وسایل الکترونیکی و اختلال خواب

زیان‌ها و خطرات سیگار الکترونیکی
زیان و خطر کشیدن ویپ روی ریه‌ها
آگوست 18, 2023
الکل و اختلال خواب
چگونه الکل باعث اختلال خواب می‌شود؟
سپتامبر 3, 2023

اگرچه استفاده از انواع رایانه یا تلفن همراه قبل از خواب وسوسه‌انگیز است و این رفتار به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان بین سنین 13 تا 29 سال رایج است اما مطالعات نشان داده‌اند که این دستگاه‌ها می‌توانند با سرکوب تولید ملاتونین (ملاتونین هورمون طبیعی است که در غروب و اوایل شب ترشح می‌شود و به ما کمک می‌کند احساس خواب‌آلودگی و آمادگی برای خواب کنیم) در خواب اختلال ایجاد کنند. این اختلال منجر به برانگیختگی‌های عصبی فیزیولوژیک می‌شود که احساس هوشیاری را افزایش می‌دهد، در زمانی که ما باید احساس خواب‌آلودگی کنیم.

چرا دستگاه‌های الکترونیکی ما را بیدار نگه می‌دارند؟

ساعت بیولوژیکی در بزرگ‌سالان سالم از چرخه خواب‌وبیداری 24 ساعته پیروی می‌کند. هنگامی‌که خورشید در صبح طلوع می‌کند، بدن کورتیزول تولید می‌کند، هورمونی که به ما احساس بیداری و هوشیاری می‌دهد. با محو شدن نور روز، بدن هورمون دیگری به نام ملاتونین ترشح می‌کند که باعث ایجاد احساس خواب‌آلودگی می‌شود.

دستگاه‌های الکترونیکی با نور پس‌زمینه مانند تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و رایانه‌ها نور غنی‌شده با طول‌موج کوتاه منتشر می‌کنند که به عنوان نور آبی نیز شناخته می‌شود. نورهای فلورسنت و LED نیز نور آبی ساطع می‌کنند که نشان داده ‌شده است تولید طبیعی ملاتونین را در هنگام غروب و شب کاهش داده یا به تأخیر می‌اندازد و احساس خواب‌آلودگی را کاهش می‌دهد. نور آبی همچنین می‌تواند مدت‌زمانی را که در خواب با امواج آهسته و حرکت سریع چشم (REM) سپری می‌کنید، دو مرحله از چرخه خواب که برای عملکرد شناختی حیاتی هستند، کاهش دهد.

با خواب و مراحل مختلف آن بیشتر آشنا شویم.

کودکان به‌ویژه در برابر مشکلات خواب ناشی از وسایل الکترونیکی که نور آبی ساطع می‌کنند، آسیب‌پذیر هستند. مطالعات متعددی بین استفاده از دستگاه‌های دارای صفحه‌نمایش قبل از خواب و افزایش تأخیر خواب یا مدت‌زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیاز دارد، ارتباط برقرار کرده است. بعلاوه، کودکانی که در شب از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند اغلب خواب باکیفیت کافی ندارند و روز بعد بیشتر احساس خستگی می‌کنند.

با اختلال خواب در کودکان و نوجوانان بیشتر آشنا شویم.

انواع خاصی از روشنایی خانگی نیز می‌تواند بر تولید ملاتونین در شب تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که نور زیاد اتاق‌خواب می‌تواند تولید ملاتونین در شب را تا 90 دقیقه در مقایسه با نور کم کاهش دهد.

 نور آبی علاوه بر ایجاد مشکلات خواب می‌تواند باعث آسیب شبکیه نیز شود. برخلاف نور آبی، نور قرمز، زرد و نارنجی تأثیر کمی بر ریتم شبانه‌روزی ما دارند یا بی‌تأثیر دارند. نور کم با یکی از این رنگ‌ها برای مطالعه در شب بهینه در نظر گرفته می‌شود. کتاب‌خوان‌های الکترونیکی قابل‌حمل مانند Kindle و Nook نور آبی ساطع می‌کنند، اما نه به ‌اندازه سایر دستگاه‌های الکترونیکی. اگر ترجیح می‌دهید از یک کتاب‌خوان الکترونیکی مانند Kindle یا Nook استفاده کنید، تا آنجا که ممکن است نور صفحه‌نمایش را کم کنید.

 

استفاده از وسایل الکترونیکی در شب می‌تواند باعث اختلال خواب شود

استفاده از وسایل الکترونیکی در شب می‌تواند باعث اختلال خواب شود

 

نکاتی برای استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی در شب

توصیه می‌کنیم از رایانه، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی در ساعات قبل از خواب خودداری کنید. بااین‌حال، این کار ممکن است برای افراد خاصی، مانند کسانی که در شب‌کار یا تحصیل می‌کنند، امکان‌پذیر نباشد. اگر نیاز به استفاده از یکی از این وسایل در هنگام غروب و شب دارید، راهکارهای زیر می‌تواند به شما کمک کند تا طولانی‌تر و بهتر بخوابید.

  • استفاده از وسایل الکترونیکی خود را در طول روز و شب کاهش دهید: استفاده از وسایل الکترونیکی برای مدت طولانی در طول روز می‌تواند بر خواب نیز تأثیر منفی بگذارد، به‌ویژه در بین نوجوانان. اثرات متداول عبارت‌اند از: مدت خواب کوتاه‌تر، شروع خواب دیر‌تر و کمبود خواب بیشتر. با نوجوانان خود در مورد قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض نور وسایل الکترونیکی صحبت کنید و در صورت نیاز محدودیت‌هایی را برای استفاده روزانه از آن‌ها اعمال کنید.

 

کودکان در برابر مشکلات خواب ناشی از وسایل الکترونیکی که نور آبی ساطع می‌کنند، آسیب‌پذیر هستند

کودکان در برابر مشکلات خواب ناشی از وسایل الکترونیکی که نور آبی ساطع می‌کنند، آسیب‌پذیر هستند

 

  • یک روال آرامش‌بخش قبل از خواب برای خود ایجاد کنید: یک زمان خواب منظم به منظور اطمینان از استراحت کافی برای خواب سالم ضروری است. یک ساعت قبل از خواب به فعالیت‌های آرامش‌بخشی که شامل دستگاه‌های دارای صفحه‌نمایش نباشد را انجام دهید.
  • اتاق‌خواب خود را به یک مکان بدون صفحه‌نمایش تبدیل کنید: درحالی‌که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند تلویزیون را در اتاق‌خواب خود بگذارند، تماشای تلویزیون قبل از خواب به دلیل تأثیر منفی که می‌تواند بر خواب شما داشته باشد به‌طورکلی منع می‌شود. درواقع، توصیه می‌کنیم همه وسایل الکترونیکی خود را از اتاق‌خواب خود بردارید - و فرزندانتان را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند.
  • نور اتاق‌خواب را کم نگه دارید: شدت نور با واحدی به نام لوکس اندازه‌گیری می‌شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سطح نور طبیعی داخل خانه 100 لوکس یا بیشتر می‌تواند تولید ملاتونین را سرکوب کرده و در برنامه خواب‌وبیداری شما اختلال ایجاد کند. نور کم‌تر داخل خانه به میزان بسیار کمتری بر تولید ملاتونین تأثیر می‌گذارد.
  • از حالت شب برای حالت الکترونیکی استفاده کنید: بسیاری از تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های الکترونیکی قابل‌حمل مجهز به «حالت شبانه» هستند که قبل از خواب برای چشم راحت‌تر است. همان‌طور که یک مطالعه اشاره کرد، مؤثرترین حالت‌های شبانه انتشار نور آبی را کاهش می‌دهند و تنظیم روشنایی نمایشگر را کاهش می‌دهند. اگر دستگاه شما به‌طور خودکار روشنایی را در حالت شب تنظیم نمی‌کند، باید صفحه‌نمایش را به‌صورت دستی کم کنید.
  • برخی از عینک‌های از عبور نور آبی استفاده می‌کنند: می‌توانید عینک‌هایی با رنگ نارنجی بخرید که به‌طور خاص برای محافظت از چشمان شما در برابر انتشار نور آبی طراحی ‌شده‌اند. این کار ممکن است ایده‌آل نباشد، به‌خصوص اگر دوست ندارید عینک بزنید، اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که آن‌ها بسیار مؤثر هستند. عینک‌های مسدودکننده نور آبی نسبتاً ارزان هستند.

 

منبع

https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-electronics-affect-sleep

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره