آسم و COPD همزمان، تشخیص، درمان

تشدید بحرانی بیماری مزمن انسدادی ریه COPD
تشدید حملات بیماری انسدادی مزمن ریوی
دسامبر 21, 2022
چرخه بینی یا nose cycle
چرخه بینی چیست؟ علل و عوارض
دسامبر 24, 2022

مقدمه

هم آسم و هم بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن، تنفس را دشوار می‌کنند. در واقع، آنها شباهت‌های زیادی دارند. با این حال، آنها بیماری‌های ریوی مختلف هستند. سندرم همپوشانی آسم و COPD زمانی تشخیص داده می‌شود که علائم آسم و COPD همزمان وجود داشته باشد. ACOS (سندرم همپوشانی آسم و COPD) یک بیماری جداگانه نیست، بلکه راهی برای پزشکان است تا ترکیبی از علائم را تشخیص دهند و یک برنامه درمانی را انتخاب کنند که برای بیمار مناسب باشد.

 

تشخیص تفاوت بین این دو بیماری مزمن ریوی برای فردی که مبتلا به آسم یا COPD است، ممکن است دشوار باشد

تشخیص تفاوت بین این دو بیماری مزمن ریوی برای فردی که مبتلا به آسم یا COPD است، ممکن است دشوار باشد

 

علائم سندرم همپوشانی آسم و COPD

افراد مبتلا به ACOS معمولاً علائم را بیشتر از افراد فقط به یکی از دو بیماری آسم یا COPD مبتلا هستند تجربه می‌کنند. این علائم عبارتند از:

تشخیص تفاوت بین این دو بیماری مزمن ریوی برای فردی که مبتلا به آسم یا COPD است، ممکن است دشوار باشد، به خصوص با بالا رفتن سن یا سیگار کشیدن افراد مبتلا به آسم یا COPD. افراد مبتلا به ACOS نسبت به افراد فقط به یکی از دو بیماری آسم یا COPD مبتلا هستند علائم بیشتر و حملات شدیدتری دارند که منجر به مراجعه بیشتر به اورژانس و بستری شدن در بیمارستان می‌شود. مهم است که بدانید آیا شما به ACOS مبتلا هستید یا خیر، زیرا می‌تواند جدی‌تر از ابتلا به آسم یا COPD به تنهایی باشد. در حالی که هیچ درمانی برای هیچ یک از این بیماری‌ها وجود ندارد، پزشک می‌تواند سلامت فرد بیمار را کنترل و داروهای وی را برای کمک به تنفس بهتر تنظیم کند.

 

علائم مشترک و متفاوت بین بیماری انسدادی مزمن ریوی و آسم

 

تشخیص سندرم همپوشانی آسم و COPD

پزشکان هنوز در تلاشند تا بفهمند چه زمانی آسم و COPD با هم همپوشانی دارند. آنها این بیماری را «انسداد مداوم جریان هوا با ویژگی‌های آسم» تعریف می‌کنند. پزشک یک تاریخچه پزشکی دقیق از فرد بیمار جمع‌آوری می‌کند، معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است عکس رادیوگرافی قفسه سینه یا سی‌تی‌اسکن را تجویز کند. همچنین، پزشک ممکن است از پرسش‌نامه‌هایی برای پرسیدن یک سری سوالات استفاده کند تا به او کمک کند تشخیص دهد که آیا آسم، COPD یا ACOS وجود دارد یا خیر.

برخی از اقداماتی که پزشک شما برای تشخیص انجام می‌دهد عبارتند از:

 • سن شروع
 • الگوی علائم تنفسی
 • عملکرد ریه
 • سابقه قبلی یا سابقه خانوادگی
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • دوره‌های بروز و تشدید علائم
 • التهاب راه هوایی
 • سیگار کشیدن
 • سابقه مواجهه با محرک‌های ریه

 

گزینه‌های درمان

هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند ACOS را بهبود بخشد، اما امروزه سه نوع دارو وجود دارد که می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. این شامل:

 • کورتیکواستروئید استنشاقی با دوز پایین (Low-dose inhaled corticosteroid: ICS)

یک داروی رایج کنترل طولانی مدت برای آسم که التهاب مداوم مجاری هوایی را درمان می‌کند.

 • گشادکننده برونش طولانی اثر (Long-acting bronchodilator: LABA)

یک داروی کنترل طولانی مدت برای آسم که راه‌های هوایی را برای مدت طولانی‌تری (12 تا 24 ساعت) باز نگه می‌دارد. این نوع دارو نباید به تنهایی استفاده شود و باید با داروی دیگری که التهاب را درمان می‌کند ترکیب شود.

 • آگونیست موسکارینی طولانی اثر (Long-acting muscarinic agonist: LAMA)

یک داروی رایج که برای درمان علائم COPD استفاده می‌شود. این به جلوگیری از سفت شدن مجاری هوایی و ایجاد مخاط بیش از حد کمک می‌کند.

 

اقدامات لازم

اگر تنگی نفس، گرفتگی قفسه سینه یا سرفه‌ای دارید که از بین نمی‌رود، به پزشک خود مراجعه کنید و همه چیز را در باره بیماری و علائم آن به او بگویید.

 • درباره COPD و آسم بیشتر بدانید.
 • اگر سیگار می‌کشید، برای ترک آن برنامه‌ریزی کنید.
 • از برنامه‌های توانبخشی ریوی تحت نظر افراد متخصص بهره بگیرید.

منبع

https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/asthma/learn-about-asthma/types/asthma-copd-overlap-syndrome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره