معاینه و اطلاعات کافی در مورد وضعیت گذشته و حال شما کمکی بکنم. در قسمت همکاران من در سایت می‌توانید نام پزشکان فوق تخصص ریه در شهرهای مختلف را بیابید. سعی کنید به یکی از آنها مراجعه نمایید.

 13. با سلام و احترام خدمت شما
  پسرم ۳سال و ۴ماهشه متاسفانه چند مدتی که مهد کودک رفت دچار آلرژی فصلی شد. دکتر هم بردم با مصرف اسپری و دارو خوب شد باز پس از مدت کم دوباره اون خلط پشت گلو خودش و نشون میده و اذیتش می کنه . الان خدا رو شکر خوبه ولی نفس که میکشه صدا یی پشت حلق اش هست که خودم متوجه میشم و سریع هوای خونه رو مرطوب میکنم . با کوچکترین بادی که بهش میخوره سرفه اش شروع میشه دکتر گفت سینوزیت داره . حالا سوالم اینه چه کار کنم کاملا خوب بشه. خسته شدم بخدا

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   شما باید به متخصص کودکان یا فوق تخصص ریه کودکان مراجعه کنید. به هر صورت هم سینوزیت مطرح است و هم لوزه‌ها ممکن است عامل این ناراحتی باشند. متاسفانه من کمکی نمیتوانم بکنم.

 14. ع گفت:

  سلام 10 سال بیشتر هست خلط پشت گلو دارم و همیشه یا باید تند تند گلوم را صاف کنم یا معذرت میخوام تف کنم در فصول سرد بدتر میشه سینوزیت هم دارم خیلی از درمانهای رایج را انجام دادم خوب نشدم. خسته شدم کمکم کنید

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   متاسفانه اگر بگویم که باید مراجعه کنید شاید حمل بر مسائل دیگری شود. ولی یا به یکی از همکاران خوبم که نام آنها در فهرست همکاران من در سایت موجود است مراجعه کنید یا در صورت امکان به خود اینجانب. جاره ای بجز معاینه و بررسی سوابق بیماری و درمان انجام شده وجود ندارد.

 15. حسین گفت:

  خیلی ساده و روان و قابل فهم بود
  با زبان عموم مردم حرف زدن کار هرکس نیست
  نشان دهنده فصاحت و بلاغت شماست

  متشکریم خانم دکتر

 16. جواد گفت:

  با سلام
  من بیست روز پیش دچار سردرد های شدیدی در قسمت پیشانی و قسمت بالای کاسه سر شدم . طوری که نمی‌تونستم از جام پاشم یا مثلاً سجده برم . رفتم دکتر گفت سینوزیت است و آموکسی کلاچ 625 همزمان به همراه آموکسی سیلین 500 تجویز کرد . ترسیدم و نخوردم و تنها با شستشوی بینی با سالین واش مشکلم حل شد و سردرد هام تموم شد . ولی خیلی خلط سبز هنوز از پشت حلقم میاد که البته احساس عفونت نمیکنم . ولی گلو و بینی ام احساس خشکی میکنم جدیدا . فقط خلط های سبز زیاد هست و گاهی هم شاید به علت شستن زیاد بینی همراه با لحظه خون هست . میشه راهنمایی کنید چه کار کنم . آیا آنتی بیوتیک رو بخورم . چرا خلط ها قطع نمیشه ، البته حس دردی دیگه ندارم همین خلط ها هست . ممنونم اگر راهنمایی کنید .

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   خشکی ممکن است بخاطر محلول سالین نرمال باشد. شما باید دارو را مصرف می‌کردید. الان 20 روز از مراجعه شما به پزشک گذشته است و شما درمان را طبق دستور انجام نداده‌اید و همچنان برخی علائم بیماری را دارید. بنابراین توصیه می‌کنم مجددا به پزشک مراجعه نمایید تا وضعیت جدید بیماری شما بررسی شود.

 17. مریم گفت:

  سلام چندسالی خلط پشت حلق دارم انگار دائمی با هیچ کپسولی خوب نشده چه باید بکنم؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   اگر بخواهم پاسخ درستی به شما بدهم باید بگویم که به یک پزشک مجرب مراجعه کنید. بدون معاینه و اطلاع از سوابق بیماری و درمان کمک مؤثری نمی‌شود کرد.

 18. غزل گفت:

  باسلام
  من کرونا گفتم بعد از اینکه کامل خوب شدم ترشحات پشت حلق و رفلاکس معده زیاد دارم و اینکه یه گوشه ای از گلوم خشک میشه طوری سرفه میکنم که باید فورا نوشیدنی گرم بخورم
  من باید چیکار کنم؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه در شرایط آلودگی و خشکی هوا هستیم ممکن است تداخلی بین این عوامل هم بوجود آمده باشد. به هر صورت بهترین راه جهت تشخیص دقیق علت مراجعه به پزشک است. تا آن موقع سعی کنید در هوای آلوده تردد نداشته باشید و محیط خانه و در صورت امکان محیط کار را تا حدودی مرطوب نگه دارید.

 19. حسن گفت:

  سلام وقت بخیر خیلی ممنون دکتر از مطالبی که قرار دادین بی نهایت سپاسگزارم

 20. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من دهنم بوی بدی میده مدام هم باید آب دهانم رو قورت بدم چیکار میتونم بکنم باید برم دکتر؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   بوی بد دهان دلالیل مختلفی دارد مثل مشکل گوارشی یا مشکلات ناشی از عفونت دندان و لثه یا سینوزیت و …. بنابراین حتما به پزشک مراجعه کنید.

 21. Zohre گفت:

  سلام. من علاوه بر خلط پشت حلق گرفتگی بینی که فصلی این مشکل رو دارم. شبها موقع خواب اب دهنم مدام میریزه روی بالشت و خیلی اذیت و کلافم میکنه. صبح که پا میشم بالشتم کاملا خیسه. گوشه های دهنمم دوتا تیرگی هست که فک می کنم علتش همین باشه. راهی برای این مشکل هست؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   احتمال اینکه شما دچار سینوزیت مزمن باشید وجود دارد ولی هیچ تشخیصی بدون معاینه و بررسی دقیق سوابق بیماری دقیق نیست. یکی از دلایل ریختن آب دهان این است که به دلیل گرفتگی بینی شما از طریق دهان تنفس می‌کنید و با درمان گرفتگی بینی و اصلاح تنفس از طریق بینی این موضوع احتمالا درمان می‌گردد. به پزشک مراجعه نمایید.

 22. سلام خانوم دکتر ببخشید بنده تقریبا ۸ساله خلت پشت گلو دارم هیچ درمانی هم برام تاثیر نداشته البته قبلاً پیشو گرفتم ولی بعدها که دیدم دیگه نتیجه نمی‌گیرم بیخیالش شدم الان خیلی اذیتم میکنه لطفاً راهنماییم کنید ممنون 💐

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   واقعا امکان راهنمایی بدون دانستن علت اصلی خلط امکانپذیر نیست. همانطور که در مطلب هم مشاهده می‌کنید دلایل مختلفی وجود دارد. در صورت امکان به اینجانب یا یکی از همکاران گرامی‌ام مراجعه نمایید.

 23. محسن گفت:

  سلام روز بخیر
  دکتر اجازه استفاده از مطالبتون رو داریم . میخواستم تحقیق بنویسم
  البته با ذکر منبع با تشکر

 24. A گفت:

  ببخشید من الان تقریبا تمام سال درگیر خلط پشت حلق هستم و بعضاً عفونی هم میشه و دیگه واقعا از این وضعیت خسته شدم به نظر شما راهی برای رفع این مشکل هست؟تمام داروهای ضد آلرژی اعم از اسپری ها و قرص های فکسوفناذین و آنتی بیوتیک ها .سرم های شستشو و بخور دادن و… امتحان کردم ولی دائما درگیرم.

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   چنانچه برایتان امکانپذیر است به اینجانب یا هریک از همکاران خوبم مراجعه نمایید. بهتر است فوق تخصص ریه یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید. امکان دارد نیاز به تغییر درمان داشته باشید.

 25. رضا گفت:

  قبل از سوالم از وقت و انرژی که صرف پاسخگویی دارید بسیار سپاسگذارم .بنده فقط احساس خلط پشت گلو دارم مثل اینکه خلط پشت گلو چسپیده و کنده نمیشه و همین مسئله ازارم میدهد

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. تا آن زمان سعی کنید با محلول سرم نمکی روزی جند بار بینی و حلق را شستشو دهید. هوای اتاق خود را به ویژه در شب با دستگاه بخور سرد یا گرم مرطوب نگاه‌ دارید. از هوای آلوده تا حد امکان پرهیز کنید. موقع بیرون رفتن از منزل از سربند و کلاه استفاده کنید.

 26. معصومه گفت:

  با سلام و ممنون از مطلب مفید شما
  من متاسفانه دچار بوی بد دهان هستم که علت آن گوارش و مشکلات خرابی دندان نیست، درد سینوزیت یا علائم خاص سینوزیت ندارم اما خیلی کم خلط پشت حلق دارم که برای من آزار دهنده نیست اما بوی بد دهانم اذیتم میکنه، میخوام خدمتتون مراجعه کنم، سوالم اینه که بوی بد دهان من اگه به همین دلیل خلط پشت حلق باشه، قابل درمان هست؟

 27. هادی نیکدل گفت:

  سلام واحترام ممنونم بابت تمام اطلاعات فصیح و روانی که دراختیارمون گذاشتید
  میخواستم بدونم که ترشحات پشت حلق باعث رفلاکس معده میشه یا رفلاکس معده باعث ترشحات پشت حلق میشه.یاهردو میتونه اتفاق بیوفته؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   با سلام
   رفلاکس معده باعث ترشحات پشت حلق می‌شود. ولی گاهی خلط و دفع آن می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود ولی رفلاکس ایجاد نمی‌کند.

 28. شهرزاد گفت:

  سلام و روزتان بخیر، من سوالی کلی دارم….
  از آنجا که ترشحات پشت حلق چه از سینوزیت باشد و چه از لوزه و غیره…. در هر حال، مربوط به تخصص گوش و گلو و بینی میشود درست است؟
  من بعد از سرماخوردگی ام در دو ماه پیش هنوز ترشحات پشت حلقم کمتر نشده است (توضیح آنکه من این ترشحات را سالهاست که دارم و به آن عادت کرده ام) و دربدر به دنبال متخصص گوش و گلو و بینی میگردم…
  تا به حال، از این بابت، به دکتر ریه مراجعه نکرده ام، آیا برای درمان بایستی به متخصص ریه مراجعه کنم و یا متخصص گوش و گلو و بینی؟

  با سپاس بابت پاسخگویی

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   خیر حتما مربوط به گوش و حلق و بینی نمی‌شود. فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی نیز در این مورد تخصص لازم را دارند. ضمن آنکه حتی متخصص داخلی و پزشک عمومی نیز اگر از تجربه و توان علمی مناسب برخوردار باشد می‌توانند تشخیص و معالجه را انجام دهند.

 29. سلام خانم دکتر من۱۸ساله خلط پشت حلق دارم نمتونم گلوم رو صاف کنم و خلط رو خارج کنم.گاهی انقدر زیاد میشه که نمیتونم اب دهانمو قورت بدم حالت تهوع بهم دست میده

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   اگر مطلب را به درستی مطالعه کرده باشی متوجه می‌شوی که علتهای مختلفی برای خلط ریه وجود دارد. حتما به پزشک مراجعه کن.

 30. Meysam گفت:

  سلام الان ۶ سال میشه که خلط پشت حلق به صورت شبانه روز دارم تو سربازی یه سرما شدید خوردم بعد اون دیگه شروع شد درضمن الرژی هم دارم .. چند بار به متخصص های گوش و حلق و بینی مراجعه کردم واسم سی تی اسکن نوشتن ک گفتن طبیعیه… انواع اسپری بینی و انتی بیوتیک سرم شستشو درمان گیاهیی ..خلاصه همه وچی و امتحان کردم ولی جواب نداد من الان دقیق باید چکار کنم؟؟
  یه جا نوشته بود اخرین راه جراحیه ایا درسته؟

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   وقتی متخصص گوش و حلق و بینی گفته‌اند همه چیز طبیعی است پس چرا جراجی؟ من توصیه می‌کنم به متخصصین ریه مراجعه نمایید. آنها شاید از روش دیگری برای درمان شما بتوانند استفاده کنند. حق بدهید که وقتی سایر پزشکان در طول چند سال درمان‌های مختلف انجام داده‌اند با یک شرح حال مختصر نمی‌توان تشخیص و درمان مناسب انجام داد.

 31. امیر گفت:

  من سرما خوردم گلوم عفونت کرده بود بعد انتی بیوتیک با تحویز پزشک مصرف کردم بعد مصرف انتی بیوتیک انگار یه چیزی مثل یه نوقطه تو گلوم ازیتم میکنه وقتی سرفه میکنم خلط سفید غیر چسبناک بیرون میاد و سینسیت هم دارم و خلط های بینی تخلیه میکنم اون خلط ها وقتی اولش تخلیه میکنم سفید ولی وقتی میمونه زرد میشه از اب نمک و شستشو بینی با محلول اب نمکم استفاده کردم

  • دکتر فردموسوی گفت:

   باز هم باید به پزشک مراجعه نمایید. اگر تشخیص سینوزیت درست باشد باید دید که سینوزیت عفونی یا آلرژیک است که هر کدام در مان خاص خود را دارند. بدون معاینه و بررسی کمک بیشتری نمیتوانم بکنم.

 32. سعید گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  مدت ۸سال هستش دچار خلط پشت حلق هستم مدام باید گلو صاف کنم خلط بشدت سفید و چسبنده.بطوری که صبح از خواب بلند میشم صدام کاملا گرفته.موقع خواب تمام بالشت زیر سر خیس آب میشه از آب دهان.دکترای متفاوتی رفتم عکس سینوس گرفتم،آندوسکوپی معده هم کردم ولی بازم چاره ای نیافتم.باید بشدت سرفه کنم تا خلط گلو کنده بشه و بتونم صحبت کنم.واقعا دیگه خسته شدم.اینم بگم تنها یکی از دکترا بهم گفتن تیغه بینی کج هستش چون ۱۰ سال پیش عمل زیبایی انجام دادم.آیا راهکاری برای فرار از این خلط هستش.آیا ممکنه از کج شدن تیغه بینی باشه و باعث ترشح به پشت حلق شود؟؟؟؟؟دکتر معرف در شیراز کجا میتونم برم
  ممنون

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   تا معاینه کامل نشوید نمی‌توان به درستی منشا ترشحات را تشخیص داد. به هر صورت راهکارهای گفته شده در مطلب فوق را مطالعه کنید و انجام دهید. آقای دکتر طهمورث نیک نام از همکاران بسیار خوب در شیراز هستند. آدرس و شماره تلفن ایشان را می‌توانید در قسمت “همکاران من” در سایت اینجانب بیابید.

 33. زهرا گفت:

  سلام
  من ترشح پشت حلق دارم و تکه های ریز غذا در ته گلو در خلط گیر میکند
  به چه دکتری باید برم؟
  میترسم غذا بخورم حتی

  • دکتر فردموسوی گفت:

   سلام
   شاید حتی یک پزشک عمومی هم بتواند مشکل شما را حل کند ولی بهتر است نز متخصص گوش و حلق و بینی یا فوق تخصص ریه بروید. ممکن است مشکل از سینوس‌های شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره