مایعات (آب) بدن و اختلال خواب

پاکسازی ریه چیست؟
روش‌های طبیعی برای پاکسازی ریه‌ها
فوریه 9, 2023
نوشیدنی‌های انرژی‌زا چه تأثیری بر اختلال خواب دارند؟
نوشیدنی‌های انرژی‌زا و اختلال خواب
فوریه 18, 2023

مقدمه

آب برای سلامت انسان ضروری است. یک فرد نمی‌تواند بیش از چند روز بدون آب زنده بماند و جذب روزانه آب کافی برای حفظ عملکرد صحیح بدن حیاتی است.

در حالی که فکر کردن به مایعات بدن در زمینه رژیم غذایی و ورزش رایج‌تر است، تحقیقات فزاینده‌ای در حال بررسی ارتباط بین مایعات بدن و خواب هستند. کم‌آبی ممکن است موانعی برای خواب ایجاد کند و خواب ناکافی ممکن است شانس کم‌آبی بدن را افزایش دهد. در عین حال، مصرف بیش از حد مایعات می‌تواند باعث ادرار بیش از حد شود که ممکن است منجر به بیدار شدن و خلل در خواب می‌شود.

یافتن تعادل مناسب در مصرف مایعات می‌تواند سلامت کلی را بهبود بخشد و ممکن است بدون نیاز به تکرر دفع ادرار در شب یا بیدار شدن از خواب با احساس تشنگی به خواب بهتر کمک کند.

تحقیقات فزاینده‌ای در حال بررسی ارتباط بین مایعات بدن و خواب هستند

تحقیقات فزاینده‌ای در حال بررسی ارتباط بین مایعات بدن و خواب هستند

 

رابطه بین مصرف مایعات (هیدراتاسیون) بدن و خواب

آب برای اکثر سیستم‌های بدن مهم است، به همین دلیل است که کم‌آبی می‌تواند علائم مختلفی از جمله اثرات بر خواب داشته باشد. افرادی که از کم‌آبی قابل توجهی رنج می‌برند اغلب احساس می‌کنند که به شدت خسته، بی‌حال یا بی‌رمق هستند. سایر علائم کم‌آبی بدن، مانند سردرد، خشکی دهان و مجرای بینی و گرفتگی عضلات ممکن است باعث ناراحتی شود که خواب راحت را سخت‌تر می‌کند.

در عین حال، سطح بالای مایعات در بدن می‌تواند به مشکلات خواب کمک کند. تکرر ادرار در شب که به عنوان شب ادراری شناخته می‌شود، می‌تواند خواب را با رفتن مکرر به دستشویی مختل کند. شب ادراری به ویژه برای افرادی که پس از بلند شدن از رختخواب به سختی دوباره به خواب می‌روند می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کمبود خواب ممکن است به کم‌آبی بدن کمک کند. در یک مطالعه بر روی 20000 بزرگسال در ایالات متحده و چین، مشخص شد افرادی که تنها 6 ساعت در شب می‌خوابیدند نسبت به افرادی که هشت ساعت می‌خوابیدند به مقدار قابل‌توجهی میزان کم‌آبی بدنشان بیشتر بود. در حالی که این یک مطالعه مشاهده‌ای بود و نمی‌تواند علیت را اثبات کند، وجود ارتباط مشابه در دو جامعه با زمینه نژادی و فرهنگی متفاوت به یافته‌ها وزن بیشتری می‌دهد. علاوه بر این، توضیحات بیولوژیکی بالقوه‌ای برای اینکه چرا خواب ضعیف می‌تواند بر هیدراتاسیون تأثیر بگذارد، وجود دارد.

بیشترین میزان از دست دادن آب از طریق ادرار اتفاق می‌افتد، اما بدن مایعات را از طریق پوست و تنفس نیز از دست می‌دهد، که به عنوان از دست دادن غیر محسوس آب شناخته می‌شود. در طول یک روز کامل، حدود 300-400 میلی لیتر آب از طریق تنفس از دست می‌رود. بخش بزرگی از این فقدان در طول خواب اتفاق می‌افتد، اگرچه میزان آن به این بستگی دارد که فرد عمدتاً از طریق دهان یا بینی نفس می‌کشد.

در طول خواب، هیچ مایعی برای جبران از دست دادن نامحسوس آب وجود ندارد، به همین دلیل اعتقاد بر این است که ساعت داخلی بدن یا ریتم شبانه‌روزی بدن، برای مدیریت سطح متعادلی از مایعات بدن وارد عمل می‌شود. در بخش آخر خواب، سیگنال‌های شبانه‌روزی باعث می‌شود بدن هورمونی به نام وازوپرسین (Vasopressin) تولید کند که باعث احتباس آب می‌شود.

اگر خواب قطع یا کوتاه شود، این روند طبیعی ممکن است مختل شود و سیگنال‌های هورمونی نگهداشت آب کافی در بدن را مختل کند. در نتیجه، کم‌خوابی ممکن است مستقیماً به کم‌آبی بدن بینجامد.

 

چگونه از کم‌آبی بدن در هنگام خواب جلوگیری کنیم؟

طبیعی است که بدن در مجموع در طول شب آب از دست بدهد، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از کم‌آبی بدن انجام دهید.

روی خواب خوب تمرکز کنید

داشتن مقدار کافی خواب با کیفیت بالا بخش مهمی از جلوگیری از کم آبی بدن است. بدن در طول خواب چندین فرآیند پیچیده را طی می‌کند که باعث بهبود سلامت کلی ما می‌شود. با خوابیدن به مقدار توصیه شده، به این فرآیندها اجازه می‌دهید تا به درستی انجام شوند و به ریتم شبانه‌روزی خود اجازه می‌دهید سطح مایعات بدن شما را بهتر مدیریت کنند.

خوب خوابیدن اغلب با اولویت دادن به خواب شروع می‌شود. یک اصل رایج در بهداشت خواب داشتن یک برنامه خواب ثابت است که زمان کافی برای خواب مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کند. محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیکی در اواخر شب، ایجاد یک برنامه خواب آرام و استفاده از یک تشک راحت، نمونه‌های دیگری از بهداشت مثبت خواب هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا خوب استراحت کنید.

آب‌رسانی به بدن را در طول روز حفظ کنید

اگر اغلب در شب تشنه هستید، ممکن است به این معنی باشد که در طول روز آب کافی دریافت نمی‌کنید. با حفظ آب بدن در طول روز، کمتر نگران زمان خوابیدن هستید. نکاتی برای حفظ سطح کافی مایعات بدن عبارتند از:

آب را کم‌کم و به صورت مکرر بنوشید.

 • استفاده از بطری آب برای دسترسی آسان به نوشیدنی و اطلاع از مقدار آبی که مصرف کرده‌اید.
 • نوشیدن آب به عنوان نوشیدنی اصلی شما و مراقبت در مورد مصرف نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌های گازدار یا انواع شربت، آب میوه و همچنین نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی باشید.
 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات، که رطوبت بیشتری دارند و می‌توانند دریافت آب از غذا را افزایش دهند.

دمای اتاق خواب را به درستی تنظیم کنید.

تعریق می‌تواند باعث از دست دادن آب در شب شود، و اگر اتاق خواب شما خیلی گرم است یا تمایل دارید گرم بخوابید، تعریق شدید می‌تواند احتمال کم‌آبی بدن شما را افزایش دهد.

برای جلوگیری از این امر، سعی کنید مطمئن شوید که می‌توانید به راحتی دمای هوا را در طول شب حفظ کنید. اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند ترموستات اتاق خواب خود را در سمت خنک‌تر قرار دهید. همچنین می‌توانید لباس‌های سبک و گشاد بپوشید و از ملافه‌های مناسب که امکان تنفس به پوست و بدن می‌دهند استفاده کنید که از گرمازدگی شما جلوگیری می‌کند.

 

چگونه بدون تکرر ادرار در شب آب بدن را حفظ کنیم؟

یک چالش رایج این است که بدانید چگونه بدنتان می‌تواند در طول خواب بدون نیاز به بیدار شدن مکرر در شب برای رفتن به دستشویی، مایعات کافی داشته باشد. چند نکته می‌تواند به شما کمک کند که هم از کم‌آبی بدن و هم از رفتن بیش از حد به دستشویی جلوگیری کند:

 • مصرف مایعات را یک یا دو ساعت قبل از خواب کاهش دهید. در حالی که نوشیدن کم‌کم آب خوب است، سعی کنید قبل از خواب از نوشیدن مقدار زیاد مایعات خودداری کنید.
 • الکل و کافئین را در شب محدود کنید. هر دوی اینها می‌توانند اثر ادرارآور داشته باشند و باعث شوند که شما در طول شب ادرار کنید. علاوه بر این، الکل و کافئین می‌توانند در چرخه خواب طبیعی و کیفیت خواب شما اختلال ایجاد کنند.
 • هنگام عصر پاهای خود را بالا بیاورید. مقداری ادرار شبانه به این دلیل اتفاق می‌افتد که بدن شما پس از دراز کشیدن، آب را از پاهایتان بازجذب می‌کند. اگر چند ساعت قبل از خواب پاهای خود را بالا بیاورید، این روند قبل از خواب و بدون ایجاد وقفه در خواب انجام می‌شود.
 • قبل از رفتن به رختخواب ادرار کنید. سعی کنید مثانه خود را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود قبل از خواب خالی کنید تا در طول شب کمتر احساس نیاز شدید به ادرار کنید.

در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید حداقل یک بار در شب برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید. این کار برای بسیاری از افراد طبیعی است و با افزایش سن و برخی شرایط پزشکی یا مصرف برخی داروها شایع‌تر می‌شود.

در این شرایط، مهم است که پس از بازگشت به رختخواب، تا حد ممکن راحت بخوابید. چند نکته ساده که می‌تواند به خواب مجدد شما کمک کند عبارتند از:

 • استفاده از یک چراغ شب کم نور و/یا فعال با حرکت، تا مجبور نباشید هنگام رفتن به حمام، چراغ‌های زیادی را روشن کنید.
 • دور نگه داشتن مسیر دستشویی از خطراتی که می‌تواند باعث زمین خوردن یا برخورد شما به چیزی شود.
 • پرهیز از تمایل به چک کردن تلفن یا هر وسیله الکترونیکی دیگری هنگام بیدار شدن از خواب.
 • مسدود کردن نور و صدا تا حد امکان، از جمله با استفاده از ماسک خواب، دستگاه نویز سفید، یا گوش‌گیر در صورت لزوم.
 • ایجاد یک روال اساسی برای آرامش مانند گرفتن یک سری نفس‌های عمیق و کنترل‌شده.

 

صحبت با یک پزشک

اگر در مورد کم‌آبی منظم، خواب کم، یا تکرر ادرار در شب نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. بررسی وضعیت شما می‌تواند به تشخیص علل علائم شما کمک کند. پزشک شما همچنین می‌تواند توصیه‌های خاصی برای رژیم غذایی و مصرف روزانه آب به شما ارائه دهد.

منبع

https://www.sleepfoundation.org/nutrition/hydration-and-sleep

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره