بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

رینیت آلرژیک
رینیت آلرژیک
ژوئن 1, 2019
تناسب رژیم غذایی سالم- دکتر انیس فرد موسوی
اثر تغذیه بر سلامت دستگاه تنفس (بخش اول)
ژوئن 10, 2019
copd چیست

بیماری انسداد مزمن ریوی

 

بیماری مزمن انسدادی ریه چیست؟

بیماری مزمن انسدادی ریه ، یک بیماری ریوی پیشرونده است که به مرور زمان تنفس کامل را مشکل­ تر می­ کند و حتی می­ تواند باعث مرگ بیمار بشود بیش از ۶۴ میلیون نفر در سراسر جهان به COPD مبتلا هستند، بدون آن که خود از آن با خبر باشند. فوق تخصص ریه در تهران دکتر انیس فرد موسوی بر اساس ارزیابی‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO)، پیش­ بینی می­ شود تا سال 2030 میلادی COPD سومین عامل مرگ و میر در جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری خواهد بود. مهم ترین علت این بیماری، مصرف سیگار است.بسیاری از افراد سیگاری مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن پنهان هستند.

درباره ی اثرات سیگار و ضرر هایش بر ریه چه میدانید ؟

COPD  به چه معنایی است؟

C : مخفف کلمه Chronic است که ماهیت پیشرونده بیماری در طول زمان را نشان می­ دهد. COPD یک بیماری مزمن است که با گذشت زمان بدتر می ­شود.

O : مخفف Obstructive است که معنای آن این است که ریه ها ملتهب شده و مجاری هوا تنگ و در نتیجه تنفس کامل دشوارتر می گردد. کیسه­ های هوایی (آلوئول­ ها) که در آنها اکسیژن جذب جریان خون می شود و کربن دی­ اکسید از بدن خارج می­ گردد نیز صدمه می بینند.

P : این حرف مخفف کلمه Pulmonary با ریشه لاتین است که به معنای”وابسته به ریه­ ها“ می­ باشد. لذا نشان­ دهنده قسمتی از دستگاه تنفسی است که درگیر بیماری می­ شود.

درباره ی دستگاه تنفس چه میدانید ؟

 

D : مخفف Disease به معنای بیماری است.

این بیماری شامل دو بخش اصلی برونشیت/برونشیولیت مزمن و آمفیزم است. برونشیت/برونشیولیت مزمن، التهاب پایدار نایژک­ ها (مجاری کوچک هوا در ریه) است که منجر به سرفه و ایجاد خلط می­ شود. آمفیزم به این معنا است که بافت ریه آسیب دیده و کیسه­ های هوایی از بین رفته­ اند، و این امر منجر به جذب کمتر اکسیژن از ریه ها به جریان خون می­ شود.

مقایسه نایژه سالم و ناسالم

مقایسه نایژه سالم و ناسالم

مقایسه کیسه های هوایی سالم و ناسالم

مقایسه کیسه های هوایی سالم و ناسالم

راه­ های کاهش ریسک ابتلا به COPD اشاره می­ شود:

ترک سیگار:

گفتنش خیلی ساده است ولی باید آن را ترک کرد. اگر تا به حال سیگار نکشیده­ اید این کار را هیچ ­وقت شروع نکنید و اگر در محیطی هستید که دیگران در آن سیگار می ­کشند از آنها بخواهید که برای استعمال سیگار به فضای آزاد بروند.

داروها:

داروهای خوراکی و استنشاقی وجود دارد که برای بیماران مبتلا به COPD تجویز می­گردند. داروهای استنشاقی می­ بایستی به صورت منظم مورد استفاده قرار گیرند و نه فقط برای زمانی که احساس نیاز به مصرف وجود دارد.

توانبخشی:

یک روش کلی برای نگهداری از ریه ­ها است که شامل تغذیه و ورزش درمانی به همراه استفاده از دازوهای تجویزی پزشک است. 

سلامت شغلی:

آیا مکانیک، نقاش، آرایشگر یا تکنیسین دستگاه ­های تهویه مطبوع هستید؟

بسیاری از شغل­ ها شما را در معرض مواد شیمیایی خطرناک قرار می­ دهد که بدون اقدام پیشگیرانه مؤثر می­ تواند اثر مخربی بر روی ریه­ ها بگذارد. برای پیشگیری از این مخاطرات شغلی نباید از استفاده از ماسک­ های مخصوص، بهبود تهویه فضای کاری، یا پیاده­ سازی روش­ های بهبود ایمنی حین کار و بهبود شرایط کاری غافل شد.

برخورداری از محیط کاری سالم و ایمن حق قانونی شماست.  

اکسیژن کمکی:

اکسیژن ماده حیاتی برای زندگی است. انسان چه در هنگام خواب و چه در هنگام فعالیت بدنی سنگین نیازمند اکسیژن است. لذا اگر جریان مداومی از هوای تازه در دستگاه تنفس برقرار باشد اکسیژن مورد نیاز بافت­ های بدن به نحو مناسبی تأمین می­ گردد. حال چنانچه امکان استفاده از منابع اضافی اکسیژن فراهم گردد استرس وارده بر ریه­ ها کاهش می ­یابد و تنفس راحتتر صورت می­ گیرد.

جراحی:

اگر بیمار به وضعیتی برسد که COPD کیفیت زندگی و سلامتی وی را به نحوی قابل ملاحظه­ ای کاهش دهد، بیمار کاندید عمل جراحی می ­شود. برای این کار هم باید توانایی تحمل عمل جراحی را داشته باشید و سیگار نکشید.

COPD  قابل درمان است. به حرف ” C “ توجه کنید که معنای مزمن می­ دهد. اگر نشانه­ ها در مراحل اولیه مورد بررسی و پیگیری جهت درمان قرار گیرند ممکن است بتوان از پیشرفت آنها جلوگیری کرد تا از شکل­ گیری بیماری“D” جلوگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره