تست آپنه خواب در خانه

چاقی و آپنه خواب
اضافه وزن (چاقی) و آپنه خواب
ژوئن 26, 2022
بیماریهای ریوی
انواع بیماری‌های دستگاه تنفسی و ریوی
جولای 3, 2022

تست آپنه خواب در خانه

حدود 5 تا 15 درصد از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA: Obstructive Sleep Apnea)، یک اختلال تنفسی مرتبط با خواب، هستند که باعث توقف موقت تنفس در طول خواب می‌شود. با این حال، محققان تخمین می‌زنند که 90 درصد موارد تشخیص داده نمی‌شوند.

صدها میلیون نفر در سرتاسر دنیا با آپنه خواب زندگی می‌کنند، بخش بزرگی از آنها حتی نمی‌دانند که به آن مبتلا هستند. اگر با علائم و نشانه‌های این اختلال خواب روبرو باشید، مهم است که فوراً به آن رسیدگی کنید، زیرا عوارض جانبی آن می‌تواند برای سلامت کلی شما مضر باشد. پس از مشورت با پزشک، ممکن است برای شما آزمایش آپنه خواب در خانه تجویز شود. اصول اولیه تست‌های خواب خانگی و آنچه می‌توانید از این فرآیند انتظار داشته باشید را بیاموزید.

 خواب چیست و چرا مهم است؟

تست آپنه خواب در منزل چیست؟

تست آپنه خواب در خانه برای تشخیص آپنه انسدادی خواب (OSA) استفاده می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، "تست آپنه خواب در خانه" در خانه شما انجام می‌شود.  اکثر دستگاه‌های تست خواب خانگی قابل حمل هستند و شامل اجزای مختلفی است که برای تکمیل صحیح آزمون از آنها استفاده می‌شود. تجهیزات تست خواب خانگی معمولاً با چسب نواری، الاستیک و گاهی اوقات برچسب به بدن متصل می‌شوند. هنگام تنظیم حسگرهای روی بدن، نباید درد داشته باشید، اما ممکن است کمی ناراحتی داشته باشید.

خود دستگاه یک مانیتور تنفسی قابل حمل است که در طول شب از آن استفاده می‌کنید. هنگام خواب، دستگاه تست خواب، تنفس و سطح اکسیژن شما را برای تشخیص و اندازه‌گیری وقفه‌های تنفسی که به آپنه معروف هستند، می‌سنجند. این تست با محاسبه میانگین تعداد دفعات اختلال تنفس در هر ساعت در رختخواب، نمره شدت آپنه خواب را محاسبه می‌کند.

انجام تست خواب در خانه

انجام تست خواب در خانه

در مقابل تست خواب در منزل، تست پلی‌سومنوگرافی، یک مطالعه خواب شبانه است که در آزمایشگاه انجام می‌شود و دقیق‌ترین تشخیص را برای آپنه خواب ارائه می‌کند. با این حال، این نوع آزمایش می‌تواند گران‌تر باشد و افراد با صف طولانی انتظار طولانی مواجه شوند یا دسترسی آسان به مرکز خواب نداشته باشند. تست‌های آپنه خواب در خانه برای سهولت دسترسی بیشتر به آزمایش و کمک به اطمینان از دریافت درمان مورد نیاز افراد طراحی شده‌اند.

تست خواب در کلینیک (پلی‌سومنوگرافی)

تست خواب در کلینیک (پلی‌سومنوگرافی)

آزمایشات آپنه خواب در خانه ممکن است برای تشخیص آپنه خواب ناشی از انسداد راه‌های هوایی مناسب هستند، و پلی‌سومنوگرافی برای افرادی که مشکوک به داشتن یک بیماری دیگر یا اختلال خواب علاوه بر آپنه انسدادی هستند مناسب است.

 

 ار اختلالات رایج در خواب چه می‌دانیم؟

تست‌های آپنه خواب در منزل چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کنند؟

هنگامی که یک تست آپنه خواب در خانه یا تست خواب خانگی انجام می‌دهید، پارامترهای بیولوژیکی خاصی وجود دارد که برای آگاهی در مورد اینکه آیا آپنه انسدادی خواب دارید یا خیر، اندازه‌گیری می‌شود. در ادامه عوامل اندازه‌گیری شده و دستگاه‌هایی که به جمع‌آوری داده‌ها کمک می‌کنند آورده شده است.

 • جریان هوای بینی و دهان: یک سیم نازک به بینی و دهان شما چسبانده می‌شود تا جریان هوای شما را در طول شب کنترل کند. برخی از حسگرها شبیه یک لوله اکسیژن هستند.
 • تلاش تنفسی: با قرار دادن نوارهای کمربند الاستیک روی قفسه سینه و شکم، داده‌ها در مورد تلاش تنفسی شما جمع‌آوری می‌شود.
 • سطح اکسیژن: یک دستگاه گیره مانند به نام "اندازه‌گیر اکسیژن انگشتی" به نوک انگشت شما متصل می‌شود و نور قرمزی از خود ساطع می‌کند که به ارزیابی سطح اکسیژن خون در هنگام خواب کمک می‌کند.

 

 وقفه تنفسی انسدادی در خواب چیست؟

 

فرآیند تست آپنه خواب در خانه چیست؟

زمانی که کاملاً از آنچه مستلزم آن است و چگونگی کار آن آگاه باشید انجام تست آپنه خواب در خانه یک فرآیند نسبتاً ساده است و یک فرآیند کلی وجود دارد که شما معمولاً از آن پیروی می‌کنید. برای آسان کردن آن، ما آن را به مراحل زیر تقسیم کرده‌ایم.

مرحله اول: با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا گزینه تست خواب خانگی برای شما مناسب است یا خیر. اگر چنین باشد، پزشک آزمایش آپنه خواب در خانه را برای شما تجویز می‌کند. برخی از وب‌سایت‌ها کیت آزمایش را به عنوان یک دستگاه بدون نسخه ارائه می‌کنند، اما همیشه باید آن را توسط پزشک خود تأیید کنید. این امر به ویژه در مواردی که شرایط پزشکی دیگری دارید یا دارو مصرف می‌کنید صادق است.

مرحله دوم: نصب تجهیزات (که در بالا ذکر شد) شامل یک کمربند، کانول کوچک بینی و گیره انگشت است که با کمک یک تکنسین در منزل و قبل از خواب انجام می‌پذیرد.

مرحله سوم: با تجهیزات تست خواب خانگی بخوابید تا اطلاعات کافی برای ارزیابی تکنسین خواب و پزشک جمع‌آوری شود ممکن است نیاز باشد تا این تست بیش از یک شب تکرار شود.

مرحله چهارم: دستگاه‌های تست آپنه خواب خود را در خانه به تکنسین خدمات تشخیصی برگردانید.

مرحله پنجم: داده‌های خواب شما توسط یک تکنسین خواب دانلود، پردازش و تفسیر می‌شود و به گزارش تبدیل می‌شود. سپس پزشک گزارش، نتایج و تحلیل خود را با شما در میان خواهد گذاشت.

مزایای تست آپنه خواب در منزل

اگر واجد شرایط انجام تست‌های خواب خانگی باشید، مزایای قابل توجهی وجود دارد. در حالی که باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا این نوع تست بهترین گزینه برای شما است یا خیر. نگاهی به مزایای منحصر به فردی که در صورت انجام تست آپنه خواب در خانه از آن برخوردار خواهید بود، به شرح زیر است.

 • راحتی: تست‌های خواب خانگی راحت‌ترین گزینه برای تست‌های مطالعه خواب هستند، زیرا می‌توانند در خانه که شما احساس راحتی بیشتری دارید انجام شوند. سایر تست‌های مطالعه خواب، مانند پلی‌سومنوگرافی، از شما می‌خواهد که به یک مرکز خواب بروید تا یک شب بمانید و تحت نظر باشید. تجهیزات بیشتری وجود دارد و خوابیدن در آزمایشگاه می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.
 • ارزان بودن: از آنجایی که تجهیزات کمتری وجود دارد و نیازی به تکنسین در هنگام خواب نیست، تست‌های آپنه خواب در خانه در مقایسه با تست‌های آزمایشگاهی بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • زمان انتظار کمتر: در حالی که کلینیک‌های خواب اغلب صف انتظار طولانی دارند، آزمایش‌های آپنه خواب در خانه معمولاً می‌توانند سریع‌تر انجام شوند، زیرا نیازی به مراجعه افراد به آزمایشگاه ندارند. با تشخیص هر چه زودتر آپنه خواب، زودتر میتوانید شروع درمان را شروع کنید.
 • مداخله کمتر: همانطور که قبلاً ذکر شد، تست‌های خواب خانگی دستگاه‌های زیادی را شامل نمی‌شود. تنها سه قطعه تجهیزات با کاربرد آسان وجود دارد که برای شما مزاحمت چندانی ندارند. تست‌های آزمایشگاهی به سایر ابزارهای بیولوژیکی مانند EEG، EKG، EMG نیز مجهز هستند.

معایب تست‌های آپنه خواب در منزل

تست‌های آپنه خواب خانگی فقط میزان تنفس و اکسیژن شما را کنترل می‌کنند. مطالعات خواب شبانه به طور قابل توجهی موارد حیاتی مرتبط با خواب را بررسی می‌کنند، از جمله امواج مغزی و حرکات پا و چشم. از آنجایی که تست آپنه خواب در خانه اطلاعاتی در مورد کل زمان خواب، بیداری‌های شبانه یا مراحل خواب دریافت نمی‌کند، نمی‌تواند اختلالات خواب غیر مرتبط با تنفس، مانند نارکولپسی را بررسی کند. آکادمی پزشکی خواب آمریکا استفاده از تست‌های خواب در خانه را فقط برای تشخیص آپنه انسدادی خواب توصیه می‌کند. تجهیزات تست خواب در خانه در حال حاضر برای آپنه خواب مرکزی، یک شکل نادرتر از آپنه خواب، که در آن وقفه در تنفس- نه به دلیل مشکل راه‌های هوایی بلکه- به دلیل ناتوانی مغز در ارسال سیگنال برای تنفس ایجاد می‌شود، نشان داده نمی‌شوند.

اگر نتایج آزمایش خواب در خانه قطعی نباشد، یا اگر علائم دیگری دارید که ارزیابی جامع‌تری را ایجاب می‌کند، پزشک ممکن است یک پلی‌سومنوگرام اضافی را توصیه کند.

مانند هر درمان پزشکی، همراه با مزایا معایبی نیز وجود دارد. تست آپنه خواب در خانه نکات مثبت زیادی دارد، اما به برخی از معایب آن نگاهی بیندازید.

 • احتمال نقص فنی: از آنجایی که یک متخصص واجد شرایط بر انجام تست در طول شب نظارت نمی‌کند، تست‌های آپنه خواب خانگی در برابر خطاها آسیب‌پذیرتر هستند. به عنوان مثال، ممکن است هنگام خواب، حسگرها بیفتند یا از جای خود خارج شوند، که ممکن است تا زمان بیدار شدن از خواب، متوجه آن نشوید. از سوی دیگر، در طول انجام یک پلی‌سومنوگرافی مبتنی بر آزمایشگاه، یک تکنسین می‌تواند حسگرها را مجدداً در جای خود نصب کند و مطمئن شود که همه چیز همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کند.
 • اطلاعات کمتر: استفاده از حسگرهای کمتر در طول خواب می‌تواند به معنای اطلاعات کمتری برای تشخیص آپنه خواب باشد.
 • دقت کمتر: هنگامی که تست آپنه خواب را در خانه انجام می‌دهید، دستگاه پس از روشن کردن آن، تنفس شما را کنترل می‌کند. به جای تقسیم تعداد کل اختلالات تنفسی بر کل زمان خواب، آنها بر کل مدت زمانی که در رختخواب می گذرانید تقسیم می‌شوند، که معمولا طولانی‌تر است. در نتیجه، آزمایش‌های خانگی می‌توانند شدت آپنه خواب را با محاسبه نرخ ساعتی که کمتر از آنچه واقعاً هست، نشان دهند. در مقابل، پلی‌سومنوگرافی قادر است زمانی که شما در خواب هستید و زمانی که بیدار هستید را برای محاسبه دقیق‌تری ثبت کند.
 • بدون تشخیص اضافی: تست‌های خواب خانگی فقط آپنه انسدادی خواب را آزمایش می‌کنند که توانایی پزشک را برای تشخیص اختلالات دیگر خواب محدود می‌کند.

آمادگی برای تست آپنه خواب در خانه

قبل از انجام تست خواب در منزل، مهم است که از قبل برنامه‌ریزی کنید و از یک روال سالم پیروی کنید که به شما امکان می‌دهد دقیق‌ترین نتایج و همچنین فرآیند اجرای بدون دردسر را انجام دهید. این نکات را در نظر داشته باشید تا برای تست آپنه خواب در خانه خود آماده شوید.

از چرت زدن بپرهیزید

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما برخی از افراد به طور معمول چرت‌های ظهری می‌زنند که احتمالاً بر کیفیت خواب آنها در شب تأثیر می‌گذارد. در طول روز قبل از انجام تست خواب خانگی از چرت زدن خودداری کنید تا مطمئن شوید که در هنگام شب خسته و آماده خواب هستید.

بعد از صرف ناهار از کافئین خودداری کنید

تا جایی که می‌توانید سعی کنید نوشابه یا فنجان قهوه بعد از ظهر خود را حذف کنید زیرا کافئین باعث تحریک و اختلال در خواب شما در اواخر شب می‌شود. رعایت این مورد از بعدازظهر و به بعد مهم است، بنابراین مانعی ندارد که صبح نوشابه حاوی کافئین و یا قهوه مصرف کنید. همچنین از مصرف الکل و وعده‌های غذایی دیرهنگام یا سنگین بپرهیزید.

به پشت و پهلو بخوابید

نتایج تست خواب به وضعیت خوابیدن شما در شب بستگی دارد. آپنه خواب معمولاً زمانی بدتر می‌شود که به پشت دراز بکشید و خوابیدن به پهلو نیز می‌تواند باعث آپنه شود. این ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما هدف اصلی تست خواب خانگی این است که ببینیم آیا آپنه خواب شما واقعاً بد است یا خیر. خوابیدن به پشت و پهلوها به پزشک کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد تا بفهمد آیا از آپنه خواب رنج می برید یا خیر.

تجهیزات تست خواب خانگی معمولاً با چسب نواری، الاستیک و گاهی اوقات برچسب به بدن متصل می‌شوند. هنگام تنظیم حسگرهای روی بدن، نباید درد داشته باشید، اما ممکن است کمی ناراحتی داشته باشید.

نکته پایانی

ابتلا به آپنه خواب برای ذهن یا بدن شما مضر است و عواقب متعددی به همراه دارد. اما روش‌های متعددی نیز برای کمک به تشخیص و یافتن بهترین درمان با کمک پزشک وجود دارد. تست خواب خانگی روشی مناسب و مقرون به صرفه برای تشخیص آپنه خواب شما است، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه آیا می‌تواند برای شما موثر باشد یا خیر مشورت داشته باشید.

 منبع:

https://www.sleepfoundation.org/sleep-studies/at-home-sleep-apnea-test

https://www.sleepassociation.org/sleep-apnea/testing/at-home/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره