چه مقدار ملاتونین می‌توان مصرف کرد؟

اختلال خواب و سلامتی در پیری
سلامتی در پیری و اختلال خواب
ژانویه 4, 2024
خطر سرطان مزوتلیوما چقدر است؟
سرطان مزوتلیوما چقدر خطرناک است؟
فوریه 4, 2024

مطالب کلیدی

  • برخی افراد 30 دقیقه قبل از خواب 1 تا 5 میلی گرم ملاتونین مصرف می‌کنند.
  • متخصصان توصیه می‌کنند هر بار بیش از 10 میلی‌گرم مصرف نکنید.
  • مصرف بیش از حد ملاتونین در حال افزایش است. قبل از دادن ملاتونین به کودکان با پزشک مشورت کنید.

مکمل‌های ملاتونین به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا برخی برای رفع مشکلات شایع خواب مانند بی‌خوابی یا جت‌لگ به آنها روی می‌آورند. بااین‌حال، با افزایش مصرف مکمل‌های ملاتونین، موارد مصرف بیش از حد ملاتونین نیز افزایش یافته است.

دانستن توصیه‌های مناسب برای میزان مصرف– و همچنین نحوه تنظیم مکمل‌های ملاتونین – یک گام حیاتی برای اطمینان از این است که شما و خانواده‌تان به درستی ملاتونین مصرف می‌کنید.

در مورد مکانیزم عملکرد ملاتونین بیشتر بدانیم.

 

دوز توصیه‌شده ملاتونین برای بزرگسالان

در حالی که هیچ دوز رسمی ملاتونین توصیه‌شده وجود ندارد، اکثر افرادی که ملاتونین را برای خواب مصرف می‌کنند بین 1 تا 5 میلی‌گرم و 30 دقیقه قبل از خواب مصرف می‌کنند. مکمل‌های ملاتونین در دوزهای 200 میکروگرم تا 20 میلی‌گرم فروخته می‌شوند.

کارشناسان توصیه می‌کنند که با مصرف ملاتونین را با دوز کمتر شروع کنید، مانند 1 میلی‌گرم یا کمتر، سپس در صورت نیاز میزان آن را افزایش دهید. دوزهای پایین‌تر ممکن است به اندازه دوزهای بالاتر مؤثر باشند، اگرچه افراد مختلف ممکن است به دوزهای متفاوتی نیاز داشته باشند. عوامل متعددی می‌توانند بر نحوه پاسخ بدن فرد به ملاتونین تأثیر بگذارند، از جمله سن.

 

دوز ملاتونین برای بزرگسالان مسن

بزرگسالان بالای 65 سال باید قبل از مصرف هرگونه مکمل ملاتونین با پزشک مشورت کنند. استفاده از مکمل ملاتونین به طور گسترده در این گروه سنی مورد مطالعه قرار نگرفته است و ممکن است با خطرات بیشتری همراه باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که افراد مسن از کمترین دوز ممکن برای مدت زمان کوتاه و نه طولانی استفاده کنند.

«اثرات ملاتونین بر سایر فرآیندهای بیولوژیکی هنوز در حال بررسی است. با نظارت پزشک از آن استفاده کنید.»

در مورد سلامتی در پیری و اختلالات خواب بیشتر بدانیم.

 

چه دوز ملاتونین برای کودکان بی‌خطر است؟

مکمل‌های ملاتونین ممکن است برای کودکان بی‌خطر باشند، اما والدین و مراقبان باید قبل از دادن ملاتونین به کودکان با پزشک مشورت کنند.

برای کودک مبتلا به بی‌خوابی، دوز ملاتونین اغلب بر اساس سن کودک تجویز می‌شود. به کودکان پیش دبستانی اغلب دوز 1 تا 2 میلی‌گرم، کودکان سن مدرسه اغلب 1 تا 3 میلی‌گرم و نوجوانان اغلب دوز 1 تا 5 میلی‌گرم داده می‌شود.

مصرف مکمل‌های ملاتونین در کودکان به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. ملاتونین یک هورمون است، بنابراین، این احتمال وجود دارد که مصرف آن بر رشد هورمونی کودک تأثیر بگذارد. قبل از دادن ملاتونین، والدین ممکن است ابتدا بخواهند راهبردهای دیگری را برای بهبود خواب فرزندشان امتحان کنند، مانند اجتناب از وسایل الکترونیکی در شب، تنظیم دمای اتاق خواب، زمان خواب ثابت، و پایبند بودن به یک روال معین شبانه‌روزی.

بپس چه مقدار ملاتونین باید قبل از خواب مصرف کرد؟

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند ملاتونین را با مصرف 1 تا 2 میلی‌گرم و30 دقیقه قبل از خواب شروع کنید. البته دوز کمتر از 1-2 میلی گرم حتی ممکن است برای برخی افراد مؤثر باشد. اگر دوز کم به شما کمک نمی‌کند که سریعتر به خواب بروید، به تدریج دوز را افزایش دهید تا زمانی که فواید آن را مشاهده کنید.

 

چه میزان ملاتونین زیاد است؟

در حالی که هیچ حد بالایی مشخصی برای ملاتونین وجود ندارد، متخصصان به طور کلی دوز آن را برای بزرگسالان کمتر از 10 میلی‌گرم توصیه می‌کنند. برای افرادی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند ممکن است حد بالایی کمتری نسبت به دیگران توصیه شود. در حالی که ملاتونین بیش از حد ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، بعید است که در بزرگسالان کشنده باشد.

سؤالات متداول در مورد دوز ملاتونین

چه زمانی باید ملاتونین مصرف کنید؟

بهترین زمان مصرف ملاتونین 30 دقیقه قبل از زمان خواب مورد نظر شماست.

برای جت‌لگ چه مقدار ملاتونین باید مصرف کنم؟

متخصصان مصرف بین 5/0 تا 10 میلی‌گرم ملاتونین را برای برطرف شدن عوارض جت‌لگ توصیه می‌کنند. میزان 3 میلی‌گرم برای اکثر افراد کافی است.

آیا خانم‌های باردار یا شیرده می‌توانند ملاتونین مصرف کنند؟

افراد باردار و شیرده باید از مصرف مکمل‌های ملاتونین خودداری کنند. زیرا عوارض این مکمل‌ها به طور گسترده در این گروه‌ها مورد مطالعه قرار نگرفته است.

آیا مصرف ملاتونین با الکل بی‌خطر است؟

مکمل ملاتونین را با الکل مصرف نکنید. الکل هم کیفیت خواب و هم سطح ملاتونین طبیعی بدن شما را کاهش می‌دهد.

الکل هم کیفیت خواب و هم سطح ملاتونین طبیعی بدن شما را کاهش می‌دهد.

الکل هم کیفیت خواب و هم سطح ملاتونین طبیعی بدن شما را کاهش می‌دهد.

آیا مصرف ملاتونین با کافئین بی‌خطر است؟

از مصرف ملاتونین با کافئین خودداری کنید. کافئین محرکی است که چرخه خواب و بیداری شما را مختل می‌کند و می‌تواند بر تولید ملاتونین طبیعی شما تأثیر بگذارد.

آیا می‌توان ملاتونین را بیش از حد مصرف کرد؟

چون ملاتونین به طور کلی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، ممکن است بیش از حد مصرف شود. موارد مصرف بیش از حد ملاتونین به ویژه در کودکان رو به افزایش است. از آنجایی که مکمل‌های ملاتونین مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا نیستند، تعیین میزان دقیق ملاتونین مورد نیاز شما یا فرزندتان غیرممکن است. علائم مصرف بیش از حد ملاتونین شامل سردرد، فشار خون پایین یا بالا، خواب‌آلودگی، استفراغ و کابوس است.

مصرف ملاتونین برای درمان همه انواع اختلالات خواب درست نیست.

مصرف ملاتونین برای درمان همه انواع اختلالات خواب درست نیست.

محتوای این مطلب نباید به عنوان توصیه پزشکی در نظر گرفته شود یا به عنوان توصیه‌ای برای درمان یا دارویی خاص استفاده شود. همیشه قبل از مصرف داروی جدید یا تغییر درمان فعلی خود با پزشک مشورت کنید.

منبع

https://www.sleepfoundation.org/melatonin/melatonin-dosage-how-much-should-you-take?

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره